Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da - este vorba despre metoda de plening familial acceptata de Biserica Catolica si promovata in randurile tinerilor in cadrul parohiilor

[snapbacca]59453[/snapbacca]

Mda...deci pana la urma tot de Biserica e vorba...

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda...deci pana la urma tot de Biserica e vorba...

[snapbacca]59465[/snapbacca]

 

da - am semnat in clar

 

totusi, aceasta metoda, chiar daca promovata de Biserica, este mult mai potrivita organismului uman decat oricare alta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

planing familial?eu am fost la un centru de planing...chiar pentru a mi se da...anticonceptionale...ce alta metoda de planing...este!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
planing familial?eu am fost la un centru de planing...chiar pentru a mi se da...anticonceptionale...ce alta metoda de planing...este!!!

[snapbacca]59474[/snapbacca]

 

Planing familial in sens laic inseamna anticonceptionale. Altceva ti sa-a spus? Ai avut cu cine sa vorbesti despre ce vei face daca pilula nu-si face treaba? Ai la cine sa te duci sa vorbesti daca se instaleaza o sarcina?

In Biserica ti se spunea ce sa nu faci, acum ti se spune si ce poti sa faci sa nu ai copii. In plus, in cazul unui "accident" gasesti intotdeuna pe cineva cu care sa vorbesti - pentru ca sa faci o alegere pe care sa nu o regreti apoi. Sigur ca Biserica recomanda pastrarea copilului in orice situatie, dar nu te obliga la nimic, ci tot cum vrei tu faci. Deosebirea consta in faptul ca ai posibilitatea sa constientizezi ceea ce faci. De la medic nu primesti decat o programare, iti dai seama de ce sa-a intamplat abia dupa ce sa-a intamplat si ramai singura cu gandrile care te vor macina toata viata.

 

Deci abstinenta? :soc:

[snapbacca]59478[/snapbacca]

da, este vorba despre abstinenta, intr-o anumita perioada, dar nu abstinenta totala, ci asa cum se intampla in mod firesc, cand ai musafiri nepoftiti, cand ai copii si nu ai "loc" de ei o vreme...

Cand esti tanar te gandesti ca nimic nu trebuie sa iti ingradeasca libertatea sexuala, dar viata iti va impune ulterior limite pe care nu vei sti cum sa le abordezi daca nu exersezi de la inceput.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar asta inseamna si a face un compromis intre sanatatea hormonala (despre care tu afirmi ca este in pericol) si cea psihica (afirm eu ca este in pericol). Cu o astfel de metoda nu va dura mult pana cand isi vor face loc fraze de genul: -dar draga, numai asta ai in cap? am facut-o si luna trecuta....'

:soc: Amuzant, dar tragic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am inceput tratamentul imediat..tratamentul initial a durat cca 1 luna si apoi a fost o pauza am facut alte ecografii si... tratamentul la-am inceput abia in prima zi a urmatoarei menstruatii...eu fiind inca in crestere sunt multe riscuri si in afara de acel chist care era fff mare comparativ cu marimea normala a unui ovar mai aveam si o membrana care se forma in interiorul ovarului si il impartea in 2...eu am avut multe complicatii si sincer duap acel tratament (de doar 3 luni) am rezolvat tot..am fost si mai tarziu la alt control si nu mai aveam nimic...

 

ca fata/femeie te gandesti la multe cand vine vorba de organismul tau si mai ales de organele care mai tarziu te vor ajuta sa devii mama

 

 

vad ca discutia asta a luat o tenta religioasa si cred ca discutia de genu asta am avut si cu "pusnic" sau nu mai stiu cum il chema...a ajuns o lupta intre mentalitatea biseriicii catolice si viata tinerelor din ziua de azi

 

sper sa nu degenereze

 

cat despre acea metoda de planing sincer am multe dubii in legatura cu siguaranta oferita mai ales la o femeie cu ciclul menstrual neregulat si imi permit sa presupun cate zile sunt sigure pe luna 2-3???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am observat ca a luat o tenta religioasa...de fapt discutia era:anticonceptionale..si sa ajuns la biserica...

Asta depinde de fiecare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu va dura mult pana cand isi vor face loc fraze de genul: -dar draga, numai asta ai in cap? am facut-o si luna trecuta....'

[snapbacca]59487[/snapbacca]

ce? in ce sens?

 

tratamentul la-am inceput abia in prima zi a urmatoarei menstruatii...

 

discutia asta a luat o tenta religioasa

 

cat despre acea metoda de planing sincer am multe dubii in legatura cu siguaranta oferita mai ales la o femeie cu ciclul menstrual neregulat si imi permit sa presupun  cate zile sunt sigure pe luna  2-3???

[snapbacca]59509[/snapbacca]

 

spui ca dupa tratament ai astepta pana... "in prima zi a urmatoarei menstruatii" - de ce ti se pare mult? tratamentele care dasu rezultate bune instantaneu au consecinte dezastruoase pe termen lung (generalizez, dar nu sunt departe de adevar)

oricum, eu nu ma refeream la cazul tau - medicamewntele si doctorii au rolul lor in viata asta, nu trebuie eliminati doar pentru contraexemplele pe care le gasim

 

despre metoda de planing despre care vorbeam (am amintit de biserica doar pentru ca sa subliniez ca nu este o singura varianta cea a medicului care iti propune un avort, ci sunt si alte locuri in care poti primi sfaturi - inainte, nu doar dupa eveniment) putem vorbi mia ope larg

nu este vorba de doar 2-3 zile pe luna de infertilitate

 

metoda nu se adreseaza tinerelor care nu vor copii, dar vor sex dupa sex, dupa sex...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica...nu o sa mai faca..nimeni....actul propriu zis,pentru ca va fii odata pe luna..sau in faza de..nefertilitate...si daca careva va avea chef..for fii fraze..de genul..ala(asta a fot mai degraba..o..observatie..sarcastica.ironica)dar..mia placut...

Editat de Andradada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×