Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu iau 3 saptamani da, una pauza. As fi vrut ca luna asta sa iau 2 da, 1 pauza (in care sa-mi vina), apoi iar 3 da, 1 pauza etc.

In prospect nu am gasit nici macar partea cu intarziatul... (despre care am tot gasit azi pe net ca este posibila)

Editat de hora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea ca dupa cele 3 saptamani sa nu mai faci pauza ci sa incepi o noua folie.

Totusi iti sugerez sa intrebi si un doctor inainte de a face ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta stiu sigur ca se poate... dar nu prea ma ajuta. Eu vreau sa vina mai devreme.. 8)

[snapbacca]54841[/snapbacca]

 

Pai data viitoare va veni cu 1 saptamana mai repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cate stiu eu se poate, parca scrie si in prospect

astept totusi un sfat competent :band:

[snapbacca]54652[/snapbacca]

da ce e la i g i u sa mama? Te-ai apucat sa iei anticonceptionale?!? :blinca:

 

Care sunt efectele pozitive la care te astepti? Sa-ti creasca sanii sau sa-ti pice parul? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o cumnata care foloseste "the ring"... care ar fi una din metodele cu concentratia foarte mica.... incit daca nu il pune "inauntru" cind trebuie, ziua si ora exacta nu este eficient ptr. 2 saptamini.... ce mi sa-a parut interesant ca ea stie exact ziua si perioada cin zi cind o sa-i vina .... cea mai mica concentratie o au asa numitele "minipill"(contine numai Progestine) si nu stiu daca este valabila in Ro. Eu am folosit-o in 1994 ptr. cit timp am alaptat (recomandata de doctor fiind -safe') si se mai recomanda si in cazuri de pre-menopauza, dar nu cred ca ar fi o solutie buna in cazul tau.......

Eu am folosit TRIREGOL (cred ca se numea.... le-am cumparat din Ro)

si nu am avut nimic negativ, si pe urma am folosit Ortho TRi Cyclen ptr. 6 luni de zile(ptr. acnee si mi-a placut) deci eu am folosit pastilele anticonceptionale ptr. 8.5 ani si nu m-am ingrasat de loc.....o sora de-a mea sa-a ingrasat crezind ca de la pastilele respective..... dar cind am vazut-o cum minca.... nu era de la pastile....

in ultimii cinci ani au aparut multe pastile pe piata americana, care se lauda ca au concentratii mici, dar in acelasi timp poti ramine gravida mai usor....

 

o nepoata a incercat tot asa citeva firme printre care si "the Patch" foita tip atipild care o lipeai pe corp si schimbai la saptamina..... tot in cautarea unei formule cu concentratie mai mica....una dintre ele ba chiar ii dadea o stare de voma de ne suportat......

Chestia este ca doctorul unde mergi ar trebui sa-ti spuna clar ce este valabil pe piata romaneasca si pe urma sa-ti sugereze.... si din pacate citeodata trebuie sa incerci mai multe tipuri pina gasesti una sa fii multumita,

Hai sa-ti mai spun una "funny"... cind am fost in Ro, in urma vizitelor la doctor ptr. acnee am ajuns la ginecolog sa-mi spuna ceeace eu am stiut tot timpul..... solutia ar fi fost anticonceptionale care sa aibe concetratia "corecta" ....la care mi-a sugerat ca se merg la parhon sa-mi faca un test sa vada ce nivel de <testasterone> am si in functie de aceea sa-mi prescrie ori Diane35 ori altceva... dar in acelasi timp mi-a spus ca testul nu este chiar atit de accurate si.... am lasat-o balta cu totul...nu am mai facut nici un test si nici nu am luat prescriptia Diane35 care mi-a fost data.... ca fiind cea cu concentratia cea mai putina... iti doresc sa-ti gasesti pastilele care iti priesc mai bine.... (sorry, am scris cam mult)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa stiu...dacaa anticonceptionalele au efect si daca le iei dupa 2 sapt de la actul sexual suspect...? daca au efect sami spuneti si care...va rog eu mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca actul sexual suspect inseamna actul sexual neprotejat nu cred. 2 sapt e un timp prea mare..spermatozoizii nu traiesc atat. exista pastile pentru urgenta pana la 72 de ore parca nu stiu daca si mai mult. deci eu cred ca supa 2 sapt nici nu se mai pune problema sa te protejeze. si daca ar fi cred ca pentru maxim o sapt de la actul cu pricina dar acelea nu sunt anticonceptionale normale ci sunt foarte puternice si parca stiam ca nu poti sa le folosesti de cate ori vrei ci daor de cateva ori pe an...mai asteapta si late pareri 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau si eu sa stiu...dacaa anticonceptionalele au efect si daca le iei dupa 2 sapt de la actul sexual suspect...? daca au efect sami spuneti si care...va rog eu mult

[snapbacca]55828[/snapbacca]

 

 

 

 

 

cum a mentionat si REALTV sint niste pastile in caz de emergenta care sint numite "the morning after... pill" care te duci la doctor si-ti da prescriptie ptr. ele..... se vorbea intr-un timp ca sa poata fi eliberate fara prescriptie dar nu stiu cum stau lucrurile... (nu stiu ce este valabil in RO, actual)

sint foarte puternce aceste pastile incit daca ai fi ramas gravida iti produce "avort" cam asa stau lucrurile, daca e sa le spunem pe nume; si primele 72 de ore pare sa sune corect..... deci involva multa hemoragie, voma ori doar simptome si multa indispozitie..... personal nu am folosit asa ceva

cit despre pastilele anticonceptionale sint considerate ca fiind una dintre metodele cele mai efective de prevenire a sarcinii, dar in momentul cind nu ai luat una sau doua la timp deja esti in "pericol"... cunosc o femeie care a ramas gravida ptr. ca a sarit peste citeva zile.... acum fata ei are 7 ani.... deci daca ai uitat o pastila, foloseste si alta metoda de prevenire ptr. citeva zile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×