Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Salvati o viata!

Postări Recomandate

:jester: :stars:

 

iata si contul:

 

RO40 BUCU 0125 1653 2511 RO01 pt Lei

 

RO94 BUCU 0125 1653 2511 EU01 pt EURO

 

RO54 BUCU 0125 1653 2511 US01 pt USD

am inteles ca e alpha bank dar care sucursala? ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am inteles ca e alpha bank dar care sucursala? :blink:

ALFA BANK Sucursala UNIRII

 

MULTUMESC din suflet tuturor celor ce contribuie la aceasta actiune ;)

 

 

azi mergem sa revendicam prima serie de catei...

postarile mele vor fi mai reduse din pacate(fiind mai mult pe teren), dar va va tine la curent Sora mea Self-awareness

 

 

 

Editat de BlueFire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...3 dintre catei revendicati marti ii vom recupera miercurea ce vine..

 

...mi-a fost ingrozitor de greu sa aleg..foarte multi catei sanatosi...multi puiuti...

...raman cu durere in suflet ca nu am putut sa-i salvam pe toti

 

....printre cateii de acolo erau 2 cu stapan, aveau coliere la gat..unul corcit cu labrador golden iar celalalt cu ciobanesc german...probabil pierduti dar din pacate nerevendicati...urmau sa moara duminica aceasta impreuna cu restul....i-am revendicat noi urmand ca luni sa fie castrati iar lunea viitoare sa putem sa-i ducem la adapost..

...inafara de cei doi am mai ales inca trei puiuti...toti sanatosi si vioi, dornici sa fie iubiti si sa iubeasca!!!!

 

..am incercat in fel si chip sa conving doctorul ce efectueaza toate interventiile chirurgicale si care are putere de decizie acolo, sa imi dea mai multi catei, in special puii de 2-3 luni...dar mereu si mereu raspunsul era NU...

 

..abia astept sa va pot da vestea ca cei salvati sunt bine...

 

..cei care au contribuit chiar au ajutat si le multumesc in numele acestor suflete....le doresc sa le intoarca Dumnezeu binele :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..sunt atat de multe lucruri in viata care ne pot distrage atentia sau priva de noi insine si totusi atat de multe ocazii sa facem ceva din suflet..

 

..nu exista sentiment asemanator cu cel ce-i anima pe cei care lupta la un loc cu inimile deschise pentru o cauza nobila..

 

..in situatii disperate poduri vii se construiesc intre inimile oamenilor..

 

..unii daruiesc..altii primesc.....unii vin..altii pleaca..si fiecare inseamna ceva...

 

:party:

 

..cei care au contribuit chiar au ajutat si le multumesc in numele acestor suflete....le doresc sa le intoarca Dumnezeu binele :-

 

subscriu :blink:

 

