Sari la conținut
Forum Roportal
flaminggo

Ingrijirea orhideelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va multumesc pentru raspunsuri, :ok: o sa incerc sa ma conformez, singura problema este ca nu prea stiu de unde scot 14-16 grade C, :lol2: ca la mine mereu sunt 20-21 :band:

 

Am mai vazut doua feluri de orhidee, unele cu flori portocalii si unele cu flori albe in ciorchine si cu frunza maro cu dungi galbene parca. Sunt frumoase si acelea dar cred ca mai astept o luna pana sa le achizitionez

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va multumesc pentru raspunsuri, :ok: o sa incerc sa ma conformez, singura problema este ca nu prea stiu de unde scot 14-16 grade C, :lol2: ca la mine mereu sunt 20-21 :band:

 

Am mai vazut doua feluri de orhidee, unele cu flori portocalii si unele cu flori albe in ciorchine si cu frunza maro cu dungi galbene parca. Sunt frumoase si acelea dar cred ca mai astept o luna pana sa le achizitionez

Laura, am spus"un minim de 14-16 grade C" nu maxim sau fix :(. 20 - 21 grade C e foarte bine. Temperatura mai ridicata (peste 22-25 grade C) grabeste trecerea/ofilirea florilor de orhidee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laura, am spus"un minim de 14-16 grade C" nu maxim sau fix :yawn:. 20 - 21 grade C e foarte bine. Temperatura mai ridicata (peste 22-25 grade C) grabeste trecerea/ofilirea florilor de orhidee.

Merci, am recitit mai atent textul :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:- cred k am si eu o astfel de orhidee din cate am reusit eu sa-mi dau seama.....dar eu mai am o intrebare.... :tease: cand o pot transplanta, in ce fel d ghiveci si in c fel de sol??? :x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: cred k am si eu o astfel de orhidee din cate am reusit eu sa-mi dau seama.....dar eu mai am o intrebare.... :crazy: cand o pot transplanta, in ce fel d ghiveci si in c fel de sol??? :roll:

eu am cumparat sol special pentru orhidee, arata ca niste bucatele de lemn uscat, iar ghivecele cele mai bune sunt cele transparente, eu le-am cumparat de sticla, si ca sa le rasfat putin le-am cumparat si clame pentru orhidee in forma de fluturasi :D . Eu le-am transplantat acum o saptamana (sunt in floare) si se simt bine :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AM PRIMIT O ORHIDEE DENDROBIUM SI A INCEUT SA SE OFILEASACA

AS VREA SA STIU CAUZA DACA STIE CINEVA

ORICE SFAT IMI ESTE DE AJUTOR

MULTUMESC

ce inseamna "a inceput sa se ofileasca"??? se ofilesc florile (tija florala) sau planta cu totul (inclusiv frunzele)??

Orhideea dendrobium nu este foarte pretentioasa. II place soarele (in functie de specie poate rezista si catorva ore de soare direct pe zi), udarea trebuie facuta mai abundent vara, cand temperaturile sunt extrem de ridicate (o data la 3-4 zile) iar primavara si toamna cam o data la 5-6 zile (in perioada de iarna se mentine compostul relativ uscat). Pentru a rezista soarelui puternic si temperaturilor ridicate, pulverizarea periodica a frunzelor este mai mult decat bine-venita...si aplicarea unei doze slabe de ingrasamant pentru orhidee ajuta la formarea florilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

so, intre timp s-au ofilit florile, la doua orhidee s-a uscat si tija iar una dintre ele inca aduce flori pe tija veche.

De cateva zile am obsevat ca toate 3 orhideele au tije noi. Deci banuiesc ca pe la Craciun o sa am muuuulte muuulte flori :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×