Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara.Ma numesc Emilia si am 51de ani. Eu am marsavul de virus C de 20de ani ,dar am aflat de el acum 5ani .Am facut roferon in 2002 si analizele au fost normale pana in martie anul asta cand sa-a dus TGP-ul la 250 ,asa ca am luat-o de la capat ,pentru inceput cu punctia hepatica la care astept rezultatulMa bucur ca am gasit acest forum ,pentru ca in timp ce faceam interferon mi-as fi dorit ff mult sa comunic cu alti tovarasi de suferinta .Eu am suportat foarte greu tratamentul si am invatat singura cum sa duc povara. Vina pentru groaza de interferon o poarta si medicii care nu explica pacientului ca de fapt sunt stari ce vor trece cu incetarea tratamentului. Contrar a ceea ce se spunea inainte persoana (nu spun bolnavul)cu virus Ctrebuie sa se alimenteze f bine cu proteine de calitate ,sa manance tot ce-i face bine ce nu, sa evite.Si mai trebuie sa gandim pozitiv ,ficatul este un organ cu mare putere de regenerare,asa ca,sa-la ajutamdin toate puterile.Eu doresc tuturor sanatate si sper sa citesc pe forum numai lucruri de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Am gasit relativ recent acest forum si, desi m-am inscris de vreo 10 zile inca nu m-am prezentat. O fac acum...

Sunt Viviana si am 47 ani. In urma cu un an mi sa-a pus diagnosticul de hepatita cronica cu virus C; de fapt la inceput am sperat ca sunt doar purtator de virus, dar... n-a fost asa. (Ca mai toti cei de pe forum nu stiu de cand si de unde m-am pricopsit cu acest virus, dar "ocazii" au fost destule: 2 interventii chirurgicale in urma cu 18-20 de ani, lucrari stomatologice, o intrerupere de sarcina).

La inceput am fost speriata, dezorientata si gata sa urmez orice sfat. Am inceput in august 2004 cu tratamentul de la Insectfarm pe care inca il mai tin si acum, dar care la mine nu a avut efect. Sau poate, daca nu-la faceam lucrurile evoluau altfel, dar asta nu am de unde sa stiu... Concret, in iunie 2004 cand mi sa-a depistat virusul aveam transaminazele crescute (TGP=74) si GGT=95. Nu sa-a considerat atunci ca situatia ar fi alarmanta si mi sa-a recomandat odihna, regim alimentar si un hepatoprotector, dar cum dupa 2 luni analizele nu se schimbasera iar eu ma simteam la fel de obosita, aveam in continuare stari de slabiciune si insomnii am hotarat sa incep tratamentul dr. Ciuhri (Hepatito-Liz1si Hepatito-Liz2). Efectul imediat pe care la-am simtit cand am inceput tratamentul a fost acela de disparitie a oboselii si ma simteam aproape un om sanatos (vorbesc cam la timpul trecut despre asta pentru. ca incet-incet au revenit starile de oboseala si slabiciune; acum nu prea mai am insomnii, dimpotriva, sunt somnolenta). Cele mai urate zile in toata aceasta perioada au fost cele in care imi faceam analizele... Speram ca starea buna pe care o resimteam sa se reflecte si in rezultatele sumare ale analizelor pe care le faceam, insa nu sa-a intamplat asa, au tot fluctuat in jurul valorilor identificate initial, asa incat in februarie 2005 m-am hotarat sa fac investigatii serioase si m-am internat la Fundeni. (Eu sunt dintr-un oras de provincie, la 300 cam de Bucuresti). Mi sa-a facut biopsia hepatica si apoi dupa ce am primit rezultaul acesteia, la un cabinet particular din Bucuresti am facut si viremia. Procedurile astea au durat destul de mult mai ales ca nici eu nu m-am dus chiar imediat sa iau rezultatele.

(Rezultate biopsie: Hepatita cronica virala C cu HAI=7, Stadiul 0 al fibrozei, frecvente necroze focale; Viremia :552.000 UI/ml, 2.400.000 Copii/ml).

