Sari la conținut
Forum Roportal
cjsonix

Daca ati castiga 3 milioane de euro?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum cateva zile am citit in presa cazul aradeanului care a castigat potul cel mare la loto: 3 milioane de euro.

 

Intrebarea mea e: Daca ati castiga 3 milioane de euro, ce ati face cu ei?

 

Ce visuri v-ati indeplini?

Cat % ati dona?

Cat % ati pastra?

Cum sa-ar schimba viata voastra daca ati castiga acesti bani?

Cum v-ati schimba voi?

 

Chiar sunt nerabdator sa va vad raspunsurile...

Promit ca postez si eu, dar mai intai va las pe voi! ca? :cry:

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebare grea cu raspuns pe masura. Nu stiu cat poti raspunde de sincer la acasta intrebare,dar un lucru este cert ca inconditiile noastre un asemenea castig iti transforma radical viata. In primul rand vei descoperi cat de multi prieteni ai fara ca tu sa-ti dai seama.Toti cu nevoi nacazuri si care si-au amintit brusc de tine dupa ce ani de zile iti inchideau telefonul motivand ca sunt grabiti.

In rest cred ca daca nu ai puterea de a spune NU vei ajunge cat de curand la fundul sacului si vei fi uitat cu aceeasi graba cu care ai fost in centrul atentiei.

Macar sa avem toti norocul acesta si sa povestim apoi ce-am face cu banii.

pana atunci BAFTA! tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Ce visuri v-ati indeplini?

2.Cat % ati dona?

3.Cat % ati pastra?

4.Cum sa-ar schimba viata voastra daca ati castiga acesti bani?

5.Cum v-ati schimba voi?

 

[snapbacca]33683[/snapbacca]

 

1. Multe vise. In primul rand sa calatoresc in intreaga lume, in locuri in care astazi doar visez sa ajung...

 

2. Probabil vreo 20 % (dar aici chiar nu stiu sigur, poate mai mult, sau mai putin, depinde)

 

3. Restul

 

4.Hmm...viata sa-ar schimba cu siguranta in bine , pentru ca eu nu cred in vorba conform careia "banii nu aduc fericirea" . Intr-adevar, banii NU pot cumpara anumite lucruri si poate nici nu reusesc sa rezolve diverse necazuri , insa ...ei aduc fericirea . (dar sa nu deviem)

 

5. Cum m-as schimba? Aaaa .. ;) :cry: pai cu siguranta as avea un corp de vis, deoarece as avea o sala proprie ::clap::

 

PS : Ce frumos e sa visezi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca. Am promis ca voi raspunde si eu, asa ca ma voi tine de promisiune...

Voi raspunde cat mai sincer

 

- In primul rand, mi-as cumpara o locuinta si o masina.

- As dona cam 10-15%.

- Restul i-as investi. Mi-ar placea sa-i investesc intr-un post de radio, dar trebuie sa ma interesez asupra fezabilitatii. (Cercetatorii spun ca radioul on-air va da faliment)

- Viata mea sa-ar schimba la capitolul confort, eleganta, cultura. As calatori mai mult. si ma rog.... multe altele.

- Eu nu cred ca m-as schimba mai deloc. Tin prea mult la principiile mele.

 

Nu in ultimul rand, as incerca sa fac cat mai mult oameni fericiti. Cred ca, pana la urma, asta e scopul vietii. Sa-i faci fericiti pe cei din jurul tau, iar daca nu, poti cel putin sa ii ajuti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca mi-as putea indplini unele visuri - fiind vorba de asa o suma.

Partea cu donarea... Se considera donatie daca iti ajuti familia? Nu de alta, dar fac parte dintr-o familie numeroasa.

De pastrat, pastrez cat sa am o renta viagera decenta care sa-mi permita un trai decent si plata cheltuielilor lunare. Va dati seama ca renta trebuie sa fie destul de mare.

Viata mea ar deveni mai linistita. As avea timp sa citesc, sa mai scriu cate ceva.

De schimbat nu cred ca m-as schimba, poate doar ca as deveni si mai comoda decat sunt. Nu am considerat niciodata ca averea unui om este definitorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ohoho....3 milioane de euro? e ceva....

in primul rand mi-as cumpara o casa si o masina de lux,in al doilea rand i-as investi in afaceri apoi mi-as realiza visul ....as construi un adapost (unul imens) pentru toti cainii comunitari din tara unde le-as oferi toate conditiile...si cred ca sa-ar duce toti banii :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as castiga 3 milioane de euro... sincer cred ca as vrea sa-i cheltuiesc cat pot mai repede, constructiv, ca sa nu apuce sa ma schimbe. Asadar, as dona 10%...pentru copiii fara parinti. Mi-as cumpara o masina, as investi intr-o afacere profitabila(daca nu afacerea de familie, intr-una dintr-un domeniu la care ma pricep). Imediat dupa aceea as pleca intr-o calatorie in care sa vizitez toate locurile despre care doar am citit(mi-ar placea sa cunosc cat mai multe culturi si obiceiuri).

 

Cand as reveni acasa m-as ocupa de afacere, dar cred ca mi-ar placea sa-mi urmez si drumul pe care am apucat (la asta trebuie sa ma mai gandesc :victory: ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai intai mi-as pune niste consilieri care sa ma traga de maneca in cazul in care banii in exces m-ar schimba prea tare. apoi m-as mai gandi cu restul...hmm. cred ca as termina caterdrala de la mine din oras la care se construieste de vreo 12 ani..... apoi.....as calatori. mi-as face o cabana la munte.... lucruri marunte....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu m-as lua nu stiu ce casa si nici masina de lux....as investi in ceva profitabil, care sa aduca muuulte locuri de munca, cu sateliti ( cresa, scoala, baza sportiva, club, etc.) merging pe principiul "nu da saracului un peste, invata-la sa-la prinda"nu as da de pomana decit la cazuri disperate.Cei care primesc bani de-a gata nu vor face decit sa risipeasca...chiar si orfani fiind. Mai bine investesti tu pentru ei, facindu-le conditii. Eu mi-as permite sa umblu nitel sa mai cunosc lumea asta Poate mi-as face vaccinurile necesare si as vizita cele mai exotice locuri care exista pe Pamint, unde mergi cu pesti la picioare si in crengi stau paianjeni cit crabii...sa vad oameni, locuri obiceiuri...si as face o galerie impresionanta de fotografii cu tot ce poate fi vazut acolo....Masina? mi-as lua una populara, banala. Nu trebuie sa stie tot ciudatu' cind trec nu stiu pe unde... Poate o motociclet

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, in primul rand mi-as lua o vila sau un apartament de lux de 100.000 Euro, si inca 100.000 pentru decorarea casei, apoi un Cadillac sau o decapotabila de 10.000 de Euro maxim, dupa care cel mai performant mobil si computer, deci cam 5.000 de euro, un Tv cool, DVD, Video, vreo 200 de casete video cu filmele preferate, mi-as angaja menajera, mi-as face deschide o afacere, 1 milion de euro i-as dona undeva si celalat milion la banca. Si tot cred ca mi-ar mai ramane din acel prim milion de euro ceva bunisor.

post-4150-1113155667_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×