Sari la conținut
Forum Roportal
elandi

Gafa monumentala intr-un clip video cu pretentii medicale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aseara, la o televiziune, clip de avertizare privind pericolul cancerului de col uterin. Se lanseaza un vaccin (asta am gasit pe google), se incurajeaza controlul perioadic, etc. E perfect!

 

Dar, cum s-au gandit eminenti medici sau psihologi sa conceapa clipul... Mama isi pregateste fetita (cam 10 ani) de culcare, o inveleste si ii spune diverse banalitati: sa fie cuminte, sa-si faca lectiile... Fetita spune "Mama, vreau sa vin si eu cu tine!". Iar mama: "Nu draga mea, tu trebuie sa ramai aici sa ai grija de tata." Apoi apare un ecran cu "Cancerul de col uterin poate ucide."

 

De unde:

- tatal (barbatii) sunt handicapti, au nevoie sa fi ingrijiti; nu cumva sa aiba el grija de fetita lui.

- mama consimte ca fetita sa-i preia locul: "sa ai grija" de tata inseamna orice. Nu ne mira ca lucrurile astea se si intampla. Fetita oricum viseaza sa obtina interesul tatalui, nu?

 

Lipseste tabuul incestului si diferenta dintre generatii. Ceea ce ar fi insemnat trecerea "cu succes" prin complexul Oedip...

uite ca eu n-am gandit asa reclama aia, chiar daca-mi displace ... poate nu-s suficient de pervertit ? :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e legat de Freud Ravl :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa fim critici pana la capat, mai este o tampenie in clip. Se deduce ca mama si-a mintit fata ca "pleaca", din moment ce fetita trebuie sa "ramana".

Este ok sa minti un copil cu privire la moarte? Un copil pe care-l insarcinezi sa aiba grija de tata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puteau sa o faca intr-o alta maniera pozitiva. Dar au facut-o in maniera negativista. Va pune-ti problema de ce? Va spun eu. Ca sa ne manipuleze. Gandirea negativista a marei mase e cheia succesului masonilor. Au inceput sa perpetueze maniera gandirii negativiste prin stirile de la ora 17 acum s-au intis la desene animate cu multa violenta, acum s-au intins si la reclame prezentate in stil negativist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si complexul ala, nu o fi Electra? :crazy:

 

Din ce stiu eu, termenul Electra a fost propus de Jung. Freud nu a fost insa de acord cu acest termen, si a preferat Oedip si pentru fetite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×