Mi sa-a intocmit dosarul pentru interferon (Pegasys)+Copegus si ducandu-ma cu dosarul la Casa Judeteana de Sanatate mi sa-a spus ca am de asteptat cel putin 7 luni pana cand dosarul meu va fi trimis la comisie la Bucuresti si nici macar nu-mi garanteaza cineva ca va fi aprobat. Vazand cu cata usurinta sunt indemnati unii "colistasi" sa inceapa tratamentul cu interferon, sincer ma intreb daca in alte judete este alt "regim" de instituire a tratamentului decat in judetul meu, unde, repet, mi sa-a inregistrat dosarul si nu mi sa-au dat foarte multe sperante ca voi pimi aprobare de urmare a tratamentului, datorita lipsei de fonduri si a numarului mare de pacienti care asteapta ca si mine... Adica, nu depinde doar de hotararea bolnavului de a face sau nu tratamentul respectiv. Degeaba ai vrea sa faci tratamentul daca dosarul, din diverse motive nu este aprobat (varsta prea mare, afectiunea prea avansata sau... dimpotriva in stadiu "prea incipient", transaminaze scazute, leucocite scazute, numar scazut de trombocite, etc).

 

In prezent eu continui totusi cu tratamentul de la Insectfarm si un hepatoprotector (Lagosa), si bineinteles tin regim alimentar (fara grasimi, fara prajeli, fara alcool, fara tutun, fara sucuri "sintetice", fara afumaturi, salamuri, conserve, etc). Pentru ca sunt hipotensiva, dr. de la Fundeni mi-a spus ca pot sa beau cate o cafeluta... Si din martie am cam inceput sa beau cafea, la inceput mai timid, apoi mai mult... Nu stiu daca nu cumva acesta e motivul pentru care la ultimul control de rutina (transaminaze, bilirubina, electroforeza, GGT), GGT a iesit mult mai mare decat inainte (110) , iar celelalte sunt cam la aceleasi valori anterioare, adica transaminazele mari si celelalte in limite normale. Si inca ceva : hemoglobina creste continuu (acum e 16 si eu intotdeauna am fost usor anemica si aveam o hb de 10-10,5), iar trombocitele sunt 240.000.

Cam asta e situatia mea medicala. De fapt am omis inca un amanunt : in noiembrie 2004 am fost supusa la o interventie chirurgicala laparoscopica de colecistoctemie (eliminarea vezicii biliare care era plina cu pietre), pentru a elimina un posibil factor de risc (si... am sperat eu atunci, indusa in eroare si de medici, ca eliminarea bilei va normaliza cat de cat lucrurile; nu sa-a intamplat asa, adica operatia a condus doar la eliminarea pericolului unui icter mecanic si atat).

M-am lungit mult cu aceasta prezentare...

Dupa cum ati constatat si voi pe propria piele, regimul alimentar nu a avut nici un aport in evolutia bolii, adica de un an mananc dietetic (doar excesul cu cafeaua mi la-am permis in ultimele 3 luni), dar acest lucru, in afara de faptul ca imi aminteste la fiecare masa ca sunt un om bolnav, nu pare sa aiba alt efect...

Ma simt tare obosita si nu-mi pot permite sa ma pensionez pentru ca, din pacate, sunt principalul sustinator material al familiei, asa ca lucrez cam 10-12 ore pe zi... (este adevarat, nu e o munca fizica, lucrez la calculator, dar tot obositor este pentru. mine).

In conditiile in care educatia noastra medicala in general lasa de dorit (cer scuze pentru. exprimarea aceasta, dar cel putin in ce ma priveste asa stau lucrurile), cred ca de pe acest forum fiecare dintre noi are cate ceva de invatat din experientele impartasite de ceilalti.

Sigur, trebuie sa fim optimisti, insa in ciuda starii de spirit pozitive pe care am avut-o, la mine lucrurile nu au evoluat in acelasi sens si probabil si asta m-a schimbat mult... Am devenit mai tacuta, pesimista si parca nu mai astept nimic. Brusc ma simt imbatranita si nu prea intrevad nimic bun la orizont. (M-am agatat in anul asta care a trecut de tot felul de sperante si fiecare neimplinire m-a demoralizat). Ma bucur ca v-am gasit pe voi, pentru ca, citindu-va mesajele parca nu mai sunt atat de singura...

Viviana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Ma numesc Palici Constantin am 38 de ani si sint din Iasi.Acum 9 ani am fost diagnosticat cu hepatita cronica cu virus C.Ce sa va spun intr-adevar hepatita C este o boala debilitanta dar daca gindesti pozitiv si ai suport din partea familiei, prietenilor si colegilor de munca poti sa mergi mai departe. Nu spun ca imi este usor ...fiecare zi e o provocare dar important e sa nu te dai batut.

