Sari la conținut
Forum Roportal
Rycy

Fizica - probleme

Postări Recomandate

as dori o rezolvare pt urmatoarea problema :

 

unghiul diedru dintre 2 oglinzi plane este de 45 grade,Aflati masura unghiului format de raza incidenta pe prima oglinda si raza reflectata de cea de-a doua oglinda.

 

multumesc anticipat!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai rezolvat o problema foarte asemanatoare, aici la categoria asta.

 

Problema fizica - solutii

 

Tot ce trebuie sa faci este sa inlocuiesti valoarea de 45o in formula finala si afli ce ai nevoie

 

θ = 180 - 2*45 => θ = 900

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topic combinat, rezultat din unirea topicului deschis de Lilinikka, ieri, 3 Octombrie, la ora 08:59 p.m., cu cel actual: Fizica ajutor..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fizicienilor si tuturor celor interesati de micro-hidro

Iata problema mea : Cum aflu cati kw poate produce o turbina tip roata de moara cu aductiunea pe sus adica folosind greutatea apei avand datele urmatoare

-Raza rotii= 1m

-16 cupe ,capacitate maxima pe fiecere cupa 30 l

-Apa in cupele active 80 l ,presupunand ca nu vor fi pline

-Greutatea rotii 70 kg

-Apa vine de la o distanta de 20 m pe un jgheab de 50 cm latime si o diferenta de nivel de 40 cm , adica diferenta intre capetele jgheabului

-pana 150 l apa pe secunda

Multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Azi am dat teza la fizica si am avut o problema cu un calorimetru: Intr-un calorimetru se apla m1=1kg de apa, c1=4180 j/kgk la temperatura 10grade. In el se introduce un corp metalic cu temp de 80 grade. Se constata ca temperatura de echilibru este 30 grade. Calculeaza capacitatea calorica.

Am reusit sa calculez doar Q1 si apoi m-am blocat...n'am stiu ce sa mai fac. Q1 mi-a dat 8360 J si am calculat-o dupa formula m1*c1*delta dintre temp de echilibru si temperatura apei, adica 20.

Ma puteti ajuta si pe mine cu rezolvarea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Am avut o problema care suna asa: descrie un procedeu care se poate face astfel incat o cantitate de apa aflata la temperatura de 20 de grade celsius sa fiarba. AAm scris ca sunt 2 variante: ori incalzim pana cand ajunge presiunea vaporilor saturati egala cu presiunea atmosferica ori micsoram presiunea din incinta (am presupus ca e intr-o incinta) pana cand pres atmosferica ajunge la presiunea vaporilor saturati?

 

e bine?

Voi ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unit cu Probleme de fizica.

 

LE: Fierberea... unit cu Probleme de fizica. RuxandraCatalina, daca mai ai intrebari legate de fizica, te rog sa le postezi pe acest topic. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Am avut o problema care suna asa: descrie un procedeu care se poate face astfel incat o cantitate de apa aflata la temperatura de 20 de grade celsius sa fiarba. AAm scris ca sunt 2 variante: ori incalzim pana cand ajunge presiunea vaporilor saturati egala cu presiunea atmosferica ori micsoram presiunea din incinta (am presupus ca e intr-o incinta) pana cand pres atmosferica ajunge la presiunea vaporilor saturati?

 

e bine?

Voi ce parere aveti?

 

Formularea problemei este ambigua ;

-daca apa trebuie sa ramana la 20 grade C si sa fiarba doar varianta boldata e corecta

-daca nu se pune conditia de mentinere a acestei temperaturi ambele variante sunt corecte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×