Sari la conținut
Forum Roportal
donazz

Poveste despre America

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ce le-a blocat, nepotismul ? laugh.png

 

Guvernul :blink:

 

Aoleu, a venit cineva care are chef de discutii argumentate serios. Re pa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tocmai am văzut la ştiri că în zilele sau săptămânile următoare, Guvernul S.U.A. ar putea intra în incapacitate de plăţi, adică...să dea faliment, mai pe româneşte. Ăştia-s mai rău ca noi ! doh.gif

 

 

 

asa-i când se uita unii la stiri pe unde apuca.

cu ce-s mai rai decât ...voi?

 

acolo e un alt sistem, pentru astfel de împrumuturi e nevoie de aprobarea parlamentului,

deocamdata e un razboi politic intern între republicani si democrati.

ma-ndoiesc însa ca vor da faliment, situatia asta a mai fost si pe vremea lui Clinton.

 

din punctul asta de vedere, prefer sistemul american celui românesc,

la voi e jale mare când vine vorba de bani si de mânuirea lor.

 

exemplele românesti or fi bune la alte capitole (nu-mi vine niciunul în minte acum, dar ma mai gândesc),

când vine vorba însa de treburi politico-economice, României i se potriveste doar un singur cuvânt: varza.

 

mai usor cu tricolorul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

ma-ndoiesc însa ca vor da faliment, situatia asta a mai fost si pe vremea lui Clinton.

 

 

 

eu zic sa nu te indoiesti prea tare, sa nu te rupi de mijloc laugh.png

 

au deja orase intregi declarate falimentare, deci sunt pe calea 'cea buna'.

 

si dupa cum bine ai zis, vezi politica de dupa Clinton, cam de cacao zic eu. Faptul ca e aceeasi situatie acum ca pe vremea lui Clinton nu e decat un mare semn rosu de atentionare pentru criza economica ce urmeaza. situatia din state acum este critica, dezastruasa pentru omul de rand. bugetarii nu primesc salarii, sunt undeva la 900 mii de oameni care au ramas fara salarii. Si am spun numai de bugetari, imagineaza-ti cati altii sunt.

 

asta e urmarea traiului timp de multi ani pe baza creditului. creditul ala de care olga zicea ca americanii sunt mandri ca au si ca folosesc. nu stiu cum e la ei, la noi e o rusine sa ai credit, toti evita.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

asta e urmarea traiului timp de multi ani pe baza creditului. creditul ala de care olga zicea ca americanii sunt mandri ca au si ca folosesc. nu stiu cum e la ei, la noi e o rusine sa ai credit, toti evita.

 

Deci norvegienii care au case sau apartamente cumparate cu sute de mii de euro, le-au platit toti cu banii jos fara imprumuturi de la banca ? Sau cand isi cumpara cate o masina tot cu bani gheata o plateste ?

Din toata viata mea traita in occident nu am pomenit tara in care aceste lucruri sa nu trebuiasca a fi cumparate pe credit. Nu ma refer la credit card bineinteles ca nu cumpara nimeni casa sau masina pe Visa. doh.gif

 

Cat despre credit pe credit card, nu e rusine sa ai pentru ca asa e sistemul, esti nevoit sa ai, dar e cam rusinos sa te bagi in datorii cumparand chestii pe care chiar nu e musai sa le cumperi daca nu ai bani in banca, si pe urma sa nu ai cu ce-ti plati ratele lunare. Cine isi cumpara un televizor pe credit card ala e un idiot si daca nu are nici banii necesari sa plateasca macar ratele, e si mai mare idiot. Pentru chestii din astea strange omul bani si cand ii are pusi deoparte, merge si cumpara produsul. Nu ai banii, nu cumperi. La fel e valabil si pentru aia care-si golesc cartile de credit ca sa-si cumpere nush ce mobila de care chiar nu au nevoie sau articole vestimentare. Dar la imobiliare sau masini tare as vrea sa vad eu pe ala care poate cumpara chiar si o garsoniera in occident, cu banii jos. Ma refer la lume normala dpdv financiar nu la bogatani care nici aia nu-si cumpara vilele cu banii deodata.

 

Nu stiu cum o fi in Europa dar in Nord America (USA si Canada) nici macar abonament de telefon mobil nu poti sa-ti faci daca nu ai credit stabilit si sa fie bun nu in toaleta. Pentru asta e necesar sa ti-l "construiesti" dea lungul anilor, adica sa ai credit carduri sau imprumuturi, sa le folosesti si sa-ti platesti ratele la timp. Asta te califica in ochii lor ca fiind un client bun care poate sa-si plateasca datoriile si astfel esti aprobat pentru diverse servicii. Chiar si cand inchiriezi un apartament iti verifica creditul.

Si nu merge sa-ti faci credit card si sa nu-l folosesti. Nu-s prosti astia. E musai sa-l folosesti si sa platesti ratele la timp, altfel daca-l tii inactiv nu construiesti absolut nici un credit acumulezi puncte negative.