Am urmat diferite scheme de tratament care mi-au ameliorat pentru anumite perioade de timp starea de sanatate dar inca nu am incercat tratamentul cu PEGintron deoarece nu mi-a fost recomandat de catre medicul meu. Incarcatura virala arata acum un an 91000 de copii/ml iar transaminazele erau usor crescute.Ideea e ca dupa ce m-am imbolnavit am slabit pe parcursul a 6 luni aproximativ 17 cag...pe care din pacate ma chinui sa le recuperez dar nu pot

Ce sa va mai spun despre mine... acum 3 ani am inceput sa concep un sit web adresat celor ce sufera de hepatita c si rudelor acestora in dorinta de a informa publicul despte acest flagel.Adresa este www.hepatitac.go.ro

Aici puteti sa intrati in leg cu acest forum si de asemenea exista o pagina de chat in care putem lua legatura mai usor unii cu altii.

In tarile occidentale exista cluburi in care hepperii(persoanele ce sufera de hepatita) pot comunica si pot primi sprijin atit medical dar si moral,din pacate la noi nu am auzit sa fie asa ceva.Din proprie experienta va pot spune ca un om neinformat si care nu are cu cine discuta este mult mai vulnerabil in fata bolii.faptul ca discuti cu cineva care trece prin aceleasi situatii ca si tine te poate ajuta...cu conditia sa gindesti pozitiv.

 

Va dores multa sanatate si dumnezeu sa va dea pacea mintii care sa va ajute sa faceti fata incercarilor cotidiene!

 

 

Va astept pe www.hepatitac.go.ro

Editat de Amiable

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Silvian,

 

Numele meu este Marca,sunt din Constanta,si la sfarsitul lui februarie a.c.,am aflat in urma unor analize ca am hepatita B.Evident ca am simtit ca se deschide pamantul sub mine...am 34 de ani.De la bun inceput am luptat,si chiar si acum dupa atatea luni inca lupt cu acest virus perfid.Daca te vei inarma cu multa tarie si vointa,este imposibil sa nu reusesti.Incearca de asemenea si tratamentele alternative...sunt evident mai putin toxice.Am citit ca ai pomenit de Viusid.Se gaseste in farmacii,(eu am luat sirop)...si ma simt foarte bine.A aparut pe piata cel mai nou medicament in materie...se numeste Pegasys,insa tratamentul ca sa fie eficace trebuie facut timp de o luna,si costa 44 milioane lei/luna.Farmacista mi-a spus ca da rezultate foarte bune.Au fost cazuri de vindecare(nu pot proba afirmatia ei),dar spune ea ca daca esti inregistrat la medicul de familie cu boala,poate sa dea reteta compensata sau gratuita. Incearca combinatia pe care mi-a recomandat-o un medic: Spirulina(3 pe zi),Liv.52(6 pe zi in trei prize),Vitamax(1 pe zi),Baracaa(2 pe zi).Vreau sa spun ca eu le iau de 2 luni,si mai am o luna.Dupa care imi fac din nou analizele.Ma simt minunat,nu mai am dureri de cap,ameteli,ma pot concentra foarte bine...si cred ca daca nu as sti ce se afla in corpul meu,as putea spune ca sunt perfect sanatos.

Sper sa te fi ajutat cat de putin.

Toate bune,si capul sus. :)

Marca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cucsamaria@acasa.ro :good:" :doh:"

Am reusit si eu sa ma scriu la acest forum.Ma speriat faptul cati putem fi bolnavi de acest virus c.Si eu lam luat cu 30 de ani in urma unui avort primind singe infestat,dar nu am stiut pina acum 3 ani.In septembrie 2003 am facut biopsia la Timisoara la Dr.Sporea era la acel timp cel mai bun.Acum sunt de 4 luni sub tratament la Dr,Conf.Curescu Manuela, de la spital Victor Babes de la Timisoara,a facut specializare in Franta este ne-mai pomenita si foarte de treaba si in privinta comisioanelor.Am baut si eu suc de sfecla cam 600 gr dimineata , la circa o luna de consum nu am mai suportat mirosul si gustul acela specific de sfeca si am inceput sa -la combin cu cite 3 mere si morcovi si luam pina la prinz 1 cag de suc,dar de 2 luni nu mai pot nici asa.

In luna februariesi martie am luat tratament de la Stelian Fulga pina cind am inceput tratamentul cu Pegasys si Copegus,si paralel cu tratamentul lui Fulga am luat si trtamentul cu Aloie Forever aproape de 300 dolari a fost acel tratament,sa nu crezi ca am bani dar am facut un efort si le-am luat ,dar am tinut si regim,adica am mincat numai peste,zarzavaturi si fructe,dar si acum la fel maninc nu pot mam obisnuit asa.

