Sari la conținut
Forum Roportal
dasefx

Rai sau/si Iad?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Valentine, dacă nu-ţi place ce am scris, adu contraargumente teoretice. ( sau şi practice dacă ai cum )

ca in toate religiile exista si in islam pedeapsa sau iertare islamul considera ca este continuarea iudaismului si a crestinismului. ex in islam pedeaps pentru preacurvie ca si in iudaism e lapidarea.

o fata a pacatuit si a ramas gravida si sa dus la profet si a cerut sa fie lapidata .

el ia zis sa dea nastere copilului si apoi sa se intoarca, dupa ce aa nascut sa intors si a trimis-o sa alapteze copilul 2 ani asta sa intors iar si abea atunci cand a vazut ca nu mai are cum sa o expedieze a trimis-o sa fie lapidata . ( asta ca ea a vrut )(nu o cauta in qoran ca e unul dintre hadisuri sau istorioare din viata profetului)

si sint multe alte porunci care sunt ca in vt dar se spune daca veti fi iertatori e mai bine ca si dumnezeu e iertatator.

 

alt hadis spune ca o data au vazut un om beat si unul din companionii la certat si atunci mohamad ia zis de ce il judeci poate ca in fata lui dumnezeu e mai vrednic ca tine (in nt nu judeca ca sa nu fii judecat)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hyouma,daca ar fi sa cred Biblia,m-as gandi cine este mai enervant,Dumnezeu(asa cum il arata Biblia si biserica)sau Lucifer.Sa vedem:amandoi omoara,numai ca(cel putin in Biblie)Lucifer cativa oameni(si atunci cu acordul lui Dumnezeu) si Dumnezeu cateva zeci de mii.Lucifer vrea intrarea in iad a tuturor oamenilor,Dumnezeu a tuturor mai putin(conform marilor nostri calugari si preoti)a ortodoxilor(si numai aceia practicanti,care nu pun la indoiala cuvintele bisericii)-deci vreo 3%(gandind optimist)din populatia globului.Si Dumnezeu si Lucifer par sa fie extrem de orgoliosi si cateodata f razbunatori.Grea alegere.....

Atunci, sa vedem:

- Lucifer nu stiu ce oameni a omorat, conform Bibliei. Daca vrei a adus moartea spirituala intregii umanitati. Si degeaba vei veni cu cliseul "crestinii dau vina pe diavol". Realitatea este ca jumatate din vina e a lui. Pacatul cu sfatuire, jumatate e al celui ce vine cu sfatul si jumatate e al celui ce il pune in practica. Daca vorbim de moartea fizica, atunci sa vedem intentiile celor 2 parti. Diavolii ne urasc atat de mult, incat dincolo ii tortureaza si pe cei care au facut pact cu el. Hristos in schimb a venit sa moara pentru TOTI oamenii, nu cum zice zexelica. Din acesti "toti", cei care alearga la picioarele lui Hristos si se opresc de la pacate, vor fi mantuiti 100 %. Si cand Dumnezeu isi da acordul sa moara cineva de moarte naprasnica, o face tot din iubirea lui fata de oameni. Ca prin moartea dureroasa aceia, daca au fost buni isi sporesc plata dincolo, iar daca au fost rai isi vor face mai usor chinul dincolo, pentru ca inca fiind ei pe Pamant au patzit ceva rau

- diavolii vor sa ne traga pe toti in iad, nu ca ar avea de castigat din asta dar in pizma lui nu suporta sa ajunga vreun om acolo de unde a cazut el. Dumnezeu in schimb, isi doreste mantuirea tuturor. "El vrea ca toti sa se mantuiasca si sa vina la cunostinta adevarului" 1 Tim 2,4. Iar in legea veche era scris "Nu vreau moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu" Iezechiel 18,23 18,32 33,11. Fa diferenta asta fundamentala. Dumnezeu vrea sa ne mantuim toti, dar si oamenii trebuie sa fie de acord. Se mantuiesc asa putini, pentru ca sunt putini cei care asculta cuvantul lui Dumnezeu

- Lucifer e razbunator cu adevarat. Dumnezeu chiar daca pedepseste, nu e razbunare. "toiagul Tau si varga Ta, acestea m-au mangaiat" Psalmi 22,5 Altundeva era exprima o astfel de idee "Dumnezeu bate pe tot cel pe care-l iubeste".

