Sari la conținut
Forum Roportal
Clinho

Emil Brumaru

Postări Recomandate

Arghezi, baiete. Nu Arghezii. Si unde vrei sa ajungi tu de fapt cu copy-paste-urile, capslock-urile si glumele tale de un gust indoielnic, pana la urma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok..ma retrag, imi cer scuze ca i-am patat imaginea lui ARHGEZI (cand pronunt numele se aude doi de i)e un topic dedicat lui Brumaru si e normal sa aduc poezii scrise de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok..ma retrag, imi cer scuze ca i-am patat imaginea lui ARHGEZI (cand pronunt numele se aude doi de i)e un topic dedicat lui Brumaru si e normal sa aduc poezii scrise de el.

Aha... deci nu numai DEX-ul ti-e plin de hatisuri, ci si ortoepia.

Arghezi si-a patat singur imaginea, ai ajuns cam tarziu... :yahoo:

Te retragi din propriul topic? Asta e noua...

Eviti sistematic sa raspunzi la niste intrebari cat se poate de la obiect. E un topic in care iti doreai sa postezi numai tu? Sau tu si altii care iti impartasesc opinia? Nu, vad ca e public. Si de bun simt este ca, macar pentru faptul ca ne-am manifestat interesul fata de topicul tau, sa dai un raspuns, macar asa, en passant... Nu sa-l bagi sau sa-l scoti pe Arghezi din discutie era tema, ci, repet: ce urmaresti? Poate de data asta te induri. Nu mi se pare o intrebare grea... :suicide:

Este un topic dedicat nu lui Emil Brumaru, ci "sortii hartiei igienice", cum foarte elevat si spiritual te-ai exprimat. De cautat poezii pe net, poate oricine. Ceea ce nu mi se pare ok este ca tocmai unul ca tine sa faca o selectie de poezii in topicul lui, dupa cum are el chef si in functie de ce i-a aparut pe monitor cand a dat la "find in text: tate si sperma". Imi pare rau, lucrurile nu sunt atat de simple pe cat le tratezi tu si deloc atat de dubioase pe cat insisti sa le prezinti. Mai suntem cativa care ne incapatanam sa intelegem mai mult, ca daca tot putem... de ce sa nu o facem?:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varuna nu sunt cumva prea multe semne de intrebare ?

Vreau sa te anunt ca Emil B. apare in testele pentru BAC, nu sunt multi care cunosc adevarata latura a poetului basarabean,doar poezia Astenie le arata universul poetic al lui Brumaru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-am urat pe lumea asta, oamenii cu certitudini!... De buna seama ca nu sunt prea multe. Si sa vezi cate mai am! Raspunsuri sa fie... :suicide:

Toate convergeau spre "ce urmaresti?", la care poate abia acum ai incercat sa raspunzi. Cum ca lui Brumaru nu ii este studiata "adevarata latura"... Totalitatea operei la om este alcatuita din doua jumatati, latura adevarata si latura falsa? Cine stabileste asta? Daca, in cazul lui Brumaru, "latura adevarata" e cea a Tamaretelor, am voie sa extrapolez zicand ca Harap-Alb e pe "latura neadevarata" si abia Povestea Povestilor e reprezentativa pentru Creanga?

Partea proasta la cum e facuta programa asta scolara este ca un elev poate sa dea de "latura adevarata" (cel mai probabil pe net, ca... biblioteca, de unde?) si sa inteleaga cam cat il duce mintea sau varsta sau amandoua, sa-mi vina pe un forum sau altul si sa-mi spuna mie ce obscen si de aruncat la WC e Brumaru asta, pe care nici-un profesor n-a avut profesionalitatea, interesul, priceperea, inteligenta sa i-l prezinte cum trebuie.

Si mai sunt si ceilalti, la care scenariul cu profesorul nu se aplica. Aia care de capul lor s-au hotarat, dupa adanci si serioase meditatii, fireste, ca unde scrie "sperma" nu e arta. Si, desigur, pastrand proportiile, unde e un ditamai "butoiul de sperma", cu atat mai putin!

Si asa, inca un semn de intrebare: tu cam de care neam imi esti? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varuna eu vreau sa spun ,doar atat (si asa las loc de interpretari) de ce Emil Brumaru e apreaciat de critica literara?

Oare ce tip de poezie apreciaza criticii(fac trimiterea la intreaga activitate scriitoriceasca)?

o creatie in care limbajul vulgar e scos pe faras afara?

sau poezia vulgara cu silicoane si limbaj "elevat"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o creatie in care limbajul vulgar e scos pe faras afara?

sau poezia vulgara cu silicoane si limbaj "elevat"?

Limbajul ala vulgar are alt sens decat cel obisnuit, i se confera un sens nou, dar pe care nu-l prea intelegi tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Varuna eu vreau sa spun ,doar atat (si asa las loc de interpretari) de ce Emil Brumaru e apreaciat de critica literara?

Oare ce tip de poezie apreciaza criticii(fac trimiterea la intreaga activitate scriitoriceasca)?

o creatie in care limbajul vulgar e scos pe faras afara?

sau poezia vulgara cu silicoane si limbaj "elevat"?

Cine a vorbit de critica? Sau ai decis sa schimbi subiectul, din motive subiective (sau nu! :blink: ) ? Daca era dupa critici, impresionistii ar fi fost pusi la zid, de exemplu... "Critica" e o generalizare; poate sunt unii care chiar il plac, care chiar inteleg; altii o fac din snobism, pentru ca e la moda sa aplauzi lucrurile socante. Dar niciodata o apreciere critica nu imi va dicta mie ce sa simt si ce nu fata de un act de cultura. Eu sunt cititor. Criticul isi face meseria (ingrata, as putea sa adaug...) in timp ce pentru mine cititul este o experienta personala; si asta ar trebui sa fie pentru oricine.

Unu: daca tu, citind Blues-ul ala, de pilda, ai decis ca e suficient sa te opresti cu intelesul la expresia "butoiul cu sperma", inseamna ca ai foarte putine pretentii de la tine.

Si doi: e pacat sa alegi sa crezi ca nonsalanta cu care el spune "buci" si "sperma" se bazeaza pe o obsesie sexuala si nu pe ceea ce am fost cu totii inainte de-a musca din mar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Varuna eu vreau sa spun ,doar atat (si asa las loc de interpretari) de ce Emil Brumaru e apreaciat de critica literara?

Oare ce tip de poezie apreciaza criticii(fac trimiterea la intreaga activitate scriitoriceasca)?

o creatie in care limbajul vulgar e scos pe faras afara?

sau poezia vulgara cu silicoane si limbaj "elevat"?

 

Pentru ca arta, orice forma ar lua, nu este impiedicata de granita spirituala a nimanui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×