Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai mai Sch..asta e si parerea mea..pe lupiniii sa il convingi..ca el sutine sus si tare ca nu e asa..si o repeta obsesiv

hai sa-l invit la o dezbatere :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:kiss: :blink:

 

iti tin pumnii!!

ok ok :D

lupini...ia vino pana aici !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P

asta a fost tare!!!!

 

DAVIDDRAGOSSSSSSSSSSSSSS..pls raspunde la intrebarea de mai sus daca stii :D

Biblia a fost scrisa dupa niste scrieri vechi aproximativ 40-44 de scrieri (papirusuri) ficare scrisa de alt autor aceste scrieri de fapt cele care au comvenit biserici crestine au fost adunate ,cenzurate ca sa subscrie intereselor biserici crestine si si contopite in cartea numita biblie . Comform acestei carti aproapele tau este persoanele cu care interactionezi cel mai mult in special familia ,prietenii,colegii etc. tinind cont ca ,comform bibliei avem un arbore genealogic comun in principiu sintem inruditi intre noi toti deci ar trebui sa ne pese de orice fiinta umana tinind cont ca de fapt sintem apropiati fiind oameni cu toti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa raspundem la intrebarea asta cand o sa ne folosim vreo 50% din creier, nu la cat folosim acuma, sub 10% :D)

Stiu ca este offtopic dar nu ma pot abtine sa nu raspind:

Noi ne folosim tot creierul oameni buni!informati-va inainte sa vorbiti.S-au facut si cercetari si este demonstrat,creierul nostru este folosit in totalitate-este vorba de legaturile care se formeaza intre electroni si rapiditatea dintre ele-de aici capacitatea mai mare sau mai mica a individului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si fratele e aproapele si vecina si vanzatorul si Bill Gates...toate fiintele umane in viata...acestia sunt aproapele nostru

 

Asta evident nu e adevărat ! De unde ştii tu că vecina e aproapele tău ?

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini, fara sa pretind a fi foarte in tema, cred ca ceea ce ma face confuz in privinta ta este modul in care interpretezi elemente de credinta printr-un filtru personal, care e in contradictie cu credinta insasi uneori. In plus, mai si incerci sa argumentezi in favoarea ei in mod rational. Parca esti undeva intre cele doua - cred ca un credincios sa spunem... autentic, ar fi in dezacord cu tine cu unele interpretari pe care le faci, si un om de stiinta, la fel, te-ar considera in eroare pentru modul partinitor in care incerci sa rationezi legat de logica credintei.

 

Uite, cu zexe, de exemplu, chiar nu am ce sa argumentez pe tema asta. El crede intr-o premisa in care nu cred, dar dincolo de aceasta alegere, actioneaza si raspunde rational in virtutea acelei premise. Adica nimic din ceea ce scrie nu e ilogic sau nepotrivit prin prisma credintei pe care o are. Iar atata timp cat alegerea in favoarea credintei a facut-o din instinct, si nu incearca sa "vanda" aceasta alegere prin asa zise argumente logice, stiintifice, etc., chiar nu am pentru ce sa-l critic. Incerc insa sa-mi dau seama in cazul tau de motivul pentru care pendulezi intre explicatii personale, elemente generale de crestinism, si incercari de a argumenta logic in favoarea lor. Tu esti sigur de ceea ce crezi? Sau esti intr-o cautare, si dand raspunsuri, incerci sa le gasesti pe ale tale?

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lupini, fara sa pretind a fi foarte in tema, cred ca ceea ce ma face confuz in privinta ta este modul in care interpretezi elemente de credinta printr-un filtru personal, care e in contradictie cu credinta insasi uneori.

 

Care pasaj , din ceea ce am scris eu, te face să crezi asta ? Am

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Siguranta pe ceea ce spune Dumnezeu este o dovada a inconstientei tale. Nu poti fi sigur uneori nici pe tine,cu atat mai mult pe o putere divina care se presupune ca ne dirijeaza cursul vietii.

de unde vine siguranta, MT?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt sigur de ceea ce spune Dumnezeu ! El nu spune că toată lumea ne aste aproape ! Asta se observă imediat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×