Sari la conținut
Forum Roportal
spiridush

Paulo Coelho

Postări Recomandate

coelho e un post-modernist, iar ceea ce scrie el nu e altceva decat o descriere simpla a filosofiei post-moderne. nu exista rau, totul e permis, totul trebuie incercat si experimentat. totul converge spre realizarea sinelui, daca recunosti semnele pe care universul - destinul, ti le ofera.

e simplist, superficial.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
recomand...Coelho..celor care au intrebari despre viata in sine...despre moarte...si multe chestiii

[snapbacca]32855[/snapbacca]

 

Imi pare rau,dar Coelho nu este nici pe departe un scritor bun.Pai ce scie el se poate numi filozofie?raspunsuri la intrebari despre viata? despre moarte?Tot ce scrie el se incadreaza perfect la filozofia de "2 bani",sau -cu alte cuvinte-filozofie pentru. BUCATARESE.In lit.romana si universala sunt scritori mult mai buni decat Coelho,insa nu sunt cititi la fel ca el,de ce oare?iar in Romania, Coelho este o moda,toti SNOBI il citesc(chiar si GIGI,si chiar manelistii--oare asta nu-ti da de gandit?) :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit "Veronika se hotarashte sa moara", ma ashteptam la mai mult.

 

Am citit "Razboinicul luminii", ma ashteptam la altceva.

 

Am citit "Unsprezece minute" shi mi-a schimbat viata!

 

Acum citesc "Alchimistul".

 

 

 

M-am convis ca merita shi de o suta de ori merita sa fie citit acest deosebit scriitor brazilian contemporan.

 

 

Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit "unsprezece minute" si intr-adevar mi-a schimbat modul de a gandi (in parte). Mi-a placut deosebit de mult.

Am citit si "alchimistul" (dar nu in totalitate). Draguta. Dar nu se ridica la nivelul lui "unsprezece minute". ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu cartile pe cere le enumera cocktail...da, imi place Coellho, merita citit dupa parerea mea, si eu il recomand.

Heidy, incearca sa recitesti Alchimistul intr-un moment in care consideri ca poti sa te rupi 3-4 ore de obisnuitul in care traiesti, de cotidian, ca sa poti intra cu totul in filosofia romanului...sunt sigura ca o sa-ti placa ce ai sa descoperi! Alchimistul dupa parerea mea, este o carte care cere ceva mai multa cooperare din partea cititorului. Si eu am citit-o de doua ori!

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce-ar fi sa incercati "Diavolul si Domnisoara Primm"???!

 

intr-adevar, aceasta ar fi o carte de cotitura...am citit tot Coelho, insa "Alchimistul" mi s-a parut cea mai slaba carte a sa!!

 

"11 minute"?! DA!!! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei, chiar asteptam de multa vreme acest topic, ma gandeam chiar sa il deschid eu dar iata ca mi-a luat-o cineva inainte... asadar observ ca in Romania e o noua moda acum: sa citesti Coelho . Cum? Nu ai citit Coelho? Vaaai, ce prost poti sa fii ! Nu esti educat daca nu citesti ...Coelho! Nu conteaza ca deocamdata exista scriitori de 100 de ori mai valorosi care raman necititi de catre tineri. Importat e sa citesti Coelho. Mi-aduc aminte ca mai exista o nebunie acum cativa ani cu Sanda Brown, care a facut mari ravagii printre pensionare si telenoveliste. Chiar daca publicul tinta al lui Coelho e cu siguranta altul, totusi deja incepe sa ma enerveze moda asta pe care as numi-o chiar...prosteasca : cu totii citim Coelho. Alchimistul trebuie sa ne devina carte de capatai...uf ! Fara a-i contesta meritele , tin sa precizez ca exista si scriitori mult mai buni pe lumea asta...

 

Pastrand acelasi registru, as spune ca, daca, cumva, ai discutat macar odata despre becali sau gripa aviara (subiecte si mai "la moda" decat Coelho) , esti la fel de prost ca si cei care il (l-au) citi pe Coelho!!! Scriitori mult mai valorosi? CORECT!!! Chiar am propus un topic "H. Hesse"; te tine?!?! Sau vrei francezii?! OK, mergem si cu asta!! sau rusii? ma bag!!! Cred ca inteleg unde vrei tu sa ajungi; eterna "poveste": artistul trebuie sa moara pentru a i se confirma valoarea! Si, de asemenea, reticenta la anumite subiecte/personaje "trandy, fancy", sau cum vrei sa le zici! Sunt domenii in care sunt de acord cu chestia asta, dar, hai sa nu-l ucidem cu pietre pe Coelho doar pentru ca traieste si pt ca l-a citit si Mutu si L. Andresan (?!). Eu, unul, am auzit de P.C. acum cativa ani,de la Oreste!

 

coelho e un post-modernist, iar ceea ce scrie el nu e altceva decat o descriere simpla a filosofiei post-moderne. nu exista rau, totul e permis, totul trebuie incercat si experimentat. totul converge spre realizarea sinelui, daca recunosti semnele pe care universul - destinul, ti le ofera.

e simplist, superficial.

 

 

imi dau seama, acum, de unde nick-ul tau de "boboc"!!!! ai citit si altceva in afara de asi si de saptari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×