Sari la conținut
Forum Roportal
Inger Sedat

Roata se intoarce intotdeauna.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce nu te omoara te intareste... :)

Si daca te omoara? ;)

 

Roata se intoarce,culegi ce ai plantat si cum iti asterni asa dormi.

Cu siguranta ca ar fi dreptatea suprema daca ar fi adevarat.Exista insa oameni buni dar bolnavi,nefericiti si oameni rai sanatosi,fericiti-fara a fi prosti-.Aici intervine probabil ideea de rai pentru a echilibra intr-un fel balanta.Din acest punct de vedere raiul e un fel de furt la cantar.

Poate ca nu ar fi rau ca ideea de rai sa fie asociata cu o imagine in oglinda a tot ceea ce ai transmis in jurul tau in timpul vietii.

Editat de SanakhtenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se intoarce uneori roata...si poate cand te astepti mai putin

insa...pendula nu merge niciodata inapoi

ce e ingropat, ingropat ramane

 

Ciudat, cateodata am impresia ca pendula asta nu e capabila sa mearga inainte, ci doar inapoi.

 

Poate nu considerati ca are legatura cu subiectul, insa am o curiozitate (si nu isi are rostul alt topic, zic eu)...credeti ca e posibil sa iubesti doua persoane in acelasi timp? Si cat de corect e fata de fiecare dintre ei? Fata de insasi cel care-o face? Ce conteaza daca e corect sau nu?

Nu e vorba de a insela pe cineva, nu e vorba de un iubit si un amant, ci pur si simplu de sentiment, poate trecator...sau poate e acolo din totdeauna...si va fi si pt altii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(si nu isi are rostul alt topic, zic eu)...credeti ca e posibil sa iubesti doua persoane in acelasi timp?

 

ia deschide topicul si o sa ramai surprinsa... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi tu ? Am adus vorba aici pentru ca intr-un fel se leaga...pana la urma ajungi sa ranesti pe cineva si nici macar nu stii cum sa faci sa fie mai bine (pt oricine ar fi asta). Si..in cazul asta...ce ar trebui sa faci sa nu se mai intample ceva urat, realizand si urmarile si tot...? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ni se intampla adesea sa avem parte de dezamagiri -mai multe sau...mai putine-, sa suferim din dragoste sau din alte motive. Dar ne gandim prea putin la motivul pentru care trecem prin asta. Mi s'a intamplat de multe ori sa platesc inzecit pentru o greseala sau pentru ca ma razbun (desi atunci cand o fac, ma simt indreptatita oarecum, dar nu realizez pe moment ca asta nu'mi va aduce nici o satisfactie). Oare daca am realiza ce urmari pot avea actiunile noastre, am impiedica suferinta care ne asteapta dupa...? Se zice ca in iubire ajungem sa provocam suferinta celui de langa noi fara sa vrem, iar la randul nostru suferim la fel de mult (sau mult mai mult) din cauza asta. De ce? Ce ar trebui sa schimbam ca sa nu mai fie asa?

De multe ori realizam dar vrem sa ne facem rau,suntem de multe ori usor sadici,ne jucam cu propria piele,vrem sa le incercam/luam pe toate din plin,vrem sa traim,vrem sa ajungem in "varf",e normal,e in natura umana.Nu vom reusi sa schimbam nimic,chiar daca oameni de genul tau,de exemplu,ar vrea sa schimbe ceva. Te inteleg,esti inca o copila,si o stii bine,inca nu le-ai incercat pe toate ca sa realizezi daca vrei sa nu sa schimbi ceva.Eu nu vreau sa schimb absolut nimic,stiu ca roata se intoarce,e de cand lumea si pamantul,astept,traiesc,o iau de la capat,e in firea lucrurilor.

Suferinta pe care o provocam fara sa vrem? Nu exista asa ceva. Le facem constient,si apoi bagam penibila scuza:"bai,l-am ranit fara sa vreau". Mi se pare o porcarie asta.

Ia viata in plin,lucrurile ca atare,nu mai iti pune atatea intrebari existentiale,n-or sa-ti foloseasca la nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De multe ori realizam dar vrem sa ne facem rau,suntem de multe ori usor sadici,ne jucam cu propria piele,vrem sa le incercam/luam pe toate din plin,vrem sa traim,vrem sa ajungem in "varf",e normal,e in natura umana.Nu vom reusi sa schimbam nimic,chiar daca oameni de genul tau,de exemplu,ar vrea sa schimbe ceva. Te inteleg,esti inca o copila,si o stii bine,inca nu le-ai incercat pe toate ca sa realizezi daca vrei sa nu sa schimbi ceva.Eu nu vreau sa schimb absolut nimic,stiu ca roata se intoarce,e de cand lumea si pamantul,astept,traiesc,o iau de la capat,e in firea lucrurilor.

Suferinta pe care o provocam fara sa vrem? Nu exista asa ceva. Le facem constient,si apoi bagam penibila scuza:"bai,l-am ranit fara sa vreau". Mi se pare o porcarie asta.

Ia viata in plin,lucrurile ca atare,nu mai iti pune atatea intrebari existentiale,n-or sa-ti foloseasca la nimic.

 

Nu intotdeauna esti constient ca faci rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×