Sari la conținut
Forum Roportal
dasefx

Rai sau/si Iad?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu ce as alege.Invataturile lui Muhammed sunt practice,si totusi unele nu se mai potrivesc stadiului de dezvoltare la care am ajuns in opinia mea.Invataturile lui Isus sunt prea utopice,tot in opinia mea/

 

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tot una din invataturile islamice zice ca "nu se poate silire la credinta".Deci nu e islamic sa fii obligat sa fii musulman.Acum ce se intampla in republicile islamice,unde religia se impleteste cu politice,e altceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tot una din invataturile islamice zice ca "nu se poate silire la credinta".Deci nu e islamic sa fii obligat sa fii musulman.Acum ce se intampla in republicile islamice,unde religia se impleteste cu politice,e altceva

 

Prin urmare, iţi place

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin urmare, iţi place

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mey hombre ai citit coranul de vorbesti asa de islam ai auzit si tu niste percepte scoase din context si reclama negativa facuta islamului si gata . te apuci sa dai cu pietre.

 

Valentine, dacă nu-ţi place ce am scris, adu contraargumente teoretice. ( sau şi practice dacă ai cum )

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multora le ia o viata sa invete niste lucruri marunte, iar unii au cutezanta sa afirme ca o viata pe "drum drept" iti garanteaza fericirea eterna.

 

Si cu 2 oameni , unul crestin, altul ateu sa zicem ca tot va place termenul care traiesc la fel si duc acelasi mod de viata ce se intampla cu ei? Unul o ia via rai si celallt in jos doar pentru simplul fapt ca nu crestin?

Depinde la ce lucruri "marunte" te referi. Un copil de 5 ani care se roaga cu inima curata in fiecare seara, e incomparabil mai avansat spiritual decat un laureat nobel, ateu. Pana la urma tot ce conteaza este sistemul de valori in care vrei sa te dezvolti. Pentru tine un crestin e analfabet in astronautica, dar Dumnezeu il vede ca doctorant in cele duhovnicesti. Tu citesti mult, te umpli de mandrie si la sfarsit vei muri ingropat in carti. Einstein nu te va salva de la stagnarea vesnica, cea mai mare pedeapsa a iadului. Pe de alta parte omul cu viata de crestin, cand trece dincolo are libertate totala de evolutie. "Vor merge din putere in putere, se vor arata Dumnezeului Dumnezeilor in Sion" citim in Psalm 83,8. Deci vor progresa neincetat, apropiindu-se de Dumnezeu in virtute si totusi niciodata fiind asemenea Lui. "Dumnezeul Dumnezeilor", Domnul Nostru, este deci Cel Vesnic, mai presus de reptilieni, de elohimi, si de orice alta civilizatie vreti

 

un ateu bun nu va avea nici un folos din asta, deoarece nu are temelie si deci tot ce zideste el se imprastie in vant. Acesta e omul neintelept din pilda cu casele. Mai bine era de acela daca facea toate pacatele din lume dar credea puternic in Hristos, decat sa faca toate faptele bune si sa fie ateu. Pentru ca Hristos s-a rastignit pentru pacatosii care cred in el. Iar un ateu, ori ca e bun ori ca e rau, va fi lepadat. Cine sa-l preia in eternitate, daca el n-a crezut in Dumnezeu ?

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar ajungem la aceeasi problema!!! Biblia ai din care tot citezi si o iei drept lege infailibila si neitepretabila, nu-i decat o doctrina menita sa slujeasca anumite interese ! in nici un caz acolo nu a scris divinitatea cu manuta ei !!!!

De unde ştii ? Care e susa informaţiilor tale că este menită să slujească interese ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hyouma,daca ar fi sa cred Biblia,m-as gandi cine este mai enervant,Dumnezeu(asa cum il arata Biblia si biserica)sau Lucifer.Sa vedem:amandoi omoara,numai ca(cel putin in Biblie)Lucifer cativa oameni(si atunci cu acordul lui Dumnezeu) si Dumnezeu cateva zeci de mii.Lucifer vrea intrarea in iad a tuturor oamenilor,Dumnezeu a tuturor mai putin(conform marilor nostri calugari si preoti)a ortodoxilor(si numai aceia practicanti,care nu pun la indoiala cuvintele bisericii)-deci vreo 3%(gandind optimist)din populatia globului.Si Dumnezeu si Lucifer par sa fie extrem de orgoliosi si cateodata f razbunatori.Grea alegere.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×