 

In plus fata de toate, Dumnezeu ne iubeste cu adevarat. Chiar si pe cei din iad ii iubeste, desi multi de acolo il injura cu cuvinte grele. Cand omul ajunge in iad, primul lucru care ii vine in minte e cat de multe bunatati i-a dat Dumnezeu, pe care noi acuma fiind orbi nu le vedem. Aerul, apa, viata indelungata, copii sanatosi, servici bun, ferire de accidente, un mediu pasnic in care sa te dezvolti. Cei orbi sufleteste, care inca se afla pe Pamant, vor sari ca arsi si vor zice ca ei prin prorpiile puteri si-au dobandit servici bun, copiii, ca n-au avut accident de masina.....Dar in iad toti isi vor da seama cat de mult i-a iubit Dumnezeu si ei n-a vrut deloc sa raspunda acestei iubiri. ----Diavolii nici ei intre ei nu se iubesc, si pe oameni nici atat

 

Nu e deloc grea alegerea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce sa fac diferente intre religii, atata timp cat fiecare crede intr-un Dumnezeu....indiferent ca Il numin Alah, Iisus ideea este aceeasi....este Tatal nostru care ne-a creat .....si de aceea este si pacat sa ne schimbam religia...daca esti catolic si treci la ortodoxie de exemplu este pacat deoarece este ca si cum te-ai lapada de Dumnezeul tau chiar daca apoi te intorci tot la El....eu zic ca mai bine ar fii sa facem schimb de idei, sa povestim fiecare ce stim despre religia noastra si despre Dumnezeu :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai,faza cu ispitirea lor e putin mai complicata.Lucifer ii "ispiteste" cu obtinerea cunoasterii,dar nu ii obliga cu nimic.Oamenii asculta,iar totul se petrece cu acordul lui Dumnezeu(ca doar nu o sa imi spui ca Dumnezeu nu stia ce se petrece in Gradina).Deci in toata povestea asta,daca ar fi vreun "pacat" oamenii l-au facut.

Chestia cu Dumnezeu care ne iubeste si in iad,scuza-ma suna ca acei parinti care isi chinuie copilul si pe urma spun ca il iubesc.Nimic nu justifica o tortura vesnica,cu atat mai putin faptul ca x nu a fost crestin,ci a fost musulman,hindus etc.Dumnezeu chiar nu tine seama ca in alegerea unei religii,oamenii ar putea face niste greseli absolut umane?

Consider ca Lucifer nu poate fi ucis,inchis pe veci,alungat din Univers,etc,ptr ca nu este o entitate existenta.Mai mult o metafora ptr propriile noastre sentimente si ganduri mai "intunecate".Singura metoda prin care iti poate face rau este sa iti pierzi controlul asupra propriilor trairi,sa ajungi nebun sau criminal.

PS:am folosit numele de Lucifer ptr Satan,dar verifica,te rog,diferenta dintre ei.Satan este un personaj iudeo-crestin,Lucifer un zeu in panteonul roman,in niciun caz malefic,asociat cu planeta Venus.

Editat de Glamorous_witch_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu bun, Satan -rau - nu e f.greu. oricum gandirea pozitiva aduce o viatza buna conform noilor descoperiri stiintifice - legea atractiei - a gravitatiei - fizica cuantiaca.....si daca nu ar fii asa, cel putin nu murim de cancer deoarece nu am fost prea stresati pt ca am gandit pozitiv ! sfatul meu - cititi "the art of happines" - Howard C. Cutler si poate vetzi privi atat viata cat si religia altfel :doh:

P.S. - conform credintei ortodoxe este pacat sa-l judecam si p D-zeu si p Satan (nici sa-i injuram, sa-i vb d rau, etc)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca cineva il considera pe Satan bun,si pe Dumnezeu rau,se mai aplica?

