Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Divortul din perspectiva biblica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...aveam prea mult si am vrut sa fac pe dindoua :crazy:

Existau si alte solutii mai pasnice de a face pe din doua. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici mare dreptate ai. Lipsa capului e mare belea in orice situatie, si in special in cazul casatoriilor.

Totusi, in marea majoritate a situatiilor, divortul e un soi de lacomie. In momentul cand nu te mai multumesti cu ceea ce ai, "solutia" e divortul. E limpede ca nu exista perechi perfecte. Adica, perechi ce sa se potriveasca perfect. Oricine ar spune asta[ca exista perechi ce se potrivesc perfect], nu o cred. Toti suntem atat de diferiti, si casatoria ar trebui sa fie si o adaptare a fiecaruia dintre cei doi, la cerintele/pretentiile celuilalt. Insa de multe ori, decat sa accepti ceva pentru celalalt, se alege calea divortului. Ma intreb ce o fi vazut rau J. Lopez la sotul sau? Sunt aproape sigur ca doar lacomia ei a facut-o sa ajunga la divortul anului.

 

Da, multi o vor face si din asta. Asa-i omul. Orice nevoie indeplinita dupa la o nevoie si mai mare. Deci nevoia in esenta ei e generatoare de frustrare, iar asta e sursa pentru tot ce e rau in om. Daca omul isi tempereaza impulsul, si invata sa-si cunoasca nevoile reale (care sunt alea promovate de religie, filozofie, etc) atunci multe din problemele astea se evita. Doar ca fiecare trebuie sa constientizeze asta separat, nu le poti da o mana de ajutor pentru ca suntem pe frecvente diferite. Multi gasesc motive in orice, daca li s-a urat cu binele, sau rutina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avram si cu Sara se hirjoneau si se dragaleau la 100 de ani. Erau ambii salvati. Dumnezeu devine garantul. Ei vor sta impreuna, pt ca El ii face sa stea.

 

Da dar Avraam se hirjonea si cu Agar,si a mai avut si citeva tiitoare, cu care a avut copii.

Iar pe Agar a reluat-o de sotie dupa moartea Sarei si ia dat numele de Keter=Coroana mea.

Sau mai pe romaneste si mai dragalas= Scumpetea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei ce divorteaza sunt curvari. Asea, pe scurt.

Si daca nu divorteaza, dar umbla mereu prin vecini si cu gandul si cu fapta, atunci e mai bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. E mai mare pacat sa traiesti langa cineva ravnind dupa altcineva decat sa divortezi si sa incepi o viata noua alaturi de o alta persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista pacate "mai mari" si pacate "mai mici". Pacatul e pacat, si oricare ar fi el, rezultatul e acelasi.

 

A ravni dupa altcineva, sau a divorta pentru altcineva, au aceeasi radacina: lacomia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci ravna este egala cu lacomia si nu-i buna. Sa comparam un partener cu o mancare, o mancare pe care o mananci de mult timp, e mancarea ta favorita si-ti place, n-ai renunta sa o mananci pt. nimic in lume, insa, la un moment dat, constati ca-ti provoaca neplaceri. Ce faci atunci, continui sa o mananci? Te minti ca e buna si-ti face bine? Daca nu te mai simti bine alaturi de partenerul tau tb. sa te minti ca ti-e bine, sa-l minti si pe el ca ti-e ok langa el si sa continui relatia? Nu e asta un pacat, unul mai mare decat divortul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×