Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare. Ma numesc Cosmin sunt din Constanta si ieri a fost ultima zi de tratament cu interferon si ribavirina..inca nu-mi vine sa cred ca s-a terminat..sa vedem ce analize o sa iasa acum la sfarsit..in rest sanatate la toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,tuturor!

Sunt Odin (34) si dupa cum vad postul meu se succedeaza unuia care tocmai termina tratamentul...ssperam sa fie o.k. asa cum vrem toti sa iasa...

Tocmai am sosit de la analizele mele anuale,dupa intorcerea din U.S. si nu va mai pun sa ghiciti ca am iesit pozitiv la test....Acuma eu trebuie sa va spun ca sunt cam pe langa la interpretare de rezultate asa ca dac nu e cu suparare ca va "pun la treaba" din primul post atasez rezultatul analizei poate imi da careva un pont despre ce e vorba acolo si primele directii de urmat (inca nu sunt in clar cu p-interferonul asta daca chiar e gratuit sau nu ,am auzit ca se cam sta la rand cu anii pe la noi in orash...):

Anticorpi anti-HCV Rezultat testare:POZITIV

D.O. :OVER

r=D.O./cut-off :4.076

 

 

 

Habar n-am ce-o fi insemnand,insa nu pare o.k.,ceea ce nu se poate spune despre mine care nu am nici o treaba ....

:-"

 

Multumesc de ajutor... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei prieteni, am 52 de ani, o inaltime de 1,67m si o greutate de 65 de kg. In octombrie 2001, am fost operata de "Neoplasm de col uterin {in situ)". Inciuda complicatiilor ulterioare, operatia a reusit pe deplin. Dupa operatie, nu mi s-a administrat sange. Sase luni mai tarziu, au inceput dureri atroce la nivelul incheieturilor mici de la ambele maini. Am facut tratament cu antiinflamatoare, ceea ce a daunat ficatului, aflat deja in suferinta unei hepatite cronice postvirale. Am facut analizele, la indemnul medicului care ma trateaza in prezent, si s-a descoperit ca am "Poliartrita Reumatoida" si "Hepatita virus C". Am inceput sa ma informez si, recunosc, m-am ingrozit. Situatia mea era si este mai grea ca acelor care au Hep C, pentru ca amandoua aceste boli sunt autoimune, adica "bombe cu efect intarziat", care te fac sa treci prin "chinurile Iadului". Orice tratament contra poliartritei dauneaza ficatului. Am urmat tratament cu hepatoprotectoare, luate pe cale orala sau prin perfuzii. In prezent, stau o saptamana in spital si trei acasa. Acumulez apa in picioare. Iau zilnic Verospiron si Silimarina. Au inceput sangerari usoare din nas si din gingii. Regimul alimentar este foarte strict, in sensul ca nu am voie sa mananc decat peste fiert, legume si fructe proapete, glucide. Orice alt aliment contine proteine. In cazul Hepatitei C si a Cirozei, ficatul este mare producator de proteine, care distrug tesuturile, rapid. Nu trebuie sa va ingrijoreze prea mult transaminazele, ci calitatea celulelor hepatice viabile. Organismul se poate invata cu transaminaze mari si sa o duca asa pana la adanci batranete. Nu se moare rapid de Hepatita C. Incercati sa mentineti moralul, mai ales cu credinta. Priviti boala detasat si acomodati-va cu ea, acceptati ca sunteti bolnavi, fara sa exagerati. Avem nevoie de sprijinul familiei. Daca ne vom plange mereu, riscam sa se plictiseasca de noi, oricat de apropiati ne-ar fi. Odihniti-va mult: 16-18 ore pe zi. Am intalnit cazuri de ameliorare a bolii din tratamentul dr L.Eltes de la Oradea. Oameni cu ciroza duc acum o viata normala, lucreaza. De aceea, as incerca sa aflu mai multe despre acest tratament. Cu bine, Ingada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor colegilor de suferinta.Ma numesc Marga,am 47 ani,sunt din Bucuresti si am descoperit ,in anul 1998, virusul C in urma unor analize pe care le faceam periodic(mama mea a avut diabet si cam de doua ori pe an imi faceam analizele-aveam avantajul ca lucram intr-un spital,ca economist ,nu cadru medical).Cred ca am capatat boala in urma unei transfuzii de sange in 1989.Incarcatura mea virala a oscilat de la an al an,nu stiu daca e bine sau rau,ceea ce va pot spune este ca am facut aceasta analiza la acelasi spital de fiecare data(Matei Bals).In anul 2002 aveam o incarcatura virala de 570.000 u.i./ml,in 2003 am ajus la 840000u.i./ml,in2004 am avut 1200000u.i./ml iar acum in 2005 am avut 520000u.i./ml.Nu stiu daca sa ma bucur sau nu.Voi mai vedea ce va fi in 2006.

Oricum ma bucur ca v-am descoperit ,ca nu sunt singura ,ca am cu cine sa schimb o idee despre aceasta boala parsiva. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Greu de scris,printre lacrimi,dar incerc.

