Sari la conținut
Forum Roportal
cezi

Notari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu in ce masura poate sa castige, cert este ca poate incerca macar sa vorbeasca cu notarul care a dat procura.. Ala este primul pas, cat despre recuperarea banilor, habar nu am cum poate face asta.. Tu ce idee ai, Laurent?

Cu notarul am vorbit si a spus ca daca instanta decide sa plateasca el se conformeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu notarul am vorbit si a spus ca daca instanta decide sa plateasca el se conformeaza.
Niciodata instanta nu o sa-l puna pe el sa plateasca. Asta este fals si uz de fals, intr-un cuvant... caz de inchisoare. Nu e chiar asa simplu, chiar daca ti-a ras ironic. Ce valoare are terenul? Cand s-au intamplat toate astea. O scurta descriere a cazului, daca se poate.

Din cate stiu poti apela online la un site specific pentru asa ceva. O sa-l public aici, poate cei in masura te vor ajuta..

Astept si un raspuns de la Laurent cu o metoda ortodoxa pentru recuperarea banilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai verificat? Ai luat legatura cu proprietarul real? Ce parere are?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Niciodata instanta nu o sa-l puna pe el sa plateasca. Asta este fals si uz de fals, intr-un cuvant... caz de inchisoare. Nu e chiar asa simplu, chiar daca ti-a ras ironic. Ce valoare are terenul? Cand s-au intamplat toate astea. O scurta descriere a cazului, daca se poate.Din cate stiu poti apela online la un site specific pentru asa ceva. O sa-l public aici, poate cei in masura te vor ajuta..Astept si un raspuns de la Laurent cu o metoda ortodoxa pentru recuperarea banilor.
Valoarea pagubei este 19000 EURO cu taxe. S-a intamplat la sfarsitul lui iulie.La data de 24.07, am incheiat un precontract de vanzare cumparare cu mandatarul privind un teren am achitat atunci 400 EURO. La momentul incheierii actului juridic mentionat, infractorul s-a prezentat drept mandatarul proprietarului, legitimandu-se cu actul de identitate si procura speciala autentificate la BNP. De asemenea a prezentat la BNP1, toate documentele privind perfectarea vanzarii cumpararii si acesta le-a verificat si ne-a spus ca totul este in regula. Toate datele si intelegerea noastra privind promisiunea bilaterala de vanzare cumparare sunt atestate prin antecontractul autentificat la BNP2. Documentele originale de proprietate si procura au ramas la BNP2 pentru editarea actului final de vanzare cumparare.La data de 27.07, impreuna cu mandatarul ne-am prezentat la BNP2 forma autentica contractul de vanzare cumparare ind terenul mentionat si pentru a-i plati mandatarului diferenta de pret. Notarul a solicitat angajatilor dosarul cu toate documentele privind perfectarea vanzarii-cumpararii si acesta le-a verificat si ne-a asigurat ca totul este in regula, am semnat contractul de vanzare-cumparare si am platit diferenta de pret.In aceeasi zi la ora 17 am fost sunat de un necunoscut care mi-a spus ca am luat o mare teapa, deoarece procura pe care o avea mandatarul era falsa si ca daca i-am dat banii i-am pierdut. Am verificat ulterior si avea dreptate.
Asta il intreb si eu... Sper sa gaseasca metode ortodoxe :PTi-am trimis mail...
Nu am primit inca mailul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ai verificat? Ai luat legatura cu proprietarul real? Ce parere are?

Da am luat numele si adresa din actul de vanzare cumparare sia m aflat nr de telef de la 931, apoi am sunat acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da am luat numele si adresa din actul de vanzare cumparare sia m aflat nr de telef de la 931, apoi am sunat acolo.

Si? Ceva mai in detaliu...

Ce spune proprietarul? Pentru ca in principiu si el este bagat in asta, cu sau fara voia lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si? Ceva mai in detaliu...

Ce spune proprietarul? Pentru ca in principiu si el este bagat in asta, cu sau fara voia lui.

Ca el i-a dat o procura sa-i faca cadastrul dar in alt oras la alt notar si nu i-a facut niciodata procura de vanzare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca el i-a dat o procura sa-i faca cadastrul dar in alt oras la alt notar si nu i-a facut niciodata procura de vanzare.

Ai vazut procura aia?

Ceva nu miroase a bine, sincer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai vazut procura aia?

Ceva nu miroase a bine, sincer.

Asa am zis si eu, dar se pare ca propietarul nu are legatura cu frauda. Cam asa zice i politia.

Am vazut procura, dar nu era semnata de notar.

 

Ti-am trimis pe meil cele solicitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia pare destul de complicata. Iti dau un site unde sa intrebi ceva avocati, dar fa o descriere a problemei pana in zilele de azi, pentru ca au nevoie de explicatii amanuntite....

http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php

Discuta acolo despre problema ta, este gratuit...

E-mailul inca nu a ajuns, o sa ma uit peste sa vad ce si cum este falsul.

Te astept cu amanunte despre ce s-a intamplat, eu prea multe idei nu iti pot da, poate Laurent are o solutie ortodoxa pentru a recupera banii.

Ce iti pot spune acum este sa intri pe acel site, sa vb acolo despre problema ta.. Sa mergi sa vorbesti iar cu notarul pentru ca situatia pare una ridicola, eu unul nu semnam un contract cu cineva care avea procura, sincer... nu am incredere sau cel putin ceream sa vb cu proprietarul si sa vad situatia terenului, ultimul si primul proprietar, dar acum faptul este consumat... ce poti face acum, este sa incerci sa-ti recuperezi banii.. Poate poti sa vb si cu cel ce ti-a vandut terenul, sper ca nu e Rrom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×