:P si tie la fel ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, as vrea sa fiu acolo sa va ajut. Eu sunt din Sibiu, aici exista 2 asociatii de acest gen, Animal Life si Sf. Francisc - care acum nici nu stiu daca mai functioneaza dar oricum, nici una nu-si ia rolul in serios. In plus, fonduri pentru o asemenea asociatie se obtin greu, cred ca asta stii deja. Situatia in Sibiu nu e critica in privinta numarului de caini maidanezi dar odata prinsi de hingheri, nu sunt omorati, sunt inchisi in custi si lasati, pur si simplu, sa moara de foame. Stiu asta pentru ca din intamplare, cainele unei bune prietene a fost prins de hingheri, pierdut fiind, si doar dupa vreo saptamana, timp in care l-a tot cautat, a aflat ca hingherii trecusera si pe la ea pe strada si s-a gandit sa mearga sa verifice si acolo. Asa l-a gasit si l-a recuperat greu pentru stupidul motiv ca nu avea zgarda. Aia de acolo sunt total necomunicativi, odata prinsi, cateii nu pot fi luati de acolo. Nu fac asta pe nici o baza juridica dar pe nimeni nu intereseaza asta intr-atat incat sa vrea sa schimbe ceva. Am incercat sa informam, sa adunam oameni, toata lumea zice, da...saracii...dar nimeni nu face nimic. La voi in Bucuresti pe ce baza s-a decis ca un catel poate fi "adoptat" doar contra sumei de 150RON? E aberant sa-i ia de pe strada si apoi sa ceara bani ca sa-i elibereze! O sa contribui si eu, de indata ce-mi strang ceva bani. Dar (asta ca si un sfat) .... (fara sa mi-o luati in nume de rau) .... nu cred ca e o solutie. Eu n-am practicat chestia asta cu ajutarea animalelor la nivel de asociatie, dar "ilegal" am strans multe randuri de catele cu pui, mare parte din ei, in gradina din spatele blocului meu. Pe catele le-am sterilizat (in plus, am fost norocoasa sa intalnesc un medic veterinar care chiar iubeste animalele si care nu-mi cerea bani intotdeauna) iar puilor le-am gasit parinti adoptivi. Personal, cred ca mai pragmatic ar fi sa pastrati toate acele fonduri pe care reusiti sa le strangeti si sa incepeti voi sa adunati cateii strazii, sa investiti banii intr-un adapost, sa le gasiti o casa, sa-i sterilizati...cam treaba unei asociatii. E crud si absurd ca acei catei sa fie lasati sa moara, dar in felul asta, poate voi veti reusi sa salvati un numar mai mare de caini care n-au ajuns sa fie prinsi. Poate ar trebui sa ne strangem un numar mai mare de oameni, poate am putea incepe chiar cu cei de pe forum, sa organizam o campanie de sterilizare a cainilor la nivelul tarii, sa apelam la sponsorizari, sa-i oprim pe cat posibil pe hingheri... De sensibilizat, sunt sigura ca putem sensibiliza oameni. Si cine stie? Daca va pot ajuta cu altceva decat cu bani de aici, uite id-ul meu: self_port.rait ... Multa bafta si vointa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ar trebui sa ne strangem un numar mai mare de oameni, poate am putea incepe chiar cu cei de pe forum, sa organizam o campanie de sterilizare a cainilor la nivelul tarii, sa apelam la sponsorizari, sa-i oprim pe cat posibil pe hingheri... De sensibilizat, sunt sigura ca putem sensibiliza oameni. Si cine stie? Daca va pot ajuta cu altceva decat cu bani de aici, uite id-ul meu: self_port.rait ... Multa bafta si vointa!

 

:) Utopia ma bucura mesajul si interesul tau :hi:

Din pacate aceasta este situatia cu majoritatea asociatiilor de acest gen si multi oameni care incearca sa faca ceva se lovesc de cele mai multe ori de un zid sau de lipsurile care abunda peste tot. Am auzit tot felul de grozavii din multe parti ale tarii in privinta tratamentului aplicat cateilor fara stapan si cu regret spun ca nu autoritatile sau ignorantii sunt de vina ci noi, iubitorii de animale pt ca nu stim sa actionam mai eficient..nu reactionam la timp si mai ales nu avem continuitate in interventii...

 

Majoritatea oamenilor merg pe ideea ca mai intai trebuie sa ne pese si sa ne preocupe soarta oamenilor si apoi daca mai este cazul sa ne indreptam atentia si fortele catre animale..iar aceasta perceptie gresita a este adanc infiltrata in mintea omului si poate in mod special a romanului..

..omul ar trebui sa simta indiferent despre cine sau ce este vorba, ajutand macar pe cei care-i ies in cale..acest gen de discriminare nu ne transforma decat in niste robotei care isi repartizeza sentimentele in tentativa de a supravietui acestei calatorii numita viata..

O capitala sau o tara civilizata nu este formata din bucati de pamant trasate pe harta sau de curatenia de pe strazi, ci este reprezentata de mentalitatea oamenilor ce o populeaza, iar tratamentul aplicat celor neajutorati reflecta exact acest nivel al mentalitatii..

 

Binenteles ca este stupid sa-i iei de pe strada si apoi sa ceri taxa omului care defapt incearca sa ajute la rezolvarea problemei, dar aici nu este vorba decat despre lacomie si eu personal incerc sa ajut cu ce pot atunci pe moment cand altii de obicei renunta, indiferent ca este cumva un cerc vicios, pt ca oricum intreg sistemul este un cerc vicios, iar lumea nu se schimba cu mult prin cateva interventii, dar cu siguranta schimbi cel putin un destin..noi iubitorii de animale precum si orice om simtitor are datoria morala cel putin fata de sine sa nu faca discriminare, ajutand cum poate acolo unde este nevoie de ajutor..

