Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Se poate pierde salvarea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

IOAN 15 : 6 " Daca nu ramane cineva in Mine, este aruncat afara, ca mladita neroditoare, si se usuca !

Da, de ex preotii nesalvati care propovaduiesc, dar ei insisi nu sunt salvati, vor fi aruncati afara.

Biserica vazuta este trupul lui Hristos, insa CA REPREZENTARE.

 

N-ai citit si versul asta

16Nu voi M'aţi ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; şi v'am r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MARCU 16:15 - 16 "Apoi le-a zis : <<Duceti-va intoata lumea, si propovaduiti evanghelia la orice faptura.

Cine va crede, va fi mantuit; dar cine nu va crede, va fi os

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MARCU 16:15 - 16 "Apoi le-a zis : <<Duceti-va intoata lumea, si propovaduiti evanghelia la orice faptura.

Cine va crede, va fi mantuit; dar cine nu va crede, va fi os

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un om poate fi mantuit 93 % ? Ori esti salvat , ori nu !

Da , stiu ce este roada Duhului.

 

Pentru ce oare le-a dat Isus porunca : sa merga sa vesteasca evanghelia in toata lumea , la orice faptura ?

Pt ca salvarea s-a facut, in principiu, inainte de intemeierea lumii. Acum ce presupune ca un om sa fie salvat?

Sa fie ales, adica sa-i fi platit Dumnezeu pacatele. Acum acest om nu este inca nascut, desi Dumnezeu a platit deja pt tot ce va face el rau.

Sa-i schimbe inima de piatra cu una de carne (Ez 36:25-27).

Sa-l pecetluiasca cu Duhul Sfint.

 

Pt asta, Dumnezeu, nu eu, a stabilit regula Sa: salvarea prin auzirea Cuvintului.

 

Toti aud, insa nu la toti face impact, pt ca nu sunt alesi. Multi chemati, putini alesi.

 

acu' eu nu stiu care sunt alesii si de aceea am porunca sa propovaduiesc cuvintul la toti, iar la cei alesi va avea rezultat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt ca salvarea s-a facut, in principiu, inainte de intemeierea lumii. Acum ce presupune ca un om sa fie salvat?

Sa fie ales, adica sa-i fi platit Dumnezeu pacatele. Acum acest om nu este inca nascut, desi Dumnezeu a platit deja pt tot ce va face el rau.

Sa-i schimbe inima de piatra cu una de carne (Ez 36:25-27).

Sa-l pecetluiasca cu Duhul Sfint.

 

Pt asta, Dumnezeu, nu eu, a stabilit regula Sa: salvarea prin auzirea Cuvintului.

 

Toti aud, insa nu la toti face impact, pt ca nu sunt alesi. Multi chemati, putini alesi.

 

acu' eu nu stiu care sunt alesii si de aceea am porunca sa propovaduiesc cuvintul la toti, iar la cei alesi va avea rezultat.

 

Am stat ieri toata seara si am invartit Biblia mea pe toate partile, ca sa caut dovezi biblice ca filozofia asta a ta/voastra legata de 'once saved always saved' este un balon mare de sapun care nu sta pe nimic decat SPECULATIE! :x

Si ghici ce? Am gasit! :)

Acuma, eu am sa pun pe masa ce am si tu ai sa imi spui de ce nu am dreptate ! DE ACORD? :o:

Avem cativa omuleti in Biblie care au incetat sa mai fie salvati la un moment dat:

 

1 Timotei1: Porunca pe care ţi-o dau, fiule Timotei, după prorociile făcute mai

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×