Pe 1 aprilie 2003,viata m-a fentat,m-a fentat rau de tot,mi-a luat puterea,m-a smuls de langa familia mea,de langa prieteni,colegi si m-a trimis int-un pat de spital,care pat s-a indragostit de mine si m-a tinut in el timp ds 3 luni cu o pauza de o saptamana.

analizele de atunci:AcHVA-negativ

Ac HBc-negativ

AgHBs-pozitiv

AgHBe-negativ

electroforeza in limite normale,dar a aparut o suprainfectie cu DELTA Ab,care dupa 3 luni s-a negativat.

ecografie normala

Am inceput un tratament cu Zeffix,doar 3 luni pt ca transaminazele crescuse iar de la 100 la 400 si domn doctor a spus stop,de la Zeffix,incepuse sa-mi coaca unghiile,am spus eu ca era prea toxic pt ficatelu meu.

Am stat iar in spital o luna ,m-a prins 2004 acolo,ce distractie cu virusii...

Sotul meu a venit din Germania direct la spital,m-a luat acasa si m-am supus,eram cu moralul la pamant,aveam dureri groaznice in partea dreapta,stateam numai in pat.Auzise de la un coleg ,ca in Arad este un domn Iulica Voinea si ca a facut multa lume bine.I-a dat niste picaturi si o alifie,la numai 3 zile,m-am dat jos din pat si am inceput sa fac plimbari usoare.M-am taiat si sub limba,de doua ori,dar transaminazele se jucau cu mine,cand cresteau pana la 500 ,cand coborau ,dar numai pana la 100.Pana acum transam, nu au ajuns la valori normale.

In 2004 am facut viremia_nedetectabil_,HBV-DNA II

in toata aceasta perioada nu am luat decat Lagosa,dar f rar,si ceaiuri,dar la ultima ecografie,au aparut polipi de colesterol,si ficat difuz steatozic

Acum am facut din nou viremia,astept rezultatul

Stiti care e durerea cea mai mare? Ca nu ma mai regasesc,nu pot sa ma impac cu boala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara teia.Abia in seara asta ti-am citit mesajul si daca ai intrat pe forum ai vazut ca toti am trecut prin momente dificile.Daca nu reusesti sa-ti invingi starile astea greu poti sa faci fata tratamentului.

Primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa te uiti in oglinda si sa vorbesti cu tine si sa-ti spui ca esti puternica si vei invinge boala.

Spui ca in 2004 viremia a iesit nedetectabil,asta e o veste super buna.,deci nu te da batuta,viata-i frumoasa si plina de bucurii pe care tot noi ni le facem, nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Teia! Emilia are dreptate: trecem prin momente dificile, dar le invingem, sa fii sigura de asta. De asta-vara, de cand am descoperit ca hepatita C a luat-o spre ciroza, mi-am schimbat infatisarea de cateva ori. Mai precis, seara ma culcam cu o figura si dimineata ma sculam cu alta, fizic vorbind. Intai m-am speriat, apoi toata povestea asta m-a amuzat. Sa stii ca o schimbare de look prinde bine, in asemenea situatii: o coafura noua, o haina pe care ti-ai dorit-o, dar si compania unor persoane vesele. Am mai spus-o aici pe site: stim sa pretuim viata, sa ne bucuram de ea. Nu trebuie sa ne facem singuri rau, intristandu-ne mereu. Trezeste-te dimineata si priveste pe fereastra. Bucura-te de ceea ce vezi! Merita sa o faci! Gaseste-ti preocupari care sa te faca sa uiti de boala, sunt atatea de facut! Asculta-ma: asa "carpiti", cum suntem, vom ajunge moshi si babutze! Va pup pe toti! Pacat ca nu suntem mai aproape unii de altii, ce mai club am face, am reinvata sa radem din orice fleac, ca pe vremea adolescentei! Cu drag, Ingada.

 

Of, scuze! Cred ca iar am gresit! Era pagina de prezentare... Rog administratorii sa mute mesajul meu catre Teia, daca cred ca asa se cuvine. Tare aiurita sunt, recunosc! Stiti cum e cu "greseala recunoscuta"... Multumiri! Ingada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Enigma,

sunt noua in forum ,m a impresionat mult povestea ta si ti am citit majoritatea scirsorilor deoarece ma regasesc in unele aspecte.

Sunt foarte interesata sa ti trimit un mesaj personal,as dori mult sa tinem legaturi caci, cred ca avem foarte multe in comun.Poate imi poti da un semn cum sa te contactez personal, poate o adresa e mail daca e posibil... scuza mi curajul

pe curind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna sunt roxana. sotul meu are hep c si am inteles ca mama ta a scapat de ascita. te rog foarte mult spune-ne si noua cum ai reusit, noi ne-am procopsit cu ascita de vreo 2 luni, in urma unei operatii de colecistectomie si nu stim ce sa face sa elimine lichidul mai repede. in prezent face tratament cu spironolactona si furosemid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×