 

Un alt obstacol in ajutarea animalelor mai este faptul ca sunt destul de putini oameni care stiu ca animalele au drepturi din punct de vedere legal si se pot folosi de ele:

 

"LEGEA nr. 205 din 26 mai 2004 privind protectia animalelor care reglementeaza masurile necesare pentru asigurarea conditiilor de viata si bunastare ale animalelor cu sau fara detinator.

Detinatorii de animale au obligatia de a asigura aplicarea normelor sanitare veterinare si de zooigiena privind adapostirea, hranirea, ingrijirea, reproductia, exploatarea, precum si a celor referitoare la protectia si Bunastarea animalelor.

De asemenea au obligatia de a avea un comportament lipsit de brutalitate fata de acestea, de a asigura conditiile elementare necesare scopului pentru care sunt crescute, precum si de a nu le parasi sau izgoni.

Cei care detin animale au obligatia de a asigura acestora, in functie de nevoile etologice, specie, rasa, sex, varsta si categorie de productie, urmatoarele:

a) un adapost corespunzator;

b) hrana si apa suficiente;

c) posibilitatea de miscare suficienta;

d) ingrijire si atentie.

Detinctorilor de animale le este interzis sa aplice tratamente rele, precum: lovirea, schingiuirea si alte asemenea cruzimi.

In sensul prezentei legi, prin rau tratament se intelege comportamentul brutal, abuzul in utilizarea animalelor, maltratarea si supunerea animalelor la eforturi inutile, precum si neasigurarea conditiilor minime necesare vietii si bunastarii acestora.

 

Cruzimea fata de animale este definita ca:

a) omorarea animalelor din perversitate, precum si prin practicarea tirului pe animale domestice sau captive;

b) organizarea de lupte intre animale sau cu animale;

c) folosirea de animale vii pentru dresajul cainilor sau pentru a le controla agresivitatea;

d) folosirea de animale pentru expozitii, publicitate, realizare de filme sau in scopuri asemanatoare, daca aceste activitati le provoaca acestora suferinte fizice si psihice, afectiuni sau raniri;

e) abandonarea unui animal a carui existenta depinde de ingrijirea omului;

f) administrarea de substante destinate stimularii capacitatilor fizice ale animalelor in timpul competitiilor sportive, sub forma dopajului.

In conformitate cu prezenta lege constituie contraventie supunerea unui animal la rele tratamente si se pedepseste cu amenda de la de la 3.000.000 lei la 6.000.000 lei.

 

LEGEA 227/2002 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan. Prin lege se interzice uciderea cainilor fara stapan, abandonarea sau inducerea de suferinte cainilor. Nerespectarea acestor dispozitii se sanctioneaza cu amenda.

 

LEGEA privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata la Strasbourg la 23 iunie 2003

Statele membre ale Consiliului Europei, semnatare ale prezentei conventii, considera ca animalele de companie sunt foarte importante datorita contributiei lor la calitatea vietii si, prin urmare, reprezinta o valoare pentru societate.

 

ARTICOLUL 4

Detinerea

(1) Orice persoana care detine un animal de companie sau care are grija de un animal de companie trebuie sa fie responsabila de sanatatea si bunastarea acestuia.

(2) Orice persoana care detine un animal de companie sau care se ocupa de acesta trebuie sa-i asigure toate conditiile, ingrijirile si atentia, tinand cont de nevoile etologice, in functie de specie si rasa, si in special trebuie:

a) sa ii asigure, in cantitate suficienta, hrana si apa;

b) sa ii asigure posibilitatea de miscare;

c) sa ia masurile necesare pentru a nu lasa animalele sa devina libere.

(3) Un animal nu poate fi detinut ca animal de companie daca:

a) conditiile enumerate in alin.(2) nu sunt indeplinite;

sau

b) conditiile sunt indeplinite, dar animalul nu se poate adapta in captivitate.