Fac cite una injectie pe saptamina de Pegasys si pastile iau doua dimin. si trei seara,iar dupa a 12 injectie a trebuit sa merg la Dr.Curescu la Timisoara pentru analize si viremie.Pot sa spun ca ma numar una din cele 70 % care se vindeca de virus.Si imi merge foarte bine eu mam ingrasat ,doar ca obosesc foarte rau nu pot urca scari sau o panta cit de mica inclinata nu pot face efort dar nici nu ai voie,uite si nu pot sta mult pe scaun sau de exemplu nu pot sa stau sa scriu nu am rabdare imi vine sa lesin.Tot la a 4 injectie trebuie sa fac analizele in oras de unde esti,eu sunt de la Oravita,Caras-Severin.Sa sti ca este foarte mult de umblat lunar.Fac analizele,trebuie facute cite 4-5 copii de pe ele ,duse la Resita la Dr,care se ocupa cu acest tratament pe judet,citi da reteta pentru medicamente te duci cu ia la casa de asigurari pentru aprobare si pe urma te duci sa ridici medicamentele la farmacia la care ai fost repartizata la inceputul tratamentului.Inainte de a merge la Resita trebuie sa dau telefon la farmacie pentru a face instiintarea ca trebuie sa ma duc sa iau tratamentul ca altfel risc sa merg de 2 ori la Resita.Este mult de umblat dar acum am de ce sa nu imi para rau ,sper ca va fi bine si in continuare.Am sa pun si o poza facuta pe 23 luna asta.Am sa mai scriu ,dar sincer nu mai pot acum.Cu dragoste si mula sanatate si speranta Maria Cucsa

cucsamaria@acasa.ro tel.0255573321 mobil 0726317396

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

 

Numele meu este Doralina ,am 38 de ani si locuiesc in Braila. Am fost dignosticata cu HVC in luna octombrie 2004 ,in urma unui control ....intamplator.

Probabil ca nu as fi stiut nici acum ca am asa ceva daca nu mi-as fi facut atunci analizele , pentru ca anumite stari de oboseala (nu foarte exagerata) le puteam pune si pe seama stresului de la serviciu. Am fost daramata la aflarea vestii ,pur si simplu nu imi venea sa cred.Mi-am repetat ANTI-HCV la 3 laboratoare diferite ,in speranta ca poate este o greseala...Peste tot a iesit insa pozitiv. De atunci a urmat viremia care era in februarie de 467000 ,apoi biopsia unde am fibroza absenta iar la concluzie scrie : "Hepatita cronica cu activitate usoara de etiologie probabil HCV,cu scor HAI 7 ,stadiul zero".In urma acestor rezultate ,mi sa-a intocmit dosarul pentru PEGASYS.la-am depus pe 1 martie 2005 ,iar zilele trecute mi-a venit aprobarea incepand cu luna august.Sincera sa fiu ,mi-e foarte frica de ce va urma,mi-e frica de efectele adverse ale acestui tratament.Nu se pune problema sa pot renunta la serviciu ,sunt unic intretinator . Am un serviciu bun(sunt contabil la o intreprindere) insa nu imi voi putea lua concediu medical si nici prea multe zile libere (mai ales la inchidere de luna)

Stiu ca suna ciudat ,dar ma bucur ca v-am gasit pe voi aici ,ma bucur ca am cu cine vorbi despre toate acestea.Recunosc ca sunt foarte speriata ,dar sper ca Dumnezeu ne va ajuta la toti sa putem vorbi despre aceasta boala la timpul trecut . Multa sanatate la toata lumea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma numesc Cristina,am 37 de ani si locuiesc in Bucuresti.Am doi copii(o fata de 17 ani si un baiat de 11 ani si jumatate).

In urma cu 4 ani m-am prezentat la doctor pentru a extirpa un abces pe fesa dreapta(de la f. multele injectii facute in timpul sarcinilor).Inainte de interventie,am facut o serie de analize.In afara de o calcemie mica si de o litiaza renala mare nu a fost nimic in neregula.Intai am rezolvat cu abcesul(ma durea f.tare si se marea) iar la 2-3 luni,dupa analizele de rigoare,am rezolvat si cu rinichiul.3ani nu am mai calcat pe la doctor.In Ianuarie 2005 am mers din nou pentru niste analize de rutina,in special ma interesau rinichii.Cand au sosit rezultatele,pe langa calcemia mica au aparut trnsaminazele mari.De atunci si pana in Mai am repetat de mai multe ori analizele,intrerupand si anticonceptionalele pe care le luam de vreo 4-5 ani, fiind o posibila cauza a transaminazei mari .Degeaba insa.Analizele erau la fel.Atunci am fost trimisa la Colentina unde am refacut si facut o groaza de analize, printre care biopsia si in cele din urma viremia.Rezultatul? Stupoare! Hepatita cronica VHC.

