Sari la conținut
Forum Roportal
cezi

Notari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astept si un raspuns de la Laurent cu o metoda ortodoxa pentru recuperarea banilor.

Abia acum am citit tot ce ai scris si cred ca poti sta linistit . Este avantajos pentru tine sa dechizi penalul ,pentru ca in felul acesta terenul nu va mai consemnat in litigiu .

Fostul propietar poate spune acum orice ..deci nu este treaba ta ,atata timp cat spune ca iil cunoaste pe cel ce l-a mandatat prin procura sa faca ceva ,chiar daca nu il imputernicise sa vanda acel teren.

 

Proprietarul cere anularea actului de proprietate intr-un proces civil, iar eu cer amanarea civilului pana la terminarea penalului, astfel incat sa nu poata anula actul pana nu avem o decizie in penal.

Adica sa se judece mai intai penalul si apoi civilul.

Deci ..propietarul nu poate in niciun fel sa anuleze un act de propietate autentificat la notariat. Nicio instanta nu anuleaza un act de vanzare cumparare in baza a ce spui tu.

Apoi ..de fapt ce era fals ,procura sau CI a individului care ti-a vandut terenul ca nu mai inteleg nimic. :blink:

Fiindca spui ca propietarul il cunoaste pe acel individ.:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Abia acum am citit tot ce ai scris si cred ca poti sta linistit . Este avantajos pentru tine sa dechizi penalul ,pentru ca in felul acesta terenul nu va mai consemnat in litigiu .

Fostul propietar poate spune acum orice ..deci nu este treaba ta ,atata timp cat spune ca iil cunoaste pe cel ce l-a mandatat prin procura sa faca ceva ,chiar daca nu il imputernicise sa vanda acel teren.

Deci ..propietarul nu poate in niciun fel sa anuleze un act de propietate autentificat la notariat. Nicio instanta nu anuleaza un act de vanzare cumparare in baza a ce spui tu.

Apoi ..de fapt ce era fals ,procura sau CI a individului care ti-a vandut terenul ca nu mai inteleg nimic. :blink:

Fiindca spui ca propietarul il cunoaste pe acel individ.:hi:

Tipul cu pricina, cel ce a vandut terenul si-a falsificat B.I-ul, dar nu inteleg pentru ce. Probabil, defapt in mod cert.. proprietarul a imputernicit pe altcineva sa vanda terenul, iar asta si-a facut buletin fals cu numele aluia si uite asa.. ca altfel nu inteleg nici eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit articolul,dar in cazul tau nu se poate vorbii de neglijenta in cazul nimanui. Notarul a incheiat actele corect.

In conformitate cu Codul Civil ti se poate anula actul de propietate ,dar multe instante nu prea iau in considerare acest lucru ,mai ales cand sunt si cauze penale .

Singura solutie care au facut-o si altii ,a fost sa vanda propietatea altuia ,pentru a-si scoate paguba.

Deci taraganeaza si tu procesul ,cu unul penal ..si pe parcurs vei vedea cum va decurge situatia. :D

Dar momentan este cea mai buna solutie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off : am citit si m'am crucit ... :D laure, taci naibii...icsule si tu

 

on : cezi mama, meri la barou, angajeaza un avocat si rezolv'o ca la carte, nu dupa ureche ... nu vrei asa, meri singur la parchet, fa o plangere si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
off : am citit si m'am crucit ... :D laure, taci naibii...icsule si tu

 

on : cezi mama, meri la barou, angajeaza un avocat si rezolv'o ca la carte, nu dupa ureche ... nu vrei asa, meri singur la parchet, fa o plangere si gata.

Evident ca asa va face sau cred ca a facut-o .

Ideea este ca va ramane in paguba . Ia zi tu cum isi ia banii inapoi? :blink: Ca de fapt asta il intereseaza ,caci terenul oricum indiferent cat timp va trece sau ce hotarare va da instanta ,il va pierde intr-un final .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vinzi la altul terenul, nu uita sa ii dai adresa forumului sa vina sa puna intrebari despre cum sa-si recupereze paguba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija sa verificati procurile speciale date pentru vanzare. Multe sunt false, este un sport national, iar notarii nu pot fi trasi la raspundere. Sunt facute in baza unor carti de identitate false si acte de propietate falsificate. Expert in asemenea falsuri este IUPCEANU CONSTANTIN. Faceti verficari suplimentare ca sa nu luati teapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa ma adresez unui notar pt. a se ocupa de obtinerea unei curatele? A decedat sora tatalui meu, iar in testamentul lasat este trecut si el. El este internat intr-un camin - spital iar conform certificatelor medicale semnatura sa este nula.

Multumiri anticipate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×