 

 

mi-ai dat sistemul peste cap, I need reboot - la intrebarea asta nu m-am gandit....aici te referi daca o persoana crede ca cel cazut in iad este o victima si ca D-zeu l-a alungat din ceruri doar pt ca era prea mandru (exact ceea ce El pedepseste- si mandria este un pacat deci ne-am contrazice) sau te referi la faptul ca exista satanisti ( cei ce-l venereaza pe Satan, dar nu pentru bunatatea lui, ci tocmai pt ca este rau ......Black Bible)........ca daca ai spune ca cineva crede ca Satan este bun si D-zeu rau...atunci ar trebui sa facem doar schimb de nume.....deci, serios, ar trebui sa vine cu argumente solide pentru a da toata lumea peste cap si pt a-l face sa-i urmeze credintza.....poate "un fel de" Iisus care sa se sacrifice pentru noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,faza cu ispitirea lor e putin mai complicata.Lucifer ii "ispiteste" cu obtinerea cunoasterii,dar nu ii obliga cu nimic.Oamenii asculta,iar totul se petrece cu acordul lui Dumnezeu(ca doar nu o sa imi spui ca Dumnezeu nu stia ce se petrece in Gradina).Deci in toata povestea asta,daca ar fi vreun "pacat" oamenii l-au facut.

Chestia cu Dumnezeu care ne iubeste si in iad,scuza-ma suna ca acei parinti care isi chinuie copilul si pe urma spun ca il iubesc.Nimic nu justifica o tortura vesnica,cu atat mai putin faptul ca x nu a fost crestin,ci a fost musulman,hindus etc.Dumnezeu chiar nu tine seama ca in alegerea unei religii,oamenii ar putea face niste greseli absolut umane?

Consider ca Lucifer nu poate fi ucis,inchis pe veci,alungat din Univers,etc,ptr ca nu este o entitate existenta.Mai mult o metafora ptr propriile noastre sentimente si ganduri mai "intunecate".Singura metoda prin care iti poate face rau este sa iti pierzi controlul asupra propriilor trairi,sa ajungi nebun sau criminal.

PS:am folosit numele de Lucifer ptr Satan,dar verifica,te rog,diferenta dintre ei.Satan este un personaj iudeo-crestin,Lucifer un zeu in panteonul roman,in niciun caz malefic,asociat cu planeta Venus.

las ca vine sykarian acu si iti explica el cine e lucifer si

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt unele teorii conform carora Dumnezeu nu era tocmai Ok,era un tiran si Lucifer a fost un mare luptator ptr oameni,care a platit ptr ca l-a infruntat pe Dumnezeu ptr oameni(sincer,pare o teorie a cuiva care are nevoie sa aiba un erou,dar ce vrei.........credinta nu se discuta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-ai dat sistemul peste cap, I need reboot - la intrebarea asta nu m-am gandit....aici te referi daca o persoana crede ca cel cazut in iad este o victima si ca D-zeu l-a alungat din ceruri doar pt ca era prea mandru (exact ceea ce El pedepseste- si mandria este un pacat deci ne-am contrazice) sau te referi la faptul ca exista satanisti ( cei ce-l venereaza pe Satan, dar nu pentru bunatatea lui, ci tocmai pt ca este rau ......Black Bible)........ca daca ai spune ca cineva crede ca Satan este bun si D-zeu rau...atunci ar trebui sa facem doar schimb de nume.....deci, serios, ar trebui sa vine cu argumente solide pentru a da toata lumea peste cap si pt a-l face sa-i urmeze credintza.....poate "un fel de" Iisus care sa se sacrifice pentru noi
nu aici au venit unii care au zis ca satan a fost alungat ca a vrut sa invete oamenii sa devina precum dumnezeu . iar dumnezeu ia creat doar sa ii aduca lauda si sa ii multumeasca . deci inverseaza pur si simplu dumnezeu rau si diavol bun . si mai aparuse pe undeva ca cica moise si evreii se inchina lui yahwe si ca el este el-shadai (diavolul) nu adonai dumnezeu . si mai tarziu l-au denumit adonai e aberatiiii

 

 

ete ca mai explica cineva pana explicai io

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×