Analizele mele au fost:

TGP(VN) 86ul/ml

TGO(VN) 50ul/ml

Leucocite 71x10/ul

Hemoglobina 14,1/dl

Trombocite 435x10/ul

Bilirubina 0,5mg/dl

AgHBs NEG

Ac antiVHC POZ

ARN-VHC 1920000ul/ml

La inceput,habar nu am avut ce inseamna toate astea.Dupa ce am descoperit acest site insa si am avut rabdare sa citesc toate mesajele,am inteles cum sta treaba.Doar la biopsie nu inteleg.Poate ma ajuta si pe mine ,,veteranii,,(Gia,Maria,Marius )

As vrea sa stiu ce si cum este cu fibroza si cu gradele astea???

La mine este asa;

IsAca Hep. cr. cu act.necroinflamatorie usoara

grad 8 (A=3,B=0 C=2,de=3)fibroza grad 2

HAI Hep cr cu act.necroinflamatorie usoara

grad7(i=3,ii=1,iii=3)fibroza grad 1

METAVIR A2F2 inflamatie portala 2 cu nodularitate 2 steatoza 0

Va rog sa ma ajutati sa inteleg si asta.

In rest...ce sa va mai scriu?

Am inceput tratamentul de exact 6 saptamani. Simtomele le-am mai scris.

A!In legatura cu regimul alimentar.Este adevarat ca nu avem voie decat lapte degresat si iaurt dietetic??Nu branza decat de vaci sau talemea de vaca?

Hai ca m-am intins cam mult si oricum,trebuie sa ma pregatesc de peg.

(stiti ca injectiile mi le face baiatul meu?)

O SA LUAM LEGATURA CAT DE CURAND.MULTA SANATATE TUTUROR!

 

pe.sa.: scuze,am gresit mai sus :good: :"> :De

 

Leucocite 71x10OOO/ul

Hemoglobina 14,1/dl

Trombocite 435x10OOO/ul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor!

Sunt din Iasi si sunt incantat sa iau legatura cu persoane care au aceeasi suferinta.

In febr. 2004 am facut niste analize si atunci am fost diagnosticat cu H.C.

Am citit mult si m-am documentat foarte mult pe aceasta tema.Ce-i mai frumos este ca cu cat citesti mai mult cu atat iti dai seama ca lumea medicala este intr-un intuneric total privind aceasta boala.

Am facut si urmatorul experiment: dimineata pe nemancate am fost la 8 la un laborator la 8:15 la altul si la 8:30 la altul sa-mi fac analizele. Stupoare trei laboratoare trei rezultate total diferite. Ma refer la transaminaze. Atentie, nu este destul sa spuneti ca aveti TGP 100, uitat-va pe buletin cat este valoarea normala si cel mai bine asa va orientati: TGP 100 fata de 20 val. normala, deci de 5 ori pentru ca depinde de metoda de analiza facuta. La mine au fost de 5, de 3 si de 8 ori mai mari... in decurs de 30 min. Cel mai bine este sa faceti analizele la acelasi laborator pentru a putea urmari evolutia.

Nu stiu cum m-am pricopsit cu acest virus si nici nu are importanta. De la stomatolog si prin transfuzie se poate lua orice boala asa ca astea sunt raspunsuri medicale ca sa mascheze nestiinta.

Am stat de vorba cu multi bolnavi si din cate am citit pe acest forum pot spune ca am intalnit situatii din cele mai diverse si mai paradoxale.

Singurul raspuns care are un grad de certitudine este biopsia. Virusul ataca celula hepatica si o distruge, asa cum face orice virus. Ficatul se regenereaza, cand rata de regenerare devine aproape egala cu cea de distrugere atunci apar primele semne ale bolii.

Cand am intrebat medicul ce crede, cam de cat timp am boala, mi-a raspuns: dupa biopsie de 20 de ani !

Am un var care a fost diagnosticat la 28 de ani cu aceasta boala, pe atunci inca nu se stiau atatea tipuri de hepatita, in ultimii 5 ani au mai aparut inca 3...

Acum are 56 de ani, are copil in varsta de 20 de ani si duce o viata normala.

Normala pana la un punct. Adica regimul alimentar care consta intr-o alimentatie sanatoasa- fara conservanti, afumat, prajit in ulei sau grasime, fara otet, muraturi. Alcool de loc.