Aici e rusine sa ai cartela pre-platita la telefon (din aia pe care trebuie sa o reinoiesti lunar sau sa pui bani pe ea) pentru ca lucrul asta inseamna ca esti datornic, ti-ai f***t creditul si nu-ti mai vinde nimeni nici un serviciu pentru ca nu esti de incredere.

Deasemenea statul in chirie e privit de sus in jos, comparativ cu a avea propria casa sau apartament, cu alte cuvinte a plati rate pentru un imobiliar care intr-o zi iti va apartine.

In multe privinte, Europa si Nord America sunt doua lumi diferite si cine nu traieste aici nu poate intelege unele chestii care sunt asa cum sunt, fac parte din sistem si din modul de viata si toata lumea trebuie sa se conformeze la ele. Fac parte din normalitate.

 

PS: Cred ca multi confunda a avea credit disponibil cu a fi datornic la creditori fara posibilitatea de mentine ratele.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand am zis credit card am vb de mastercardul ala nenorocit care are dobanzi de 30%

 

eu nu vb de cumparatul de locuinta sau masina cu imprumut care se face pe o dobanda de 3,45% in Norvegia, eu vb de credit cardul folosit la greu pt nevoi personale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand am zis credit card am vb de mastercardul ala nenorocit care are dobanzi de 30%

 

eu nu vb de cumparatul de locuinta sau masina cu imprumut care se face pe o dobanda de 3,45% in Norvegia, eu vb de credit cardul folosit la greu pt nevoi personale.

 

Aici ai dreptate. Credit cardul e pentru situatii de urgenta sau pentru instante cand chiar ti se cere sa-l ai, cum ar fi inchiriatul unei masini, rezervare de bilete de avion sau camera de hotel pe internet, samd, nu ca sa-ti umpli garderoba dupa care platesti pe nas ratele + dobanda daca nu platesti la timp. laugh.png

 

Mai nou au introdus aici sistemul de Visa Debit Card, adica o carte de "credit" care de fapt nu e credit ci folosesti proprii bani din contul tau cand platesti cu acea Visa. Deci nu imprumuti de la Visa. E conectata cu contul bancar si cati bani ai in cont din aia folosesti.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Aici ai dreptate. Credit cardul e pentru situatii de urgenta sau pentru instante cand chiar ti se cere sa-l ai, cum ar fi inchiriatul unei masini, rezervare de bilete de avion sau camera de hotel pe internet, samd, nu ca sa-ti umpli garderoba dupa care platesti pe nas ratele + dobanda daca nu platesti la timp. laugh.png

 

Mai nou au introdus aici sistemul de Visa Debit Card, adica o carte de "credit" care de fapt nu e credit ci folosesti proprii bani din contul tau cand platesti cu acea Visa. Deci nu imprumuti de la Visa. E conectata cu contul bancar si cati bani ai in cont din aia folosesti.

 

visa aia de care vb tu o am de cand am venit aici. e visa debit, e cu suma de bani care o ai pe cont, nu e credit, e debit. aia ne fol si ca legitimatie, avand poza pe ea.

 

eu fol masterul cand cumpar pe net, nu pt ca e un must (pot sa platesc cu debit), insa mie-mi e teapa de tzepele pe net.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

visa aia de care vb tu o am de cand am venit aici. e visa debit, e cu suma de bani care o ai pe cont, nu e credit, e debit. aia ne fol si ca legitimatie, avand poza pe ea.

 

eu fol masterul cand cumpar pe net, nu pt ca e un must (pot sa platesc cu debit), insa mie-mi e teapa de tzepele pe net.

 

Aici e noua chestia cu Visa Debit Card. Pana acum nu exista asa ceva, decat Visa traditionala. Cat despre foto pe Vise, nici acum nu au progresat astia sa introduca chestia. Stiu ca in Europa exista de mult deja, ca in 2008 cand am fost in Germania am vrut sa cumpar ceva pe Visa mea de aici care nu avea poza si nu am putut. Mi-a refuzat-o la magazin.

Pe net platim cu PayPal aici. Nu se mai baga nimeni sa-si dea informatiile credit cardului, direct pe web-site de unde cumpara produsul si in plus de asta toate site-urile on line reputabile si de incredere au PayPal ca una dintre metodele de plata. Daca nu are, e deja considerata suspecta aici. Plus ca fara PayPal nu esti asigurat contra tzepelor. Daca iei tzeapa nu-ti da nimeni nici o restitutie financiara. Cu PayPal esti asigurat pana in 2000 $.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe net platim cu PayPal aici. Nu se mai baga nimeni sa-si dea informatiile credit cardului, direct pe web-site de unde cumpara produsul si in plus de asta toate site-urile on line reputabile si de incredere au ca PayPal ca una dintre metodele de plata. Daca nu are, e deja considerata suspecta aici.

 

d'aia s-a uitat chioras ala care imi vindea barba cand am zis ca nu stiu ce dreaq e ala paypal ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×