Sari la conținut
Forum Roportal
Costty

Romania

Postări Recomandate

Poate te uiti si pe aici:

Controlul vremii

Si cu dedicatie speciala:

"Conspiracy theories

 

Conspiracy theorists have suggested that certain governments use or seek to use weather control as a weapon (eg via HAARP and/or chemtrails), but such allegations have not been proven. At a counterterrorism conference in 1997, United States Secretary of Defense William Cohen referred to the writings of futurist Alvin Toffler, specifically regarding concerns about "eco-terrorism" and intentionally caused natural disasters."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.. daca in romania se folosesc "tunuri" pentru a atrage norii pentru ploaie, ma gandesc ca americanii sunt mai dejtiepti si mai cu bani sa detina si altceva mai cu mot, nu trebuie sa iasa iei pe cnn sa faca inventarul..

tot ce e posibil sa fie doar o "nevinovata" teorie a conspiratiei, dar am o indoiala ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.. daca in romania se folosesc "tunuri" pentru a atrage norii pentru ploaie, ma gandesc ca americanii sunt mai dejtiepti si mai cu bani sa detina si altceva mai cu mot, nu trebuie sa iasa iei pe cnn sa faca inventarul..

tot ce e posibil sa fie doar o "nevinovata" teorie a conspiratiei, dar am o indoiala ..

Norii pentru ploaie nu pot fi "atrasi". Insa daca exista nori din care nu cad precipitatii din cauza lipsei nucleelor de condensare, acestia pot fi "insamantati" pentru a determina caderea precipitatiilor. Problema este insa ca aceste precipitatii vor cadea in zona X in loc de zona Y, adica vor suferi altii.

Sistemul atmosferic este unul haotic, adica nu putem prevedea cu precizie deplasarea maselor de aer, ci doar cu o anumita probabilitate. Si asta atunci cand omul nu intervine, adica pe baza unor observatii multianuale. O interventie punctuala poate duce la o modificare punctuala a unor parametri, dar nu putem sa prevedem consecintele pe o suprafata mare si intr-un interval de timp mare.

De aceea americanii nu au putut devia uraganul Katrina.

Si in plus, sa nu uitam ca in acest an nu s-au atins valorile maxime din Romania anului 1954.

Daca este ceva constant la vreme, asta este doar schimbarea. Privim la TV si ni se spune ca valorile de temperatura sunt peste media multianuala, ba chiar se folosesc termeni ca "neobisnuit de calda, extrem de calda, la soare temperatura este...., oamenii fac fata cu greu, soarele este fiebinte,..." toate in scopul atragerii audientei. Se iau interviuri unor tarani care declara ca "de cand ma stiu nu a fost asa ceva". Peste cateva zile sau saptamani se spune ca valorile sunt sub media multianuala, si iarasi incepe circul dar in sens invers. De fapt eu sunt mirat mai degraba atunci cand valorile se suprapun perfet peste media multianuala, pentru acesta este un caz mai rar.

Daca veti privi mediile anuale ale temperaturii pentru o statie, ele vor descrie zigzaguri complicate, de o parte si de alta a unor valori medii. Aceste valori medii cresc intr-adevar, dar foarte putin.

Eu ma pot astepta, de exemplu ca vara viitoare sa fie mai rece decat media, faca ca asta sa insemne ca incalzirea globala nu este un fapt real.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incalzirea globala este o realitate ...dar parerea mea ca va dura foarte mult pana vor aparea consecintele. N`o sa ajungem noi sa le vedem . :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu in urmatorii 50 de ani vor fi schimbari majore .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×