Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
tranky

Problema ciudata cu monitorul(va roog ajutati)

Recommended Posts

salut oameni...am si eu o mare problema cu monitorul. Este un CRT LG de 17" si are cva vechime...vreo 2 3 ani...de la o vreme in coace tot incepea sa o ia razna culorile....adica aparea un fond verde...in loc de culorile normale...toate culorile par verzi....e nasol rau...pana acum rezolvam aceasta problema oprind monitorul si lasandul vreo 3 minute...iar apoi ii dadeam drumu si isi revenea...sau cate o data isi revenea pur si simplu fara sa fac nimic...dar acum...de 2 zile nu isi mai revine orice as face...va roog ziceti`mi si mie ce sa fac ca sunt disperat rau...:doh:((

salut oameni...am si eu o mare problema cu monitorul. Este un CRT LG de 17" si are cva vechime...vreo 2 3 ani...de la o vreme in coace tot incepea sa o ia razna culorile....adica aparea un fond verde...in loc de culorile normale...toate culorile par verzi....e nasol rau...pana acum rezolvam aceasta problema oprind monitorul si lasandul vreo 3 minute...iar apoi ii dadeam drumu si isi revenea...sau cate o data isi revenea pur si simplu fara sa fac nimic...dar acum...de 2 zile nu isi mai revine orice as face...va roog ziceti`mi si mie ce sa fac ca sunt disperat rau...:bye:((

orice monitor are si el o viata...monitoarele cu tub cinescop ( ca de altfel toate monitoarele), pentru a reda culorile au din constructie un decodor de culoare, care in timp oboseste.

Oboseste si tubul..culorile sunt realizate prin combinarea culorilor rgb ( rosu-galben-albastru)...de cele mai multe ori se duce culoarea rosie sau albastra....la tine pesemne ca a plecat cu sorcova culoarea rosie....

....cumpara-ti altul...sau dute la un centru de reparat...( iti forteaza tensiunea pe katod ...dar nu dureaza foarte mult nici asta)

Lumea mai schimba lucrurile intr-un anumit timp... in fine..

Verifica cablul

Vezi sa nu fie in preajma tv-ului, boxelor etc

Nu ai ditamai magnetul in preajma lui? :blink:

Vezi din setari din windows, si setarile de culoare din meniul lui ....

Vezi cablurile, inclusiv cel de alimentare....

gata...am luat subwooferul de langa el...si dupa 2 zile sia revenit la normal....cred ca din cauza asta sa facut verde ca erau boxele langa el...ms oricum tuturor :)

gata...am luat subwooferul de langa el...si dupa 2 zile sia revenit la normal....cred ca din cauza asta sa facut verde ca erau boxele langa el...ms oricum tuturor :blink:

Da ce subwoofer ai? :D De inverzeste asa monitorul....

Da ce subwoofer ai? :D De inverzeste asa monitorul....

unul care care un mic magnet :blink:

din nefericire durata de viata a monitorului va fi foarte redusa .

unul care care un mic magnet :)

din nefericire durata de viata a monitorului va fi foarte redusa .

Nu cred ca e paguba mare.... CRT-uri gasesti aici si la

Nu cred ca e paguba mare.... CRT-uri gasesti aici si la

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this