Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Salvati o viata!

Postări Recomandate

..in sfarsit :bye: ..separat nimeni nu poate face mult dar impreuna avem siguranta ca ajutorul nostru face o diferenta :P..voi mai trimite si eu bani saptamana care vine....sper ca cei care dau peste acest post sa participe cu cat de putin..
trimit si eu niste bani ca stiu cum este, am vazut cu ochii mei.cel mai greu e sa alegi si sa te uiti in ochii lor!chiar acum trimit.
trimit si eu niste bani ca stiu cum este, am vazut cu ochii mei.cel mai greu e sa alegi si sa te uiti in ochii lor!chiar acum trimit.
fac ordin de plata electronic si nu stiu numele destinataruluiscrieti-mi repede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trimit si eu niste bani ca stiu cum este, am vazut cu ochii mei.cel mai greu e sa alegi si sa te uiti in ochii lor!chiar acum trimit.

 

..da..e trista situatia lor..dar uite ca mai sunt iubitori care sunt dornici sa ajute :P

daca macar legea s-ar respecta..probabil ar merge lucrurile mai bine..

..in numele lor iti multumesc :bye:

 

iata si linkuri catre doua reportaje PRO TV ..in care nu se arata cat de rea este defapt situatia..dar macar se face publica povestea lor si mai aud si altii care doresc sa ajute..

 

http://www.protv.ro/stiri/social/patru-sut...-bucuresti.html

http://www.protv.ro/stiri/social/operatiun...n-capitala.html

..in speranta ca cei care aud ajuta..macar cu ganduri bune..multumesc :P

 

trimit.fac ordin de plata electronic si nu stiu numele destinataruluiscrieti-mi repede

d-nei Diaconu Ioana Roxana pt. BCR sector 2 cont RO40RNCB007300188615 0001

iar celalalt este deschis la Banca Transilvania - sucursala Rosetti/Lipscani cont RO04BTRL041012187392 56XX pe numele d-nei Dorojan Lenuta

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

puteti conta si pe mine!!!

totusi sunt cam in aceiasi situatie...

mi-am facut casa in mijlocul campului (la marginea bucurestiului)si deja am un caine in curte si 2 pisici ;alti 3 langa poarta de care am grija ....nu am nevoie de ajutor banesc ci de sfaturi...pt nici un animal din curte sau de pe langa nu l-am ales ci "am fost ales"...problema este ca mai sunt multi altii (caini) pe langa casa mea pe care sunt nevoit sa-i alung!

situatia e mult mai grava decat in bucuresti...acolo la 10 familii e un caine ...aici e invers!

inconstienta celor care abandoneaza animalele e problema!

pt mine situatia cainilor comunitari este o problema

repet ...ajut financiar eu doresc doar sfaturi eventuale solutii(pe care sincer nu le vad)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

..alungatul nu este o solutie..trebuiesc castrati/sterilizati si gasiti stapani sau adaposturi (care sunt deja pline, dar merita incercat)..oricum fiecare trebuie sa se implice personal acolo unde poate..daca ei ar avea niste cotetze amenajate undeva un pic mai departe de casa si ar primi acolo mancare..probabil ca nu ar mai stationa pe unde nu trebuie..ei practic vin in apropierea oamenilor pt mancare..

 

..din pacate asa cum se vede si in videoclipuri marea problema este gasirea si pastrarea unui spatiu destinat ingrijirii acestor catei..

 

pt mai multe intrebari despre adapost si cum puteti ajuta iata un ID de mess: anda_ursu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..cateva poze de la noul adapost..

 

post-41496-1188921383_thumb.jpgpost-41496-1188921416_thumb.jpg

post-41496-1188921450_thumb.jpgpost-41496-1188921465_thumb.jpg

post-41496-1188921482_thumb.jpgpost-41496-1188921504_thumb.jpg

 

..poate doreste cineva sa si ajute cu prezenta..doamnele de acolo ar avea nevoie de ajutor..ar prinde bine si o mana de barbat pt amenajari..

 

..eu voi aduna cateva suflete si vom merge sa punem mana la treaba..atat cat putem ajuta..

