Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Apoc 20 vei gasi ca sunt DEFINITE 2 tipuri de inviere si doua tipuri de moarte. Nu le-am inventat eu. Daca ai gasit mai multe, atunci grupeaza-le intr-una din cele 2 categorii. Asta daca nu ai alt vers direct cum ca ar fi 4 tipuri de invieri. Daca ai..... atunci e altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Apoc 20 vei gasi ca sunt DEFINITE 2 tipuri de inviere si doua tipuri de moarte. Nu le-am inventat eu. Daca ai gasit mai multe, atunci grupeaza-le intr-una din cele 2 categorii. Asta daca nu ai alt vers direct cum ca ar fi 4 tipuri de invieri. Daca ai..... atunci e altceva.

 

ai dreptate :P Am discutat despre asta pe topicul "Lady Kapa" de la Bla.. Bla.. dau paste de acolo

 

nu exista Rai si nici Iad.

 

Inainte sa iti spun "ideea" (care nu e a mea) am cateva intrebari :

 

1. Zi-mi capitolul si pasajul din Biblie unde apar cuvintele "rai" si "iad".

 

2. Lazar a fost mort timp de 4 zile inainte sa fie inviat de Isus. Intrebarea mea e : Daca el a fost mort timp de 4 zile , daca presupunem ca exista cele doua "locatii" , de ce acesta nu povesteste nimic despre acest "rai" (se stie ca Lazar a fost un om bun) ?

 

3. Unde gasiti logica faptului ca exista "rai" si "iad"? Dumnezeu cand a creat Pamantul le-a spus primilor doi oameni : "Apoi Dumnezeu i-a binecuvantat si Dumnezeu le-a zis : "Fiti roditori si inmultiti-va si umpleti pamantul, supuneti-l si stapaniti peste pestii marii , peste creaturile zburatoare ale cerurilor si peste orice creatura vie care misca pe pamant" (Geneza 1:28) , deci Dumnezeu a creat Pamantul ca sa fie locuit de oameni. Daca Dumnezeu a creat pamantul ca sa fie locuit, de ce dupa moarte noi sa mergem in "rai" ? Asta credeti ca e viata vesnica ? Daca El a facut pamantul sa fie locuit, noi ce sa cautam in cer? Si de sa poarte razboiul Har-Magedon cu Satan ca sa il invinga si sa ne dea noua viata vesnica pe pamant , daca noi utem la fel de bine sa traim in acest "rai"?

 

4. In Ecleziastul 9:5,6, 10 , va rog sa cititi citatele sa va convingeti , scrie mai pe scurt ca "cei morti nu stiu nimic" , si ca in mormant "nu este nici lucrare, nici plan, nici cunostinta, nici intelepciune" (Seolul - Hadesul este mormantul "comun" al omenirii unele traduceri ale Bibliei il readu ca "mormant'' ,''iad'' sau ''groapa"). In mod asemanator, in Psalmul 146:4 se spune ca atunci cand un om moare "ii pier si planurile". Isus a spus la moartea lui Lazar : "Lazar, prietenul meu s-a dus sa se odihneasca", "Lazar a murit" (Ioan 11:11-14). Alt exemplu : Cand discipolul Stefan a fost omorat cu pietre, Biblia spune ca "a adormit in moarte" (Faptele Apostolilor 7:60). In mod asemanator Pavel a scris despre unii din zilele lui ca "au adormit in moarte" (1 Corinteni 15:6).

 

5. Invierea exista si este de doua feluri : invierea celor "din mormintele de amintire" si "invierea cereasca". [Aici s-ar cam extinde ceea ce va zic , dar va zic in continuare, sper sa nu ma credeti deplasata sau mincinoasa sau mai stiu eu cate altele.]

Despre invierea celor "din mormintele de amintire" : Isus a zis ca : "toti cei din mormintele de amintire vor auzi vocea sa [a lui Isus] si vor iesi afara" (Ioan 5:28,29). In Revelatia (Apocalipsa) 20:13 ni se spune ceva asemanator : "Marea i-a dat inapoi pe mortii care erau in ea , si moartea si Hadesul (mormantul comun al omenirii) i-au dat inapoi pe mortii care erau in ele." . Am sa scurtez putin ideea . Deci cei care sunt morti vor primi viata vescnica dupa ce Satan va fi invins. Iar acea viata vesnica va fi aici, pe Pamant. Nu vor exista boli, nici imbatranire, nici necazuri, nici suferinte, nici saraci, nici bogati, va fi pace si armonie.

Acum sa va spun si despre "invierea cereasca" . Dupa ce Isus a fost omorat, Dumnezeu l-a inviat pe Isus, dar nu ca om. Apostolul Petru spune ca Cristos a fost "dat mortii in carne, dar...[a fost] facut viu in spirit"(1 Petru 3:18) . El a fost primul care a avut parte de acest tip de inviere (Ioan 3:13) , dar nu si ultimul. Stiind ca avea sa se intoarca in scurta vreme la cer, Isus le-a spus discipolilor sai fideli ca "le va pregati un loc" (Ioan 14:2). Isus a numit grupul celor care merg la cer "turma mica" (Luca 12:32). In Revelatia (Apocalipsa) 14:1 , apostolul Ioan spune: "M-am uitat, si iata Mielul [isus Cristos], care statea pe muntele Sion, si cu el o suta patruzeci si patru de mii care aveau numele sau si numele Tatalui sau scrise pe frunte". Deci, cei 144000 de crestini, inclusiv apostoli fideli ai lui Isus, sunt inviati la viata cereasca. Conform celor scrise de catre aportolul Pavel, invierea lor are loc in timpul prezente lui Cristos. (1 Corinteni 15:23). Adica cei de dupa moartea lui Isus, noi traim acest timp. Putinii din cei 144000 care inca sunt in viata si mor in aceste zile sunt inviati instantaneu la viata cereasca (1 Cointeni 15:51-55).