Ascultati-va organismul, el va sti ce va trebuiedar atentie daca ve e pofta de o muratura sa zicem, mancati o feliuta sau doua si atat. In momentul in care simtiti ca va e pofta si refuzati alimentul respectiv ficatul se streseaza si mai tare. Ficatul trebuie menajat si alintat ca sa zic asa astfel incat sa aiba cat mai putin de lucru cu alimentele si sa se ocupe cu regenerarea celulei hepatice.

Personal am facut 4 luni de interferon care nu a dus la rezultatul asteptat, adica viremia de la 420.000 ui/ml a scazut doar la 6300. Tratamentul a fost cu Pegasys si Copegus. Acum la-am intrerupt si astept sa mai apara ceva pe piata medicala sau poate sa il reiau anul viitor.

Am incercat fel de fel de leacuri si tratamente si cu aloe vera gel, care la noi este diluat bine, am fost in USA si mi-am adus de acolo si era de 2 ori mai vascos, ceaiuri si altele. Am gasit si fel de fel de doctori care sa-au oferit sa ma trateze cu tot felul de aparat cica de la NASA care sa te treaca niste curenti etc, bineinteles la niste preturi... De fapt si interferonul pegylat este tot in faza de experimentare de aceea se face dosar cu analize, biopsie etc, toate dosarele merg la producator pentru evaluare.

Din tot noianul de informatii am reusit deocamdata sa desprind urmatoarele fapte concrete: la cei care merge interferonul, dupa un an viremia apare nedetectabila dar asta nu inseamna ca au scapat de virus!

Singurul care va poate scapa de virus este sistemul dvs imunitar, de aceea sunta cazuri ata de diverse de la analize foarte proaste pana la HCV prezent, transaminaze bune, viremie mica etc.

Trebuie urmat permanent un tratament cu hepatoprotectoare si mineralizante. Din cate am citit tratamentul cu vitamine hraneste virusul de aceea e bine sa faceti tratament vitaminizant numai cu fructe si legume proaspete.

Hepatoprotectia poate fi realizata cu spirulina, catinofort, coenzima Q 10, si cu ceaiuri. La toate ceaiurile cunoscute deja eu mai adaug ceaiul de Pedicuta care, atentie, are un mod aparte de administrare si de preparare intrucat contine un alcaloid foarte toxic.

Tot pentru hepato protectie : in masura posibilitatilor efort fizic redus sau moderat dar nu trebuie cazut in extrema lenei pentru ca iarasi e de rau ca sangele trebuie sa circule spre a curata organismul de toxine si pe cat posibil evitat stressul.

Atentie: evitati orice medicament pe baza de extract alcoolic (tincturi, picaturi etc.) alcoolul, solventii, diluantii de la vopsele, monomerii (doamnelor cand va faceti unghiile incercati sa purtati o masca sa nu inhalati vaporii de acetona) fumul de esapament, daca fumati asta e, reduceti tigarile dar in nici un caz nu stati in locuri unde este fum de tigara etc.

Stiu am fost cam dezlanat in exprimare dar pe masura ce vom intra in legatura voi putea formula raspunsuri mai clare si la obiect.

In concluzie, faptul ca vi sa-a descoperit si vi sa-a diagnosticat aceasta afectiune e cel mai bun lucru care vi se putea intampla. Sunt multe persoane care nu stiu si ajung la un moment dat sa afle ca sufera de ciroza, cand deja este tarziu dar si cu ciroza prin hepatoprotectie poti sa o duci peste 30 de ani. Doamnelor o sa fiti cele mai fericite mamici si cele mai fericite bunici pentru ca daca veti da atentia cuvenita organismului dvs veti putea sa-mi spuneti intr-o zi: sunt starbunica! Domnii am vazut ca nu sunt atat de speriati. Am scris prea mult si nu stiu daca va avea cineva rabdarea sa citeasca, oricum va doresc multa sanatate si sper sa ne mai intalnim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

