Sari la conținut
Forum Roportal
Rycy

Fizica - probleme

Postări Recomandate

Unit cu Probleme de fizica.

 

LE: Fierberea... unit cu Probleme de fizica. RuxandraCatalina, daca mai ai intrebari legate de fizica, te rog sa le postezi pe acest topic. Multumesc!

Imi cer scuze! Nu am stiu, dar de acum le voi posta aici.

 

Formularea problemei este ambigua ;

-daca apa trebuie sa ramana la 20 grade C si sa fiarba doar varianta boldata e corecta

-daca nu se pune conditia de mentinere a acestei temperaturi ambele variante sunt corecte.

Tocmai de aceasta sunt si eu nedumerita...Multumesc mult. La problema cu calorimetru ati putea sa ma ajutati ca din documentul de pe scribd nu am inteles mare lucru...stiu ca cele dou calcuri sunt egale, dar cu aflu delta t ca sa pot afla capacitatea calorica? Imi cer scuze de deranj.

 

Imi cer scuze! Nu am stiu, dar de acum le voi posta aici.

 

 

Tocmai de aceasta sunt si eu nedumerita...Multumesc mult. La problema cu calorimetru ati putea sa ma ajutati ca din documentul de pe scribd nu am inteles mare lucru...stiu ca cele dou calcuri sunt egale, dar cu aflu delta t ca sa pot afla capacitatea calorica? Imi cer scuze de deranj.

in loc de calcuri era de fapt calduri. Oboseala e de vina!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tocmai de aceasta sunt si eu nedumerita...Multumesc mult. La problema cu calorimetru ati putea sa ma ajutati ca din documentul de pe scribd nu am inteles mare lucru...stiu ca cele dou calcuri sunt egale, dar cu aflu delta t ca sa pot afla capacitatea calorica? Imi cer scuze de deranj.

 

 

in loc de calcuri era de fapt calduri. Oboseala e de vina!

 

Nu te baza prea mult pe mine ca n-am mai facut fizica de vre-o 45 de ani. :crazy:

delta T in cazul apei este 30-10=20 ( grade C) ; delta T in cazul corpului metalic este 80-30=50 (grade C)

Mai departe nu mai stiu nici eu.

 

PS.Acuma vad ca nu ai masa corpului metalic iti trebuie si ea

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te baza prea mult pe mine ca n-am mai facut fizica de vre-o 45 de ani. :crazy:

delta T in cazul apei este 30-10=20 ( grade C) ; delta T in cazul corpului metalic este 80-30=50 (grade C)

Mai departe nu mai stiu nici eu.

 

PS.Acuma vad ca nu ai masa corpului metalic iti trebuie si ea

Da, sigur ca asa e. problema e ca eu azi la teza am fost convinsa ca formula se referea la delta t, adica la timp. Habar nu am de ce! Multumesc ca m-ati luminat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ca m-ati luminat!

 

Cu placere si altadata ( dar in limita amintirilor din timpul scolii).

Numai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Azi am dat teza la fizica si am avut o problema cu un calorimetru: Intr-un calorimetru se apla m1=1kg de apa, c1=4180 j/kgk la temperatura 10grade. In el se introduce un corp metalic cu temp de 80 grade. Se constata ca temperatura de echilibru este 30 grade. Calculeaza capacitatea calorica.

Am reusit sa calculez doar Q1 si apoi m-am blocat...n'am stiu ce sa mai fac. Q1 mi-a dat 8360 J si am calculat-o dupa formula m1*c1*delta dintre temp de echilibru si temperatura apei, adica 20.

Ma puteti ajuta si pe mine cu rezolvarea?

 

Nu inteleg daca se refera la capacitatea calorica a corpului de metal, sau la capacitatea calorica a sistemului.

 

C = Q/DT

 

Daca e pentru sistem, treaba e simpla. Calculezi cata caldura inmagazineaza apa ( adica ceea ce ai calculat tu ca fiind Q1 ), si o imparti la DT pentru apa. Adica 20. Daca e pentru corpul metalic, e mai greu, ca iti lipsesc date. Cum ar fi masa corpului, caldura lui specifica. Dar probabil se considera in mod simplist ca toata caldura cedata de fier intra in calcului capacitatii calorice. In cazul asta e Q1/DT2.

 

Deci, depinde la ce anume se cere capacitatea asta calorica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg daca se refera la capacitatea calorica a corpului de metal, sau la capacitatea calorica a sistemului.

 

C = Q/DT

 

Daca e pentru sistem, treaba e simpla. Calculezi cata caldura inmagazineaza apa ( adica ceea ce ai calculat tu ca fiind Q1 ), si o imparti la DT pentru apa. Adica 20. Daca e pentru corpul metalic, e mai greu, ca iti lipsesc date. Cum ar fi masa corpului, caldura lui specifica. Dar probabil se considera in mod simplist ca toata caldura cedata de fier intra in calcului capacitatii calorice. In cazul asta e Q1/DT2.

 

Deci, depinde la ce anume se cere capacitatea asta calorica.

 

Am observat ca lipsesc date...am facut cum ati spun a doua oara si mi-a iesit. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie ceva cunostiinte despre structura atomica a metalelor. Linus Pauling (1938) a venit cu ideea ca legatura metalica e una delocalizata, avand centrele pe mai multi atomi, astfel ca nu e o simpla legatura metal-metal, ci interactiuni intamplatoare intre acei atomi, care face ca tot aliajul sa se comporte ca un gaz electronic. Adica electronii sunt colectivizati, ca sa spun asa. Chiar asa se si numeste teoria, teoria gazului electronic. Sub influenta unui camp electric constant, dupa o anumita directie, apare o componenta de miscare a electronilor dupa acea directie de aplicare a campului electric, provocand anumite ciocniri cu impuritatile, cioniri care se traduc in energie termica sau caldura. Acum, daca temperatura e foarte mare, va creste agitatia electronica, vibratia legaturilor metalice, si asta se traduce printr-un efort suplimentar necesar pentru electroni sa se alinieze dupa campul electric aplicat.

 

Rezistenta creste neregulat, insa pe intervale scurte de temperatura se poate aplica o relatie liniara :

 

R = R0(1+αΤ)

 

Daca insa vrei sa intelegi mai adanc fenomenul, iti recomand sa citesti Teoria benzilor de energie in solide, care are aplicatii si in acest caz, explicand si comportamentul anormal al semiconductorilor (la ei e invers, rezistenta scade cu temperatura). In atomii individuali, electronii sunt distribuiti intr-un numar limitat de nivele de energie pe cand in metalul compact fiecare nivel energetic se multiplica intr-un numar de nivele egal cu numarul atomilor din retea, largindu-se astfel zonele in care electronii au acces, iar in reteaua cristalina electronii se vor gasi in benzi de energie permise, separate de benzi interzise. Banda corespunzatoare nivelului ultim este cea care este extinsa in intreg cristalul metalic.

 

In general ultima banda de energie ocupata cu electroni se numeste banda de valenta iar banda permisa, libera, imediat superioara benzii de valenta, se numeste banda de conductie. Si aici e esentialul : la conductori, benzile interzise practic sunt nule, pe cand la izolatori sunt foarte mari. La semiconductori este undeva intre, de-asta semiconductorul conduce curentul electric mai bine la temperaturi mai mari, pentru ca temperatura favorizeaza tranzitia electronilor din banda de valenta catre cea de conductie. Fara aceasta energie termica, transferul s-ar face mai greu. La izolatori, temperatura este irevelanta, pentru ca gapul energetic (banda interzisa care separa cele doua benzi permise) este foarte mare.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×