Dupa aceasta va fi razboiul "Har-Magedon" si va fi invins Satan, atunci vom fi inviati noi , "marea multime".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Zi-mi capitolul si pasajul din Biblie unde apar cuvintele "rai"

 

Luke 23:43

And Jesus said unto him, Verily I say unto thee, Today shalt thou be with me in paradise (παραδεισω)

 

2 Corinthians 12:4

How that he was caught up into paradise, and heard unspeakable words, which it is not lawful for a man to utter. (παραδεισον)

 

Iar cu iadul, ai sa-mi dai, precis, vrajeala martorilor cum ca Gheena era un loc in spatele Ierusalimului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Luke 23:43

And Jesus said unto him, Verily I say unto thee, Today shalt thou be with me in paradise (παραδεισω)

 

2 Corinthians 12:4

How that he was caught up into paradise, and heard unspeakable words, which it is not lawful for a man to utter. (παραδεισον)

 

Iar cu iadul, ai sa-mi dai, precis, vrajeala martorilor cum ca Gheena era un loc in spatele Ierusalimului.

Nu ai inteles Paradisul va fi aici pe pamant

O sa fim pedepsiti in razboiul Armaghedon puratat de Dumnezeu impotriva lui Satan tot raul va fi distrus si tu daca faci rau :P Atunci vor fi judecati oamenii.. Diavolul va fi "pus in lanturi" adica in inactiviatate timp de 1000 de ani ["Apoi am vazut un inger care cobora din cer cu cheia abisului si cu un lant mare in mana. El l-a prins pe balaur, sarpele cel vechi, care este Diavolul si Satan, si l-a legat pentru o mie de ani. L-a aruncat in abis si a ichis si a sigilat abisul deasupra lui ca el sa nu mai induca in eroare natiunile pana nu se vor sfarsi cei o mie de ani. Dupa aceea va fi dezlegat pentru putin timp." (Revelatia 20:1-3)] atunci vor demonstra oamenii ca merita viata vesnica, dupa aceea va fi distrus ["Cand se vor sfarsi cei o mie de ani, Satan va fi dezlegat din inchisoarea lui" (Revelatia 20:7) ; "Si Diavolul care-i inducea in eroare, a fost aruncat in lacul de foc si de sulf, unde erau deja fiara si profetul fals. Si vor fi chinuiti zi si noapte, pentru totdeauna si vesnic"(Revelatia 20:10)]. Atat timp cat e Satan pe pamant suntem in pericol deoarece acesta ne ispiteste mereu. Deci.. repet cei care sunt rai vor fi distrusi pentru totdeauna. ["Marea i-a dat inapoi pe mortii din ea, moartea si Hadesul i-au dat inapoi pe mortii din ele. Si au fost judecati fiecare dupa faptele lui. Iar moartea si Hadesul au fost aruncate in lacul de foc. Aceasta inseamna moartea a doua : lacul de foc. Si cine n-a fost gasit scris in cartea vietii a fost aruncat in lacul de foc." (Revelatia 20:13-15)].

 

am dat paste tot de pe topicul "Lady Kapa" ... poate din cauza asta ^ credeti ca exista Iad. Nu exista nici Rai nici Iad.. de ce sa traiasca oamenii in acel "rai" cum ii spuneti voi in cer cand Dumnezeu a dat Pamantul ca sa fie locuit? Dumnezeu a vrut de la bun inceput ca panmantul sa fie un paradis si va fi. In Biblie apare cuvantul "iad" cu sensul de moarte.. mormant comun. Paradisul va fi pe pamant.

 

O intrebare pentru cei care credeti ca exista "iadul" .. Credeti ca Dumnezeu ar fi lasat sa sufere oamenii etern acolo? nu.. ati inteles gresit. E ca si cum tu ai avea un copil si atunci cand e rau sa ii arzi mana sau sa i-o tai.. presupun ca nu ati face asta. Dumnezeu e un parinte iubitor si nu ar lasa oamenii sa se chinuiasca in iad si sa fie torturati.

 

Si inca o intrebare .. Unde scrie ca "Paradisul" e in cer si ca ajungi in el dupa moarte? Vedeti.. niciunde.

Editat de Lady Kapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai inteles Paradisul va fi aici pe pamant

Nu citesti Biblia, ci doar ce debiteaza martorii lu' turnu'..........

 

2 Petru 3:

 

7Iar cerurile şi păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa vedem. "Show me the money!". Cash money: versuri directe.

 

ok.. asta e parerea ta.. fiecare are dreptul sa creada ce vrea ok? Daca tu esti incuiat la cap ca restul asta e.. credeti ce vreti ... asta e sigur ca nu ma intereseaza de biserica si de alte asemenea locuri :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×