Ma numesc Rodica suvaiala ma 55 de ani casatorita, 2 copii si traiesc in Suedia

Sunt de-a dreptul bucuroasa ca am gasit intamplator acest forum, Tinand cont ca avem un punct comun acest virusC.Eu ma simteam demult obosita cu dureri in partea dreapta, deasemenea simteam o mare inflamatie in partea dreapta, am facut de mai multe ori analize, dar nimeni nu mi-a spus nimic de vreun virus de o investigatie mai riguroasa.Eu auzeam ca am un ficat mare si gras.In Suedia am facut niste analize si atunci am descoperit si acest virus. Desi mi s-a propus de urgentza tratamentul cu interferon , in urma biopsiei, eu tocmai auzisem de tratamentul doctorului Ciuhrii si am venit in Romania si mi-am cumparat tratamentul pt un an. Nu am raspuns la tratamentul respectiv.Cam cu coada intre picioare m-am intors la doctora mea din Suedia pe care o refuzasem cu interferonul, si cu ocazia asta am aflat ca o deranjasem cu refuzul meu, si m-a repartizat la un alt medic. Mai bine. Am inceput cu mari sperantze si incredere acest tratament si dispusa sa indur, toate suferintzele de care am auzit. Degeaba, nici de data asta nu am avut noroc.Tratamentul nu a fost eficient la mine si dupa 3 luni mi l-a intrerupt, cum era normal

Sunt trista dezamagita si astept un tratament nou.Am baut tone de ceai>Acum nu mai fac nimicNu mi s-a recomandat o dieta drastica , ba dimpotriva a spus ca-mi face mai rau.Deci mananc aproape normal, nu fumez beau putina cafea si unpahar de vin duminica.Nu mi s-a spus ca se inmultesc virusii , ci mi s-a spus ca alcoolul distruge ficatul.Eu nu prea stiu multe despre analize si valorile lor, pt ca aici este obiceiul ca pacientul sa se lase pe mana doctorului, sa nu stie prea multe despre boala lui..

Eu deranjez ca vreau analizele ca intru pe internet si ca mai stiu cate ceva despre aceasta boala, oricum nu ma compar cu voi.Daca este cineva amabil sa-mi spuna un sait in care sa ma edific si eu in legatura cu analizele pe care le fac , ce reprezinta ele i-as fi recunoscator.

Cam atat despre minesi multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca tot ce am scris si de asemeni le multumesc daca ma pot ajuta cu un sfat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut !

Am gasit relativ recent acest forum si, desi m-am inscris de vreo 10 zile inca nu m-am prezentat. O fac acum...

Sunt Viviana si am 47 ani. In urma cu un an mi s-a pus diagnosticul de hepatita cronica cu virus C; de fapt la inceput am sperat ca sunt doar purtator de virus, dar... n-a fost asa. (Ca mai toti cei de pe forum nu stiu de cand si de unde m-am pricopsit cu acest virus, dar "ocazii" au fost destule: 2 interventii chirurgicale in urma cu 18-20 de ani, lucrari stomatologice, o intrerupere de sarcina).

La inceput am fost speriata, dezorientata si gata sa urmez orice sfat. Am inceput in august 2004 cu tratamentul de la Insectfarm pe care inca il mai tin si acum, dar care la mine nu a avut efect. Sau poate, daca nu-l faceam lucrurile evoluau altfel, dar asta nu am de unde sa stiu... Concret, in iunie 2004 cand mi s-a depistat virusul aveam transaminazele crescute (TGP=74) si GGT=95. Nu s-a considerat atunci ca situatia ar fi alarmanta si mi s-a recomandat odihna, regim alimentar si un hepatoprotector, dar cum dupa 2 luni analizele nu se schimbasera iar eu ma simteam la fel de obosita, aveam in continuare stari de slabiciune si insomnii am hotarat sa incep tratamentul dr. Ciuhri (Hepatito-Liz1si Hepatito-Liz2). Efectul imediat pe care l-am simtit cand am inceput tratamentul a fost acela de disparitie a oboselii si ma simteam aproape un om sanatos (vorbesc cam la timpul trecut despre asta pt. ca incet-incet au revenit starile de oboseala si slabiciune; acum nu prea mai am insomnii, dimpotriva, sunt somnolenta). Cele mai urate zile in toata aceasta perioada au fost cele in care imi faceam analizele... Speram ca starea buna pe care o resimteam sa se reflecte si in rezultatele sumare ale analizelor pe care le faceam, insa nu s-a intamplat asa, au tot fluctuat in jurul valorilor identificate initial, asa incat in februarie 2005 m-am hotarat sa fac investigatii serioase si m-am internat la Fundeni. (Eu sunt dintr-un oras de provincie, la 300 km de Bucuresti). Mi s-a facut biopsia hepatica si apoi dupa ce am primit rezultaul acesteia, la un cabinet particular din Bucuresti am facut si viremia. Procedurile astea au durat destul de mult mai ales ca nici eu nu m-am dus chiar imediat sa iau rezultatele.

