Sari la conținut
Forum Roportal
bl0ndy

Ma simt foarte prost...Musafirii..

Postări Recomandate

Buna.

Aveam contul de foarte mult timp dar nici nu imi mai amintesc daca am postat sau nu.

Mi-am recuperat parola prin e-mail.

Nu stiam unde si ce sa scriu, ma simt cam prost si nu prea am cu cine sa vorbesc, asa ca am zis sa postez aici, macar asa, sa ma simt mai usurata.

Problema mea e urmatoarea: avem niste prieteni de familie ( el este prieten al sotului meu iar ea este prietena mea). Acum ceva timp au insistat foarte mult sa venim la ei in vizita (stam in localitati diferite). Ne-am dus, am ramas 3 zile la ei, iar acum au venit ei la noi.

Cat timp am fost la ei mi-a facut f mare placere ca am avut posibilitatea sa ii vad, sa stau de vorba cu ei, sa povestim, etc.Chiar daca de multe ori insistau sa iesim pe undeva eu nu am vrut pentru ca nu aveam asa multi bani la mine si nu voiam nici sa ii pun pe ei sa cheltuie banii.Situatia mea e mai delicata, sotul meu a ramas fara loc de munca acum cateva luni si salariul meu este singura sursa de venit deocamdata.Tocmai din acest motiv imi rezervasem o anumita suma de bani pt aceasta mini-vacanta, ne socotisem banii de drum, banii de cadouri etc si chiar nu ne dusesem acolo ca sa ne plimbam prin cluburi,baruri restaurante, in primul rand pt ca ne-am dus acolo pentru ca au insistat ei f mult, in al doilea rand bugetul nu imi permitea sa cheltui foarte mult si il al treilea rand nu am dorit sub nici o forma sa ii pun pe ei intr-o situatie delicata, poate si ei, ca toata lumea in perioada asta aveau probleme financiare.Asa ca mai mult am stat in casa.

Acum au venit ei si chiar m-am bucurat foarte mult problemele au inceput atunci cand ei au inceput sa spuna ca ei nu vor sa stea in casa, ca au venit sa se plimbe, ca vor incolo incoace, ca nu au venit sa stea in casa.

Noi nu avem masina si stam intr-un oras destul de mare unde nu poti sa iesi fara sa nu dai bani pe taxiu cel putin, localitatea in care stau ei e una mica, in jumate de ora traversezi toata localitatea.

Dupa ce ieseam dintr-un bar ne intrebau : si acum unde mergem? sper ca nu acasa nu? chiar daca am pregatit ceva de mancare au mancat numai atunci iar dupa aia nu au mai vrut asa ca trei zile la rand am gatit si jumatate am aruncat pentru ca de fiecare data voiau altceva(numai micul dejun l-au vrut acasa, in rest numai in oras) Au si o fetita de 5 ani care a venit cu noi peste tot, si cand intram intr-un magazin in loc sa ii spuna mamei sau tatalui ei, venea la mine si ma intreba : pot sa iau asta? imi iei asta? ca sa nu mai spun ca mi-a manjit covoarele cu carioca (am covoare crem si le-a mazgalit cu carioca maro - btw, are cineva vreo idee cum as putea scoate petele de carioca?) Aveam o datorie si ii dadusem sotului banii ca sa plateasca datoria, iar el a uitat sa-i dea, noroc cu banii aia ca i-am cheltuit si pe aia dupa ce mi-am cheltuit toti banii cu ei.Altfel nu stiu ce faceam, ma faceam de ras. Nici nu puteam sa le zic ca nu am bani, nici nu am putut sa nu ii duc.Bine, nu am avut posibilitatea sa ii duc peste tot unde au vrut pentru ca unele locuri erau extraordinar de scumpe, gen club de fitze. Cred ca ea s-a suparat, ca ieri a stat cam bosumflata.A sunat-o mama ei sa o intrebe ce face si i-a zis : ''ce sa fac, stau in casa si ma plictisesc...chipurile am venit sa ne plimbam.....''

Daca aveam bani jur pe ce am mai sfant ca as fi cheltuit, nu ma zgarcesc deloc, dar eu de 2 zile la 12 mananc covrigi pentru ca nu mai am bani sa-mi iau de mancare, pentru ca in ultima perioada o ducem chiar foarte greu si numaram fiecare banut, si noi amandoi nu am mai iesit sa mancam la restaurant de destul timp.Prefer sa nu ies in restaurante, cluburi, etc si sa imi platesc creditul, nu as putea dormi noaptea stiind ca nu am platit.

Pana pe 15 cand iau avansu mai am cred ca vreo 20 de lei. 10 eu 10 sotul meu (in afara de banii de taxiu cu care trebuie sa ii duca azi la aeroport, ca azi pleaca)

Scriu aici ca pe un blog, nu vreau nimic de la nimeni, dar cand o vad ca sta si bosumflata mai ca imi vine sa intru in pamant de rusine.Ei se descurca mai bine ca noi, muncesc amandoi si au casa lor.Dar eu ce sa fac? Sotul meu e acasa, platim credit la banca..Am incercat sa fac tot ce mi-a stat in puteri ca sa se simta ei bine, mi-am cheltuit si banii cu care trebuia sa imi restitui datoria si tot nu s-au simtit bine.In fiecare zi i-am scos la restaurant(copilul lua meniu separat nici macar nu manca si dupa ce ieseam din restaurant chiar mi-a zis,ea, aia mica : ''mie mi-e foame, tu nu ne dai sa mancam? noi asa ti-am facut tie?'' ) pana si acel copil m-a facut sa ma simt prost.Si i-ao de la inceput, hai sa intram in alta parte ca ii e copilului foame.Si daca luam copilului trebuie sa luam si pentru noi.

