Sari la conținut
Forum Roportal
tranky

Problema ciudata cu monitorul(va roog ajutati)

Postări Recomandate

:doh:((((...iarasi s`a inverzit :o:(((((....in fine...mai aveti idei ce as putea face in afara de cumpararea unui nou monitor ??:roll:

Lumea mai schimba lucrurile intr-un anumit timp... in fine..Verifica cablulVezi sa nu fie in preajma tv-ului, boxelor etc
am tot miscat cablul si alea....dar nimic...ce altcva sa ma incerc :doh: ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: ((((...iarasi s`a inverzit :o: (((((....in fine...mai aveti idei ce as putea face in afara de cumpararea unui nou monitor ?? :roll: am tot miscat cablul si alea....dar nimic...ce altcva sa ma incerc :doh: ???

 

Hmmm.....am patit ceva similar cu un televizor ultima generatie

Si nu am putut gasi alta solutie decat sa folosesc un alt port pentru semnalul de la decodorul cu belea ...si merge perfect - deci as zice ca e o neintelegere intre semnale - nu un defect - incearca un alt port

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti face asa: dupa ce deschizi monitorul, pui la masa pe rand fiecare catod RGB ptr scurt timp si ecranul de va colora in culorile respective pregnant ...asa verifici tubul cinescop

apoi, trebuie masurate tranzistoarele finale din placa ce sta pe tub(sunt trei)

dupa asta (daca poti) inlocuieste cablul ce duce la PC

bafta! si tine-ne la curent!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti face asa: dupa ce deschizi monitorul ...

Dacă tot deschizi monitorul, fixează cum trebuie placa de cablaj imprimat pe care se află soclul cinescopului. :P Eventual, poţi folosi nişte silicon sanitar (alb, nu transparent). De la

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×