(Rezultate biopsie: Hepatita cronica virala C cu HAI=7, Stadiul 0 al fibrozei, frecvente necroze focale; Viremia :552.000 UI/ml, 2.400.000 Copii/ml).

Mi s-a intocmit dosarul pentru interferon (Pegasys)+Copegus si ducandu-ma cu dosarul la Casa Judeteana de Sanatate mi s-a spus ca am de asteptat cel putin 7 luni pana cand dosarul meu va fi trimis la comisie la Bucuresti si nici macar nu-mi garanteaza cineva ca va fi aprobat. Vazand cu cata usurinta sunt indemnati unii "colistasi" sa inceapa tratamentul cu interferon, sincer ma intreb daca in alte judete este alt "regim" de instituire a tratamentului decat in judetul meu, unde, repet, mi s-a inregistrat dosarul si nu mi s-au dat foarte multe sperante ca voi pimi aprobare de urmare a tratamentului, datorita lipsei de fonduri si a numarului mare de pacienti care asteapta ca si mine... Adica, nu depinde doar de hotararea bolnavului de a face sau nu tratamentul respectiv. Degeaba ai vrea sa faci tratamentul daca dosarul, din diverse motive nu este aprobat (varsta prea mare, afectiunea prea avansata sau... dimpotriva in stadiu "prea incipient", transaminaze scazute, leucocite scazute, numar scazut de trombocite, etc).

 

In prezent eu continui totusi cu tratamentul de la Insectfarm si un hepatoprotector (Lagosa), si bineinteles tin regim alimentar (fara grasimi, fara prajeli, fara alcool, fara tutun, fara sucuri "sintetice", fara afumaturi, salamuri, conserve, etc). Pentru ca sunt hipotensiva, dr. de la Fundeni mi-a spus ca pot sa beau cate o cafeluta... Si din martie am cam inceput sa beau cafea, la inceput mai timid, apoi mai mult... Nu stiu daca nu cumva acesta e motivul pentru care la ultimul control de rutina (transaminaze, bilirubina, electroforeza, GGT), GGT a iesit mult mai mare decat inainte (110) , iar celelalte sunt cam la aceleasi valori anterioare, adica transaminazele mari si celelalte in limite normale. Si inca ceva : hemoglobina creste continuu (acum e 16 si eu intotdeauna am fost usor anemica si aveam o hb de 10-10,5), iar trombocitele sunt 240.000.

Cam asta e situatia mea medicala. De fapt am omis inca un amanunt : in noiembrie 2004 am fost supusa la o interventie chirurgicala laparoscopica de colecistoctemie (eliminarea vezicii biliare care era plina cu pietre), pentru a elimina un posibil factor de risc (si... am sperat eu atunci, indusa in eroare si de medici, ca eliminarea bilei va normaliza cat de cat lucrurile; nu s-a intamplat asa, adica operatia a condus doar la eliminarea pericolului unui icter mecanic si atat).

M-am lungit mult cu aceasta prezentare...

Dupa cum ati constatat si voi pe propria piele, regimul alimentar nu a avut nici un aport in evolutia bolii, adica de un an mananc dietetic (doar excesul cu cafeaua mi l-am permis in ultimele 3 luni), dar acest lucru, in afara de faptul ca imi aminteste la fiecare masa ca sunt un om bolnav, nu pare sa aiba alt efect...

Ma simt tare obosita si nu-mi pot permite sa ma pensionez pentru ca, din pacate, sunt principalul sustinator material al familiei, asa ca lucrez cam 10-12 ore pe zi... (este adevarat, nu e o munca fizica, lucrez la calculator, dar tot obositor este pt. mine).

In conditiile in care educatia noastra medicala in general lasa de dorit (cer scuze pt. exprimarea aceasta, dar cel putin in ce ma priveste asa stau lucrurile), cred ca de pe acest forum fiecare dintre noi are cate ceva de invatat din experientele impartasite de ceilalti.

Sigur, trebuie sa fim optimisti, insa in ciuda starii de spirit pozitive pe care am avut-o, la mine lucrurile nu au evoluat in acelasi sens si probabil si asta m-a schimbat mult... Am devenit mai tacuta, pesimista si parca nu mai astept nimic. Brusc ma simt imbatranita si nu prea intrevad nimic bun la orizont. (M-am agatat in anul asta care a trecut de tot felul de sperante si fiecare neimplinire m-a demoralizat). Ma bucur ca v-am gasit pe voi, pentru ca, citindu-va mesajele parca nu mai sunt atat de singura...

Viviana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×