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..da..e trista situatia lor..dar uite ca mai sunt iubitori care sunt dornici sa ajute :flowers: daca macar legea s-ar respecta..probabil ar merge lucrurile mai bine....in numele lor iti multumesc :airkiss: iata si linkuri catre doua reportaje PRO TV ..in care nu se arata cat de rea este defapt situatia..dar macar se face publica povestea lor si mai aud si altii care doresc sa ajute.. http://www.protv.ro/stiri/social/patru-sut...-bucuresti.html http://www.protv.ro/stiri/social/operatiun...n-capitala.html..in speranta ca cei care aud ajuta..macar cu ganduri bune..multumesc 8)d-nei Diaconu Ioana Roxana pt. BCR sector 2 cont RO40RNCB007300188615 0001 iar celalalt este deschis la Banca Transilvania - sucursala Rosetti/Lipscani cont RO04BTRL041012187392 56XX pe numele d-nei Dorojan Lenuta
trimis pe numele doamnei diaconu. astazi intra baniima rog sa fie bine!
trimis pe numele doamnei diaconu. astazi intra baniima rog sa fie bine!
poate cand mai mergeti pe la hingheri o gasiti pe fifi!am pirdut-o pe data de 31 august in sectorul 1.trimit si o poza.este tunsa scurt, semana cu un collie negru.din pacate nu are zgarda, dar este castrata.are 7 ani si imi lipseste foarte mult.astazi ma duc sa o mai caut in chiajna, am fost si luni.nu mai pot sa vad ce se intampla acolo, este cumplit!de aceea va felicit pentru initiativa voastra!

post-113189-1188965539_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trimis pe numele doamnei diaconu. astazi intra baniima rog sa fie bine!poate cand mai mergeti pe la hingheri o gasiti pe fifi!am pirdut-o pe data de 31 august in sectorul 1.trimit si o poza.este tunsa scurt, semana cu un collie negru.din pacate nu are zgarda, dar este castrata.are 7 ani si imi lipseste foarte mult.astazi ma duc sa o mai caut in chiajna, am fost si luni.nu mai pot sa vad ce se intampla acolo, este cumplit!de aceea va felicit pentru initiativa voastra!

intre timp, am gasit-o pe fifi!

este o poveste incredibila!

stiind care este programul la hingheri, adica strict intre orele 9.30 si 11,30 nici mai devreme, nici mai tarziu, nu m-am grabit prea tare sa ajung pentru ca eram in timp.

asa ca, inainte sa ajung acolo aveam nevoie sa scot niste bani, in eventualitatea ca o voi gasi.

in momentul in care fratele meu a deschis portiera masinii, fifi a trecut prin fata bancii.

pur si simplu n-am crezut ce vedem! si nici ea.

acum are zgarda noua si este inchisa intr-un padoc.

maine ii facem o placuta inscriptionata cu numerele noastre de telefon.

am aflat ca este cea mai buna metoda si ca functioneaza.

ne-a spus cel de la magazin ca si-a pierdut catelul de 3 ori si ca asa si l-a recuperat de fiecare data.

exista insa si niste mici fiole in care se baga un mic biletel cu datele dorite, si acesta este folositor.

dar nu este prea rezistent.

oricum acum suntem cu ochii in patru!

sunt foarte fericita ca am gasit-o si va asigur ca voi fi mereu prezenta pe forum pentru noutati.

si incerc sa ma tin de cuvant cu banii pentru cainii de la hingheri.

in sensul ca in fiecare luna voi contribui cu cate ceva pentru cei mai buni prieteni ai nostri care nu merita soarta asta, nici macar sa umble pe strazi. ei au nevoie de noi asa cum si noi avem nevoie de ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
puteti conta si pe mine!!!

totusi sunt cam in aceiasi situatie...

mi-am facut casa in mijlocul campului (la marginea bucurestiului)si deja am un caine in curte si 2 pisici ;alti 3 langa poarta de care am grija ....nu am nevoie de ajutor banesc ci de sfaturi...pt nici un animal din curte sau de pe langa nu l-am ales ci "am fost ales"...problema este ca mai sunt multi altii (caini) pe langa casa mea pe care sunt nevoit sa-i alung!

situatia e mult mai grava decat in bucuresti...acolo la 10 familii e un caine ...aici e invers!

inconstienta celor care abandoneaza animalele e problema!

pt mine situatia cainilor comunitari este o problema

repet ...ajut financiar eu doresc doar sfaturi eventuale solutii(pe care sincer nu le vad)

si eu stau intr-o casa la marginea bucurestiului si am asa: 3 caini 2 pisici permanente si alte cateva invitate cand le e foame si...multi caini pe langa casa.

