Sari la conținut
Forum Roportal
Dirtyangel

Argintul se innegreste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stie careva din ce motive se inegreste argintul ...am auzit ca se face negru si de la anumite afectiuni medicale ..si am intrat la dubii ..am o verigheta si un inel din argint le port pe acelasi deget si s-au facut negre rau si lanticul si pantdativul la fel toate asa dintr-o data ..le-am curatat cu pasta de dinti si fara apa si apoi in solutie de apsta de dinti cu apa peste noapte dar degeaba si-au revenit un pic dar tot au tenta accea de negru :spiteful: multumesc

am auzit si eu ca argintul se innegreste doar la oamenii bolnavi, dar daca sincer ma indoiesc!

Cred ca se oxideaza, si cind mai interactioneaza cu sapun, solutii pt spalat vase, sampon si alti detergenti....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stie careva din ce motive se inegreste argintul ...am auzit ca se face negru si de la anumite afectiuni medicale ..si am intrat la dubii ..am o verigheta si un inel din argint le port pe acelasi deget si s-au facut negre rau si lanticul si pantdativul la fel toate asa dintr-o data ..le-am curatat cu pasta de dinti si fara apa si apoi in solutie de apsta de dinti cu apa peste noapte dar degeaba si-au revenit un pic dar tot au tenta accea de negru :D multumesc

De la PH.

am auzit si eu ca argintul se innegreste doar la oamenii bolnavi, dar daca sincer ma indoiesc!

Cred ca se oxideaza, si cind mai interactioneaza cu sapun, solutii pt spalat vase, sampon si alti detergenti....

Faci foarte bine daca te indoiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.... tot cu argintul asta ,care pe cat de frumos este si iti fura ochii la inceput pe atat de urat se face pe parcurs.

Eu am un lant de 140 de grame ,ceva mai mare ,nu e plin...si a inceput sa se inegreseasca dupa 2 luni...am incercat si cu pasta de dinti ,insa nu prea da rezultate(la inchizatoare se vede clar negru).....ma gandesc la o solutie speciala(am vazut pe pe discovery-how it's made cum se introduc lantisoarele de aur/argint intr-un bazin cu o solutie speciala, pentru curatare si apoi ies de acolo oglinda)....stie cineva vreo denumire pentru o solutie de tipul acesta?...daca nu,cred ca ma orientez spre fostul profesor de chimie sa-mi faca el o reactie:-??

Editat de clep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un lantisor de argint foarte dragut, care imi este foarte scump caci l-am primit de la persoana iubita.

Dar cu timpul isi pierde din luciu si s-a innegrit :)

I se strica aspectul, ce as putea face? exista ceva solutii?

Sper sa am ceva sfaturi utile de la voi :o:

 

Bijuteriile de argint innegrite se curata foarte bine cu bicarbonat de sodiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merge f bine cu pasta de dinti, dar fara apa cum spunea cineva. Trebuie frecate pe uscat cu ceva aspru. Eu folosesc hartie igienica aspra, nu din aia fina. Va puteti cumpara un sul special pt asa ceva.

E mai complicat sa cureti astfel bijuteriile cu modele complicate, cu taieturi adanci, dar cele cu suprafata neteda se curata de minune frecate pe uscat cu pasta de dinti si ceva aspru. Se clatesc cu apa dupa.

 

Le curat destul de des, mai ales vara cand e f cald si transpir. Cred ca daca le-as purta tot timpul, cateva zile, pe canicula asta, ar fi taciune... ciudat totusi ca nu se innegresc tot timpul. Sunt perioade cand ramane curat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×