Sari la conținut
Forum Roportal
yna.

Recomandă o carte!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Amarena a spus:

Regina desculță, Ildefonso Falcones. Și Zuleiha e frumoasă, dar pe mine m-a întristat, nu aș recomanda-o unei persoane deja deprimate. Între astea două, ți-aș recomanda-o pe prima. 

Orice carte e bună, nu doar cele cu femei puternice. 

Dacă vrei ceva hardcore, citește Povestea slujitoarei, de Margaret Atwood. E despre o femeie puternică.:)

 

 

 

Pe mine nu m-a întristat Zuleiha, dimpotrivă, să vezi câtă forță se află intr-o femeie fragilă fizic și mult încercată, care reușește sa tragă cu dinții și să rămână vie și cu mințile la locul lor, în timp ce alții, considerati a fi puternici, dau chix, cred ca nu e doar un exemplu bun de urmat, ci și un indemn la a nu te da batut, indiferent de circumstanțe, ridică moralul. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

Moll Flanders de Daniel Defoe, o sa vezi ce-i dadea putere femeii sa treaca prin viata!!!   Nu stiu daca mai este pe lista interzis de citit in Romania, ca Prim Ministrul vremii l-a interzis cand era in putere sa-l faca.    Tot eu am recomandat cartea la cineva si s-a intamplat sa fie si el pe acea pagina si imediat a pus STOP ca-i prea de tot pentru romani care doar au iesit din comunism.   Dar deja tu Maeve, esti acomodata cu de toate sa citesti, sint sigura.   

Foarte buna cartea, am citit-o de doua ori, chiar daca personajul nu e tocmai de admirat pentru  metodele prin care a razbit in viata. 

Editat de Fiero
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Amarena said:

Tostoi?

Tolstoi, dragă. Cu „l” între To și stoi, ca să fii și tu satisfăcută! Dreak știe cum am bătut și io în tastatură din grabă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În aceeași idee - a femeii puternice trecând prin viață - ar merge și Pe aripile vântului, a lui Margaret Mitchell. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vrut sa mentionez fiind foarte cunoscut filmul, mai mult decat cartea am impresia, nici eu n-am citit cartea din cate-mi amintesc!!!

Daca traia sora mea, imi spunea 20 de titluri la o suflare, casa ei era captusita de carti stia si cate amante a avut Suleiman Pasa si toti Presedintii pe planeta asta  :o:

Din literatura romana nu-mi amintesc iar de nimic asemanator dar nu era obligator nimic din marfa asta.   Citeam mereu in tramvai sau alt mijloc de transport, dar ce voiam!!!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Fiero said:

Pe mine nu m-a întristat Zuleiha, dimpotrivă, să vezi câtă forță se află intr-o femeie fragilă fizic și mult încercată, care reușește sa tragă cu dinții și să rămână vie și cu mințile la locul lor, în timp ce alții, considerati a fi puternici, dau chix, cred ca nu e doar un exemplu bun de urmat, ci și un indemn la a nu te da batut, indiferent de circumstanțe, ridică moralul. 

De acord, am sesizat toate aspectele, dar tot contextul, vremurile, nedreptatea, ce au trăit și încă trăiesc unii - deportări în Siberia încă există - mi-au dat așa, o stare.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, Amarena said:

Asta o notez și eu, n-am citit.

Eh, chestie de cultură generală. Nu-i bai. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand orice carte de Isabel Allende. Isi scrie printre randuri cele mai profunde intimitati.

Si eu, de eram un Casanova, m-as fi lasat de meserie pentru a savura minim zece vieti cu ea.

Da' poti incepe cu ''The soul of a woman''. Neaparat sa citesti si Casa Spiritelor.

Pfuai,mi s-a facut dor de ea...

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Vriies said:

Eh, chestie de cultură generală. Nu-i bai. 

Nici nu știu cum să te calific. 

O să tac, că e mai elegant. Te comentezi singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×