Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai ar cam trebui sa interzica acest lucru, caci multi doctori este ateisti sau non-crestini si ca atare este uneltele diavolului, conform teoriei lui _altul.

 

Din nefericire, nu este teoria lui _altul... este o idee promovata in crestinism. Uite un paragraf preluat de pe site-ul crestinortodox.ro:

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire, nu este teoria lui _altul... este o idee promovata in crestinism. Uite un paragraf preluat de pe site-ul crestinortodox.ro:

Este adevarat, tocmai de aceea au inceput sa fie in fiecare spital cate un altar/capela de rugaciune. Medicii stiu foarte bine cine vindeca.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat, tocmai de aceea au inceput sa fie in fiecare spital cate un altar/capela de rugaciune. Medicii stiu foarte bine cine vindeca.

 

In cazul asta, de ce mai e nevoie de spitale si medici daca vindeca dumnezeu? N-ar fi normal ca omul atunci cand este bolnav sa mearga la popa, doar el este reprezentantul divinitatii si nu medicul, care este al diavolului?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat, tocmai de aceea au inceput sa fie in fiecare spital cate un altar/capela de rugaciune. Medicii stiu foarte bine cine vindeca.

"Jur pe Apollo medicul, pe Esculap, pe Higea și Panacea și pe toți zeii și zeițele, pe care îi iau ca martori, că voi îndeplini acest jurământ și poruncile lui, pe cât mă ajută forțele și rațiunea:

 

Să respect pe cel care m-a învățat această artă la fel ca pe propriii mei părinți, să împart cu el cele ce-mi aparțin și să am grijă de el la nevoie; să-i consider pe descendenții lui ca frați și să-i învăț această artă, dacă ei o doresc, fără obligații și fără a fi plătit."

 

 

Inceputul juramantului lui Hipocrates. Ce ziceai, cine stiu medicii ca vindeca? Ca vorba ta, nu reiese.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 6/13/2007 at 6:24 PM, Enki said:

Adevarul este acel lucru pe care inteleptii il cauta o viata si prostii cred ca l-au si gasit... :hi:

Iote colea o definiție de lucru foarte bună, dată de Enki acu' 13 ani! :laugh:

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
56 minutes ago, gargbird said:

Ce este adevărul?

Este oglinda pe care toți o au, dar în care foarte puțini au curajul să se privească.

E metaforică, dar e foarte bună! Ți-am dat punctu' instant! 

Vezi? Când vrei, poți! :happy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Hai să ne oprim la două din cele mai celebre abordări ale adevărului. Și avem:

1. Teoria corespondenței adevărului

2. Teoria coerenței adevărului

 

Restul, cum ar fi „teoria constructivistă”, „teoria pragmatică”, „teoria consensului” etc., ar fi mai mult sau mai puțin doar frecții la piciorul de lemn al adevărului.

Hai să vedem, deci, despre ce-o fi vorba în primele două...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×