Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Ciudatenii IP si ISP!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oameni buni! Pana acum cateva zile in orice site in care intram,si in care iti puteam afla adresa IP,o arăta pe cea pe care o am eu scrisa acum in configuratia conexiunii din windows! Dar,de cateva zile se petrec urmatoarele:

-Viteza de pe download este maxima admisa de conexiune(ceea ce nu se intampla)-asta e bine!

-S-a schimbat singura pagina de start din pagina yahoo in pagina proprie a ISP-ului-am rezolvat!

-In site-urile in care ar trebui sa iti arate adresa IP a ta,mie acum imi arata alta!Chiar si cand am facut o cerere la acest forum "am uitat parola", la e-mail spunea ca parola mea este alta decat cea scrisa in calculator(aceeasi cu cea indicata de toate site-urile de cateva zile..)!!!

Ce poate fi? Proxi? ..

Va rog frumos i muuult de tot sa imi raspundeti curand,si sa imi spuneti daca si unora din voi li s-a intamplat asa ceva!

Va multumesc ! :think:

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, poate fi un proxy, iar daca nu e setat de tine (vezi in configuratie) poate fi un proxy transparent setat de provider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da..nu e setat de mine..am dat pe un site si a detectat serverul proxy--deci au pus ei!

Dar cum sa fie server proxy transparent daca site-urile nu imi arata IP-ul real?

Este proxy anonim,sau de distorsiune.....nu?! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E drept ca se foloseste in mod abuziv"proxy transparent". In realitate providerul dirijeaza tot traficul catre un proxy de al lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar proxy-ul de unde stie care conexiune si unde e,daca el schimba adresa sursa? Foloseste cumva NAT?!

 

Nu foloseste NAT. Conexiunea este cunoscuta implicit din protocol. HTTP-ul foloseste TCP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce explicatie imi trantisi! :haha: :o: :shout: :good: :read: :bom: :x: :P

 

 

Deci un pachet HTTP ajunge de la calc la proxy,acesta schimba adresa sursa cu a lui,trimite la server web,se intoarce la proxy,dar acum de unde stie proxy ca acest pachet imi este destinat mie,daca sursa a fost pusa proxy-ul!?!!?

Un pic mai explicit ..... :spiteful: :tease: :P :) ;) :huh: :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu schimba nici o adresa. Proxuy-ul intercepteaza cererea, o pune in asteptare, cauta in baza lui de date daca are deja raspunsul, daca da: raspunde; daca nu reformuleaza cererea catre serverul pentru care era destinata, asteapta raspunsul, il salveaza si raspunde calculatorului din retea.

 

Interceptarea cererii nu este facuta de proxy; este facuta de catre router

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×