Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

probabil ca est frustrant si pentru femeie..dar cred ca nu-ti imaginezi cat de frustrant este pentru un barbat..indiferent care este mai frustrat,cred ca se pot gasi imagini mai sugestive pentru a sustine idea decat caramazi cazute in cap ,plimbandu-te prin padure.

cand despre faza cu copiii,numai la aia nu se gandeste un barbat in momentul respectiv...Dacase gandeste la asta..o face inainte..si in cel mai rau caz pune mana pe un prezervativ...ce naiba psihologi sunt aia?Aui studiat pe tanzari? :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplu!!!

Steriletul nu e omucidere sau avort. E o metoda cu o fiabilitate mai scazuta decat pilula contraceptiva, e adevarat, dar nu provoaca avorturi!

Despre coitus interruptus a raspuns Dunadan si pentru mine!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil ca est frustrant si pentru femeie..dar cred ca nu-ti imaginezi cat de frustrant este pentru un barbat..indiferent care este mai frustrat,cred ca se pot gasi imagini mai sugestive pentru a sustine idea decat caramazi cazute in cap ,plimbandu-te prin padure.

cand despre faza cu copiii,numai la aia nu se gandeste un barbat in momentul respectiv...Dacase gandeste la asta..o face inainte..si in cel mai rau caz pune mana pe un prezervativ...ce naiba psihologi sunt aia?Aui studiat pe tanzari?  :De

[snapbacca]59326[/snapbacca]

 

-imaginea nu voia sa fie sugestiva, ci descriptiva

-barbatul nu se gandeste la copii, este adevarat, dar eu spuneam ca acest act se poate explica astfel din punt de vedere psihologic, nu in mod constient

 

Steriletul nu e omucidere sau avort. E o metoda cu o fiabilitate mai scazuta decat pilula contraceptiva, e adevarat, dar nu provoaca avorturi!

[snapbacca]59327[/snapbacca]

 

-steriletul nu elimina spermatozoizii, nici nu ii impiedica, deci nu impiedica conceptia, ci determina eliminarea celulei ou fecundate

-si ce intelegi prin fiabilitate mai redusa? - statistic, are cam aceeasi valoare contraceptiva cu anticonceptionalele (care insa nu permit sa se ajunga la conceptie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-imaginea nu voia sa fie sugestiva, ci descriptiva

-barbatul nu se gandeste la copii, este adevarat, dar eu spuneam ca acest act se poate explica astfel din punt de vedere psihologic, nu in mod constient

-steriletul nu elimina spermatozoizii, nici nu ii impiedica, deci nu impiedica conceptia, ci determina eliminarea celulei ou fecundate

-si ce intelegi prin fiabilitate mai redusa? - statistic, are cam aceeasi valoare contraceptiva cu anticonceptionalele (care insa nu permit sa se ajunga la conceptie)

[snapbacca]59332[/snapbacca]

bine maria,iti inteleg punctul de vedere..dar atunci care e idea?nu folosoti anticonceptionalele..si folositi ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un sfat:

 

Fetelor, renuntati la anticonceptionale!

Chiar daca sunt luate pentru prevenirea sarcinii, chiar daca sunt recomandate pentru anumite afectiuni...

[snapbacca]59075[/snapbacca]

Dupa ce ai afirmat ca sexul e un lux pentru femei, sfatul acesta nu ma mai mira, ma face sa rad!

::good::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt multe femei care nu vor copii si ciclul menstrual nu e regulat si in acest fel perioada fertila e marita cu mai bien de 1 sapt pentru ca nu ses tie sigur momentul...

dar tua i facut o afirmatie prima data ca nu folositi anticonceptionale nici pentru prevenirea sarcinii dar nici pentru TRATAMENTE...sincer prima faza a tratamentului meu nu a fost cu anticonceptioanle dar nu a dat nici un rezultat..

 

Ce trebuia dupa parerea ta sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine maria,iti inteleg punctul de vedere..dar atunci care e idea?nu folosoti anticonceptionalele..si folositi ce?

[snapbacca]59341[/snapbacca]

 

vorbem despre planificarea naturala a conceptiei, atunci cand am "desfiintat" metodele contraceptive "la moda"

 

sunt multe femei care nu vor copii si ciclul menstrual nu e regulat si in acest fel perioada fertila e marita cu mai bien de 1 sapt pentru ca nu ses tie sigur momentul...

dar tua i facut o afirmatie prima data ca nu folositi anticonceptionale nici pentru prevenirea sarcinii dar nici pentru TRATAMENTE...sincer prima faza a tratamentului meu nu a fost cu anticonceptioanle dar nu a dat nici un rezultat..

Ce trebuia dupa parerea ta sa fac?

[snapbacca]59377[/snapbacca]

 

Parerea mea este ca daca ma doare capul nu imi este de folos sa imi dau cu un ciocan in cap ca sa nu mai simt durerea initiala. Anticonceptionalele cam asta fac, doar ca organismul nu poate reactiona dureros la ele. Este o vorba cu "daca ar durea prostia...". Nu fac nici o legatura cu prostia, dar daca organismul ar putea sa raspunda cu durere la toate medicamentele ale caror influente colaterale nu le cunoastem, dar pe care il obligam sa le ia, durerea ar fi mare!

 

Spui ca o prima faza a tratamentului nu a dat nici un rezultat. Inseamana ca ai avut ceva rezultate dupa ce ai luat anticonceptionale? De unde stii ca rezultatele nu se datoreaza primei faze, si ca ar fi trebuit doar sa mai ai un pic de rabdare?

Spuneam ca multe fete nu vorbesc cu un doctor cand se hotarasc sa ia anticonceptionale, tocmai pentru ca toata lumea pare sa stie cum se folosesc - dar nimeni nu stie si care sunt efectele negative! De aceea nu este buna deloc ideea de anticonceptionale luate precum painea de fiecare zi.

Spuneam si ca te duci la medic si acesta te intreaba cum te simti si, daca nu ai nimic sa-i spui (pentru ca nu iti dai seama ca ai), ti se recomanda sa incerci ceva si, in functie de reactia propriului organism, data viitoare ti se va recomanda sa incerci altceva. Mi se pare ca suntem folosite pe post de cobai - asta se face in unele situatii, dar cu stiinta pacientilor si mai sunt si platiti.

 

Metoda numita planificare naturala a conceptiei este eficace oricat ar fi de neregulat ciclul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Metoda numita planificare naturala a conceptiei este eficace oricat ar fi de neregulat ciclul."

 

Maria,cu tot respectul..tu stii despre ce vorbesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii despre ce vorbesti?

[snapbacca]59451[/snapbacca]

 

da - este vorba despre metoda de plening familial acceptata de Biserica Catolica si promovata in randurile tinerilor in cadrul parohiilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×