 

puteti sa ma considerati zgarcita, sau materialista dar ma simt foarte prost..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca va sunt prieteni, de ce nu le spui franc ca nu aveti bani? Ei nu va stiu situatia? Nu e o rusine sa nu ai bani. Ar fi trebuit sa le spui din capul locului la ce sa se astepte.

Si nu e vina ta nici ca au un copil prost crescut.

Editat de Amarena
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei stiu foarte bine stiuatia, sau cel putin asa credeam eu avand in vedere ca eu vorbeam cu ea la telefon minute intregi, aproape zilnic si stie foarte bine ca sotul meu a ramas fara loc de munca si platim si rata.

Pur si simplu nu am putut sa le spun in fata, nu as putea, eu nici macar parintilor mei sau socrilor nu le spun direct in fata si ma simt atat de prost acum pentru ca eu desi stiam ca ei nu au probleme financiare nu am vrut deloc sa ii bag la cheltuiala pentru ca in perioada asta chiar si cei care au loc de munca intampina greutati financiare si nu erau obligati sa isi cheltuie banii cu noi.Eu m-am multumit doar sa ii vad si sa fiu langa ei.

Eu initial am incercat sa le dau de inteles, m-au intrebat la un moment dat despre o chestie pe care o tot aman si le-am spus ca nu pot sa o rezolv deocamdata pentru ca nu am bani, o ducem cam greu de cand a ramas el fara loc de munca.Dar se pare ca nu au inteles sau s-au facut ca nu inteleg.

Si inainte sa vina le mai spuneam la telefon ca e greu, ca abia ne ajungem cu banii.. Dar cand a venit aici a vrut numai la restaurant, a vrut sa o duc la coafor sa se coafeze, copilu imi cerea tot ce voia prin magazine, la un moment dat incepuse sa imi ceara si din casa, vreau sa duc asta acasa ca noi nu avem, imi dai mie asta, ne dai noua asta etc. si daca parintii nu ii ziceau nimic nici eu nu am putut sa ii zic NU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dus-o la coafor pe banii tai? :blink:

I-ai luat TU copilului jucarii sau ce i-ai mai luat ? Asta e nesimtire din partea parintilor. Nu erai obligata sa ii cumperi copilului nimic, puteai sa ii spui cu tot respectul ca nu ai bani.

Nesimtiti. Sunteti prieteni vechi?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, absolut totul am platit noi : mesele la restaurant de 2 ori pe zi, banii de taxi (si am mers mult cu taxiul nu gluma), banii de coafor, jucarioarele si dulciurile, absolut tot.Plus ca eu umplusem frigiderul cu o zi inainte sa vina ei gandindu-ma ca o sa mancam pe acasa mai mult. Uitasem sa iau chestii pentru copil dar m-a pus ea sa cumpar : lapte nu stiu de care pentru copii, iaurt pentru copii, etc. Oricum copilul in magazin ma intreba direct pe mine nu pe mama ei : pot sa iau asta sa pun in cos? imi ciocolata asta? imi iei jucarioasa asta? da vreau si chipsuri, vreau si suc. da bomboane imi iei? si umplea cosul.

Ne cunoastem de 2 ani de zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blondy, trebuie să înveţi să spui "nu" calm şi politicos, chiar şi prietenilor, altfel mereu vei fi "parazitată" de cei care-ţi află slăbiciunea de a nu putea refuza

 

Dacă lor nu li-e ruşine să profite, ţie de ce să-ţi fie ruşine să spui "asta nu pot, nu-mi permit acum"?

Editat de Diela
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma simt prost pentru ca m-am gandit ca sunt un om rau, un om zgarcit.M-am simtit rau ca i-am dezamagit si nu am putut sa fac tot ce au vrut.

In concluzie, m-am gandit ca nu sunt o gazda buna..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ce spui, reiese că eşti o gazdă bună, iar ei au fost musafiri exageraţi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare chiar au vrut sa profite de mine sau mi se pare mie?

Poate ca asa e normal..Poate ca asa e normal sa fie, si numai eu sunt diferita si nu vreau sa fac paguba nicaieri unde merg.

Nu stiu, de suparare simt ca o iau razna, si nu sunt suparata ca mi-am terminat toti banii inclusiv banii de datorie, ci pentru ca ea statea suparata si bosumflata si chestia asta m-a facut sa ma simt foarte prost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma simt prost pentru ca m-am gandit ca sunt un om rau, un om zgarcit.M-am simtit rau ca i-am dezamagit si nu am putut sa fac tot ce au vrut.

In concluzie, m-am gandit ca nu sunt o gazda buna..

 

Erori de auto-apreciere. Manipulatorii se folosesc de ele ca sa te darame. Tu singura le oferi ajutor, intretinand gandirea asta. E dreptul tau sa spui NU, la fel cum si ei pot sa spuna "DA-MI !". Omul cere, si daca vede ca se face voia lui, nu se opreste din asta. Unii sunt nesimtiti, altii cu rea intentie, altii doar prost-crescuti. Tu trebuie sa te aperi de parazitari, si nu lasa vina asta sa te faca tinta lor perfecta. Vina nu e un sentiment nobil, e o portita pe care tu o lasi deschisa manipularilor si parazitarilor.

Editat de Typhon
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×