Sari la conținut
Forum Roportal
PoTZo

Taxa serviciul public de radiodifuziune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am primit in urma cu doua zile o notificare din partea Societatii Roamne de Radiodifuziune prin care firma pe care o reprezint e obligata sa plateasca o taxa lunara in valoare de 30 de RON in conformitate cu HG nr. 977/2003;

Tinand cont ca am mai trecut printr-o situatie in care aveam de-a face cu o lege aberanta ce avea sa fie abrogata o luna mai tarziu printr-o HG pentru ca era in contraventie cu normele europene(taxa de notificare privind operatorii de date cu caracter personal) va intreb daca nu si aceasta lege ar trebui sa intre in aceeasi categorie ;

Conform notificarii, societatea pe care o reprezint trebuie sa achite o taxa de 30 RON pentru fiecare luna incepand cu data la care societatea a fost infiintata, cu toata ca in HG se specifica faptul ca societatile comerciale care nu au nici un angajat trebuie sa achite o taxa lunara de doar 2.5 RON/luna;

Daca nu ma informam si as fi luat de buna informatia pe care mi-au transmis-o si ar fi trebuit sa achit 1000 RON pentru o perioada de 3 ani cand, conform legii, ar trebui sa platesc numai 60 RON; - Cat de legal este modul in care a fost efectuata aceasta notificare?! Se merita sa fac un demers in instanta? Oare merg "la plesneala" cu toate societatile comerciale ce nu au angajati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citeste asta...

http://electricabv.ro/electricats/docs/cs_pj.pdf

....................

si asta

............

HG nr.997/2003 privind taxa pentru serviciul public de radiodifuziune stabileşte obligaţia persoanelor fizice şi juridice cu domiciliul, respectiv sediul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Materialele pe care mi le-ai indicat te contrazic - uita-te in pdf-ul indicat, aproape de sfarsit -

Nedetinerea de receptoare radio/TV nu constituie, conforrm 977/978, motiv de scutire

Inainte sa postez pe forum am cautat un pic pe net...

Exceptia de mai sus e pentru persoane fizice si ai extras-o dintr-o prezentare generala a HG 977/2003

HG-ul il poti citi aici

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=50043

Crezi ca as putea obtine niste raspunsuri pertinente la intrebarile pe care le-am pus?!

................

materialele prezentate nu ma contrazic deloc.....eu nu am facut nici o remarca in sensul asta

doar ti-am prezentat cate ceva ce am gasit pe net.

pdf-ul face referire si la persoane juridice...

este o cerere care, cu siguranta este pusa in aplicare in cazul in care este completata ( fizic sau juridic)

..................

nedetinerea de receptoare....

nu se poate dovedi sub nici o forma ca o persoana fizica sau juridica nu foloseste asa ceva nici macar pentru o secunda

daca eram in 1900 aveai sanse sa faci o eschiva...acum nu.

.................

bafta....mai uita-te peste contractul ala de energie electrica....cand a fost incheiat si ce stipulari mai ai prin el..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×