Sari la conținut
Forum Roportal
spiridush

Paulo Coelho

Postări Recomandate

Nu pot spune ca au fost urate, dar nici ca asa ceva nu s-a mai scris de cand lumea, cum se extaziaza multi...
Ai avut gurita aurita cand ai zis asta! Sarah-Gura-De-Aur e printre noi! (serios, mi se pare un summum foarte bun a ce voiam si eu sa zic)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De Paul Coelho n-am citit decat "Alchimistul" (din pacate), dar voi citi si restul, oricum cartea m-a impresionat enorm si o recomand oricui......poate mai deschide ochii unora (ma refer la general) :luck:

Editat de artemis_dida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu sunt de acord cu cei care NU citesc coelho (sau il citesc si nu-l apreciaza) doar pt ca e "la moda"...unii citesc coelho pt ca LE PLACE si e stilul visator...ce daca nu e prea realist...Cartile nu se citesc doar pt ca sunt la moda..putini fac asta,asa ca nu va mai formati pareri gresite despre o carte nevinovata(nu are nicio vina ca a "devenit la moda"..cu toate ca nu e chiar asa) Deci daca va place fratilor,cititi-o!!

Editat de miryam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu sunt de acord cu cei care NU citesc coelho (sau il citesc si nu-l apreciaza) doar pt ca e "la moda"...unii citesc coelho pt ca LE PLACE si e stilul visator...ce daca nu e prea realist...Cartile nu se citesc doar pt ca sunt la moda..putini fac asta,asa ca nu va mai formati pareri gresite despre o carte nevinovata(nu are nicio vina ca a "devenit la moda"..cu toate ca nu e chiar asa) Deci daca va place fratilor,cititi-o!!

 

 

Hai ca ai tupeu .

 

!)numele autorului se scrie cu litera mare ;

!!)nu cred ca si-a exprimat cineva parerea fara sa citeasca (lectura cartilor proaste iti dezvola simtul placut al selectiei )+nu il ignoram pt ca e la moda ci pt ca scrie prost (adica e o carte nevinonata asa cum spui )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mdea... cand am auzit acum vreo doi de P.Coelho, de "nebunia" desfasurata in jurul cartilor sale, am crezut ca e doar un scriitor la moda, iar "lumea buna" se inghesuie sa-l citeasca pentru a discuta despre "modernism" in literatura universala .

 

curand insa, am avut sansa sa citesc "Diavolul si domnisoara Prym", carte care prin prin bunavointa unei bune prietene ce mi-a atras atentia asupra unor fragmente din prefata si unde la o lecturare mai atenta, am gasit cateva randuri mai mult decat interesante, as spune chiar hotaratoare pentru viata mea ... .

Ce cred acum ?... in primul rand Coelho imbina intr-un mod fericit psihologia umana,cu cea a binelui si a raului..., dincolo de actiunea propriu-zisa a romanului, care nu este foarte spectaculoasa insa.

 

cu toate aceste romanul este unul usor de citit, alert si "impanat" cu ceva insertii spirituale, care constituie in fond sarea si piperul acestui roman.

 

...doar o parere.

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FRATIOARE......nu ai inteles ideea....daca cineva te-a innebunit cu acest scriitor...e problema ta.Sa stii ca Paulo Coelho nu a scris numai Alchimistul, sunt carti scrise de el mult mai bune si mult mai interesante decat aceasta....Ai dreptate...Sunt si scriitori mai valorosi decat el dar nici unul nu atinge aceste teme mai bine decat el.Si inca ceva...te rog eu mult...nu mai mentiona niciodata de Coelho...in preajma Sandrei Brawn..ok?pur si simplu nu se compara. :crazy: :)

 

 

 

Asta e complet fals! Sunt multi care ating aceleasi subiecte...doar ca nu ai auzit tu de ei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place Coelho. Am citit putin doar muntele de foc si manualul razboinicului luminii. M-a fascinat si vreau sa-i citesc toate operele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mdea... cand am auzit acum vreo doi de P.Coelho, de "nebunia" desfasurata in jurul cartilor sale, am crezut ca e doar un scriitor la moda, iar "lumea buna" se inghesuie sa-l citeasca pentru a discuta despre "modernism" in literatura universala .

 

curand insa, am avut sansa sa citesc "Diavolul si domnisoara Prym", carte care prin prin bunavointa unei bune prietene ce mi-a atras atentia asupra unor fragmente din prefata si unde la o lecturare mai atenta, am gasit cateva randuri mai mult decat interesante, as spune chiar hotaratoare pentru viata mea ... .

Ce cred acum ?... in primul rand Coelho imbina intr-un mod fericit psihologia umana,cu cea a binelui si a raului..., dincolo de actiunea propriu-zisa a romanului, care nu este foarte spectaculoasa insa.

 

cu toate aceste romanul este unul usor de citit, alert si "impanat" cu ceva insertii spirituale, care constituie in fond sarea si piperul acestui roman.

 

...doar o parere.

 

Subscriu.

 

Ieri am citit pentru prima oara P. Coelho - "Alchimistul" si astazi "Unsprezece minute" (precizez ca trec prin momente dificile, iar aceste carti chiar ma ajuta sa ma simt mai bine).

 

Nu stiu cum a fost cu generatiile anterioare, dar noi parca nu mai avem timp decat sa muncim si sa dormim. Daca vrei mai mult timp pentru altceva (familie - daca ai avut timp sa-ti intemeiezi :lol2:, citit, prieteni), trebuie sa renunti la ceva... din pacate, la citit, de obicei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×