Nici un animal de companie nu poate sa fie vandut persoanelor sub 16 ani fara consimtamantul expres al parintilor lor sau al altor persoane care exercita responsabilitati parentale.

 

DECLARATIA UNIVERSALA A DREPTURILOR ANIMALELOR, a fost proclamata in mod solemn la Paris in 15 octombrie 1978 la sediul UNESCO.

Potrivit Declaratiei toate animalele au in mod egal dreptul la existenta in cadrul echilibrului ecologic.

Aceasta egalitate nu exclude diversitatea speciilor si indivizilor.

Orice forma de viata animala are dreptul la respect.

Pentru exemplificare enumeram cateva prevederi a acestei Declaratii:

1. Nici un animal nu trebuie supus unor tratamente brutale sau unor acte de cruzime.

2. Daca este necesara sacrificarea unui animal ea trebuie sa fie instantanee si nedureroasa.

3. Privarea prelungita de libertate, vanatoarea si pescuitul spotiv, precum si orice folosire a animalului salbatic in alte scopuri dacat cele vitale sunt contrare acestui drept fundamental.

4. Expozitiile, spectocolele, filmele care folosesc animale trebuie sa le respecte demnitatea si sa nu comporte violenta.

5. Sacrificarea oricarui animal care nu este absolut necesara, precum si orice decizie care duce la un asemenea act constituie o CRIMA.

6. Masacrarea animalelor salbatice, poluarea si distrugerea biotopurilor sunt considerate CRIME.

7. Educatia si instruirea publica inca din copilarie trebuie sa conduca omul la observarea, intelegerea si respectarea animalelor."

 

"Decalogul si porunca SA NU UCIZI au ramas o simpla combinatie de litere din alfabet de care nimeni nu mai tine cont. (si oricum sunt doar niste animale)"

 

http://www.fnpa.ro/index.php?sectiune=legislatie

 

Deocamdata facem ce putem asa si cand avem posibilitatea sa facem demersurile pt a avea o sustinere "legala" o vom face..

Iubitori de animale zic ca sunt destui, singurul impediment major cred ca este lipsa de comunicare si participarea organizata a tuturor sustinatorilor..

 

 

Foarte buna ideea ta Utopia si asa cum un forum aduce oameni impreuna sa se bucure unii de altii, tot la fel o astfel de actiune ii poate uni sa faca ceva bun impreuna. :)

 

:) multumim

 

 

voi depune si eu

iubesc animalele

 

:) multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: azi i-am rezolvat pe cei 3 pe care ne chinuiam sa-i luam de ceva vreme...ii asteptam pe ceilalti 5..

 

..ma bucur ca printre cele de toate zilele din viata mea..fac si ceva bun pe langa..imi da senzatia ca trece timpul cu rost...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cont deschis pt. cateii din Glina de Murgu Anda (30 august) S-au deschis 2 conturi pentru ajutorarea cateilor din Glina. Unul este deschis la BCR sector 2 cont RO40RNCB007300188615 0001 pe numele d-nei Diaconu Ioana Roxana, iar celalalt este deschis la Banca Transilvania - sucursala Rosetti/Lipscani cont RO04BTRL041012187392 56XX pe numele d-nei Dorojan Lenuta. Persoanele care trimit bani pot solicita la adresele de mail anda_ursu@yahoo.com si ely_dydy@yahoo.com, copii dupa extrasele de cont si dupa facturile de cumparare a diverselor materiale necesare adapostului (plase, stalpi, custi etc)si justificarea banilor din aceste conturi.

 

 

da-ti va rog anuntul mai departe..la cunostintele voastre, poate in felul acesta se vor aduna acei oameni ce vor sa faca o diferenta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da-ti va rog anuntul mai departe..la cunostintele voastre, poate in felul acesta se vor aduna acei oameni ce vor sa faca o diferenta..

 

..in sfarsit :cheer:

 

..separat nimeni nu poate face mult dar impreuna avem siguranta ca ajutorul nostru face o diferenta :yawn:

 

..voi mai trimite si eu bani saptamana care vine..

 

..sper ca cei care dau peste acest post sa participe cu cat de putin..

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×