Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

M-am saturat de somnorosi

Postări Recomandate

Se face multa, foarte multa scoala - mai bine de 17 ani de scoala care are ca scop doar sa te transforme intr-un bun muncitor, un automat biologic care munceste si plateste taxe intr-un mod eficient pentru corporatii si guverne.

Reformulare: se petrece foarte mult timp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti tampit - unde am spus eu sa dispara profesorii ?!?

Imi cer scuze ca te-am enervat. Reciteste-ti mesajul anterior.

 

Daca in mintea ta sunt tampit, e in ordine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in europa, noul soviet union - ultima inventie masonica - nu e tot la fel ?

Tot la la stat ca functionar european castigi cel mai bine, nu tu griji, concediu platit - statu de vierme ignorant daraltfel ghiftuit. Pai sa vedem - opera masonica in desfasurare !

 

Uite aici lista impozitelor pe venitul personal in Europa (nu firme):

  • Austria 50% + 20% VAT
  • France 40% + 19.6% VAT
  • Greece 40% + 19%
  • Olanda 52% + 19% VAT
  • Suedia 55% + 25% VAT
  • Germania 42% +19% VAT

Sa luam spre exemplu Olanda - 55% impozit la stat, ramai cu 45% din salariul tau.

 

Si din astia 45% mai pierzi la stat inca 19% la fiecare cumparatura cand platesti VAT. Nefiind firma nu ai cum sa iti deduci VAT-ul in nici un fel.

 

@ + & - (dualist) ciocu mic si directia la templu' si joaca-te cu mistria in nisip

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@ + & - (dualist) ciocu mic si directia la templu' si joaca-te cu mistria in nisip

Iti doresc o viata mai buna decat cea pe care ai dus-o pana acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

[*]Oameni nu roboti !

[*]Ce inseamna sa fii om ?

Problema nu este exact ce se invata actualmente, problema este ce NU se invata si ce fel de oameni ies de pe bancile scolilor si facultatilor - mentalitatea noua consumerista ahtiatia dupa distractie surogat, recunoastere si putere. Obsesia acumularii de titluri, pozitii, bunuri si capital.

Se face multa, foarte multa scoala - mai bine de 17 ani de scoala care are ca scop doar sa te transforme intr-un bun muncitor, un automat biologic care munceste si plateste taxe intr-un mod eficient pentru corporatii si guverne.

Ia zi draga, ce materie din clasele 1-12 te invata pe tine sa fii consumerist? Care te invata s cauti distractia surogat? Care materie te invazta sa muncesti mai bine? Nu vezi ca vorbesti aiurea?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

note mari, note mari, premiul intai, teze si lucrari - cine-i primul in clasa... asta ar i doar un exemplu

apoi parintii daca inveti iti ia mama Xbox...

 

totodata modul in care se predau materiileelevilor. Acestia ori dau reject total, ori invata mecanic. Nici un elev nu este in stare sa puna cap la cap informatiile... stii si tu ca "educatia" actuala este de fapt reproducerea informatiei.

 

Scoala nu te invata sa gandesti, scoala te invata sa retii, sa imiti si sa executi !

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
note mari, note mari, premiul intai, teze si lucrari - cine-i primul in clasa... asta ar i doar un exemplu

apoi parintii daca inveti iti ia mama Xbox...

 

totodata modul in care se predau materiileelevilor. Acestia ori dau reject total, ori invata mecanic. Nici un elev nu este in stare sa puna cap la cap informatiile... stii si tu ca "educatia" actuala este de fapt reproducerea informatiei.

 

Scoala nu te invata sa gandesti, scoala te invata sa retii, sa imiti si sa executi !

:jester: tare ma tem eu ca elevii de azi nu se mai bat pe medii si premii... ci pe care e mai cool care are telefon mai de ultima generatie, haine de firma samd. Astea nu scoala i le-a impus. Gasca, reclamele tv, poate si un pic educatia parintilor in anumite medii.

ce e cu verde e ok, e asa de multa materie incat se ajunge la ce spui tu: reject total sau invatat mecanic. Dar nu la toti. Si inca nu mi-ai spus care din materii imping la consumerism si la distractii surogat. Sau te invata sa muncesti cat mai mult.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce e cu verde e ok, e asa de multa materie incat se ajunge la ce spui tu: reject total sau invatat mecanic. Dar nu la toti. Si inca nu mi-ai spus care din materii imping la consumerism si la distractii surogat. Sau te invata sa muncesti cat mai mult.

 

in primul rand 7 ore la scoala + meditatii + teme = peste 10 ore pe zi... asta creeaza comportamentul de om "ocupat" a carui viata are sens numai cand este "ocupat"... cum zic astia in occident "if you're bussy you're good"...

 

Impingerea catre consumerism si distractii surogat este data de fix aceasta situatie - aglomerarea de informatii inutile a caror utilitate practica nu este artata intentionat (gen invata pt. ca se da bac, teza sau examen)... deci ai toceala fara sens pe deoaparte, iar pe de alta parte evadare in societate cu toate hibele ei... societate care pare mult mai "reala" si "folositoare"

 

Gradinita + Scoala + Liceu + Facultate = 20 ani enorm

 

Cand faci ceva 17 ani stiind ca nu iti foloseste decat pentru diploma, o conventie dealtfel, te auto-dresezi sa mergi mai departe doar pentru "ca trebuie"... trebuie sa platesti taxe, trebuie sa te supui elitei (masonilor) etc... (de)generatia lui trebuie Un om la care totul este clar si nu are nici un semn de intrebarea in toata existenta sa, este un semidoct si un indolent,cea mai periculoasa 'specie' de pe pamant...

 

Iar acum au de gand sa inceapa procesul malefic de la 3 ani, prin implementarea gradinitei obligatorii dupa modelul UE.

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SP,dar e clar ca faci liceul,facultatea ptr ca vrei o cariera,un post important.Nu neg dorinta de a incata,dar cred ca cel putin 99,5% din cei ce termina o facultate o fac ptr cariera.

Pe de alta parte,ca sa ajungi sa zicem,un judecator.........ai de invatat mult.Ce ai vrea,sa se predea intr-un an cat in 3?

 

PS:SP tu ti-ai dorit vreodata o marire de salariu,o masina buna,o casa cu 4-5 camere,o vacanta in Elvetia,o piscina,etc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×