Sari la conținut
Forum Roportal
suhade

Cancerul - dezbatere -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut all vreu sa stiu daca stie cineva un medic oncolog in bucurest sector 6 ca ni s-a spus dupa operatie sa luam aceea solutie gratis de la medicul oncolog de sector .

Ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa va dau o veste!Acum o saptamana am fost operata din nou (second look)ptr a se scoate ce a ramas nescos de la prima operatie.Aveam pe intestine si pe ficat niste ciupercute destul de maricele si cam imprastiate.La operatie le-au gasit uscate pe toate .Doctorul chirurg a spus 95% cancerul este eliminat din corpul meu.El este convins ca chimio a reusit sa le usuce dar eu stiu ca tratamentul naturist pe care il am m-a salvat .Inca o data spun ca il putem bate.Nu trebuie sa ne faca el (vorba baiatului meu) trebuie sa il aranjam noi cum vrem.Dupa o saptamana deja pot sa stau in fata calculatoruluisi sa intru pe forum.Ce ziceti ,se poate nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit astazi rezultatul la biopsie si nu stiu ce poate sa insemne Ma ajuta si pe mine cineva va rog mult ?Nu mai am rabdare pana luni cand trebuie sa ajung la doctor.

Scrie asa:fragment ovarian si fragment de tesut conjunctiv adipos cu infiltrare neoplazica de adeno carcinom slab diferentiat.Va rog mult care stie sa imi zica si mie.Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rezulta ca boala avanseaza, celulele canceroase invadeaza tesuturile, metastazeaza. "Slab diferentiat" inseamna ca celula canceroasa nu se deosebeste foarte mult, fizic vorbind, de celula din care s-a transformat astfel ca, si tratamentul are mai putine sanse de reusita. Mama a murit anul trecut la doar 2 luni dupa cea de-a 2-a operatie, asemanatoare cu a dvs (carcinomatoza peritoneala si tumori ovariene). Diferenta a fost ca la ea cancerul primar a fost la nivelul stomacului si a metastazat la ovare. Avea doar 47 de ani. :o:

Minuni se intampla, sa nu va pierdeti speranta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Sfinte,multe bazaconii si reclame ascunse am citit la acest topic. Pot intelege ca toate au fost scrise in trecut.Inainte cu ani cand inca multe din secretele cancerului inca nu au fost desvaluite. In tot cazul,sa fie clar : cancerul nu este o boala care se poata trata cu medicamente de rangul medicamentelor cunoscute azi si nu cu apa chioara sau cu miere de salcam.

In acord cu ultimele descoperiri in cercetarea cancerului,acesta se datoreste a unei desordine in lantul ADN-ului bolnavului ,uneori din sursa ereditara sau din alta sursa inca nestiuta.In Israel se fac concomitent multe cercetari genetice ca sa se inteleaga cancerul mai bine,asa ca sa se poata desvolta remedii contra lui. Deja au aparut remedii anumite care au fost desvoltate si in alte tari care au avut ca scop nu sa faca cancerul sa dispara ci sa-l prefaca intr-o boala cronica ,ceva cum a fost facut cu SIDA. Azi oameni nu mai mor de SIDA daca primesc tratament apropiat zilnic.

Cancerul este o boala care se prezinta in urma unor greseli a ADN-ului in timp ce celulele noastre se multifica. Cand o celula se desparte in doua,ceace este normal,si ADN-ul se desparte. Uneori acest ADN care este o lunga panglica care detine toate particulatile celulei,in timp ce se inparteste parti din aceasta panglica se rup sau se lipesc nu la locul lor asa ca celula devine de fapt un factor nepotrivit fata de alte celule. Asa,de exemplu,cand partea din ADN celulei este cea care se ocupa cu inmultirea celulelor devine ceasta celula una care se inmulteste fara sfarsit,incontinu si asa apare cancerul.

(I-mi pare rau daca nu sunt inteles uneori. Incerc sa uzez o limba cat se poate de populara dar cred uneori ca sunt si cei/le care nu prea vor intelege.)

Printre ultimele medicamente contra cancerului care au fost desvoltate in ultimii 10 ani sunt o serie de injectii care au ca scop sa distruga caile prin care cancerul primeste sange si asa sa-l infometeze,sa-l slabeasca si sa-l micsoreze. Celulele de cancer au nevoie de mult sange ca sa sprijineasca inmultirea lor rapida.Celulele de cancer au propietatea de a cere corpului ca sa inmulteasca caile prin care sa ajunga sangele la ele. Prin "inchiderea " robinetului de sange cancerul devine boala cronica.

Nenumarate alte cercetari se fac prin identificarea fiecarui parte din panglica ADN-ului ca sa se descopere problema care provoaca cancerul.

 

Se fac descoperiri importante incontinu dar problema este foarte complicata. http://ro.wikipedia.org/wiki/ADN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit de o planta miraculoasa de origine chinezeasca.... lei teng pong...se spune ca vindeca orice forma de cancer in 40 zile...a testat-o cineva?a avut efectul scontat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee cat dureaza sa primesti rezultatele unei biopsi si a unui CT? am un prieten care a fost operat acum o saptamana si am impresia ca ascunde ceva de mine, iar eu nu pot sa aflu decat de la el ce si cum.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×