dar eu ce fac?

am intrat in gura vecinilor pentru ca in fiecare zi le dau de mancare si ei imi cunosc motorul de la masina si vin in haita dupa mine.

nu rezist, am ajuns la 2 saci de mancare pe saptamana.

o sa incerc sa castrez catelele dar, nu prea ma unde sa le tin in convalescenta pentru ca am o catea foarte rea, pe care am cules-o tocmai de la cluj si acum e stapana noastra, a casei si in general...

oricum par nebuna cartierului....

in orice caz sunt foarte fericita ca cel putin nu le dau cu piciorul si fac si eu ce pot pentru ele ca au niste ochi pe care nu ii poti uita.

nu stiu cum se face ca pe mine nu ma ataca nici un caine oricat de multi ar fi chiar si fara sa am ceva de mancare pentru ei.

probabil ca am fost si eu o data caine in alta viata....si poate nu sunt singura....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu stau intr-o casa la marginea bucurestiului si am asa: 3 caini 2 pisici permanente si alte cateva invitate cand le e foame si...multi caini pe langa casa.dar eu ce fac?am intrat in gura vecinilor pentru ca in fiecare zi le dau de mancare si ei imi cunosc motorul de la masina si vin in haita dupa mine.nu rezist, am ajuns la 2 saci de mancare pe saptamana.o sa incerc sa castrez catelele dar, nu prea ma unde sa le tin in convalescenta pentru ca am o catea foarte rea, pe care am cules-o tocmai de la cluj si acum e stapana noastra, a casei si in general...oricum par nebuna cartierului....in orice caz sunt foarte fericita ca cel putin nu le dau cu piciorul si fac si eu ce pot pentru ele ca au niste ochi pe care nu ii poti uita.nu stiu cum se face ca pe mine nu ma ataca nici un caine oricat de multi ar fi chiar si fara sa am ceva de mancare pentru ei.probabil ca am fost si eu o data caine in alta viata....si poate nu sunt singura....
ma bucur ca intelegi situatia,-este foarte dificil sa locuiesti langa marile orase din punctul asta de vedere_ingrijirea unui animal implica o serie intreaga de responsabilitati;a da macare e cel mai simplueu si sotia plecam pe rand de acasa,nici in concediu nu am fost impreuna ....si asta (animalele)e unul dintre motivenu sunt un foarte mare iubitor de animale-in sensul ca nu le pup pe bot ,sau sa dorm cu ele in pat-dar nu pot ramane indiferent la drama care le traiesc nevoite fiind sa traiasca -nascute sau abandonate-din ce le pica;alungate si batute!;ganditi-va cate animale abandonate au suferit de sete in vara asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..Raluca ma bucur mult ca ai gasit-o pe Fifi..unele intamplari sunt menite parca sa ne reaminteasca miracolul vietii si cat de pretiosi suntem unii pentru altii :P ..apropo..imi aduc aminte cu placere ..de multe ori mi s-a intamplat sa vin acasa la o ora inaintata sau sa fiu pe o strada intunecata si aglomerata de intentzii nu prea luminate din partea unora....cumva ma simteam protejata si mergeam cu incredere, dar intotdeauna aparea cate un catzel care ma conducea pana la destinatie..binenteles incantarea era de partea mea de asemenea companie, mereu zambitoare si cu sufletul in ofranda....dar majoritatea apareau parca din senin si nici macar nu-i cunosteam..intotdeauna i-am considerat gardienii mei cu ochi blanzi si inima curata, care nu numai ca m-au ferit de negre intamplari, dar imi si aduc seninul din alte lumi mai curate....sigur ca cel mai bine este cand punem mana de la mana pentru a rezolva sau construi ceva, dar nu intotdeauna situatiile avantajeaza acest lucru..poate ca tocmai pt a ne darui si mai mult si a demonstra loialitatea fatza de ceea ce iubim....este un privilegiu sa poti sa ajuti macar un suflet si am considerat mereu ca defapt ei ne ofera noua mai mult..fie ca este vorba de iubire si recunostiinta sau de faptul ca prin ei sau suferinta lor invatam sa daruim mai mult, neconditionat, fara frica si bariere..
..asa este implica responsabilitate.. :roll:..din pacate oamenii care fac rautati si greseli grave, nu se vor schimba prea curand..dar pana atunci noi cei care avem un simt al raspunderii mai dezvoltat trebuie sa facem cat putem..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×