Sari la conținut
Forum Roportal
TheTytan

Sociabil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pana la urma in fiecare zi suntem jigniti ,depinde cum gestionam situatia, eu cand am chef de ratoiala :pardon: raspund cu aceas moneda ,dar sunt momente cand chiar nu am nici un chef de glumele lor.:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AMetist si Clinho m-ati ajutat foarte mult cu raspunsurile voastre... dar... vedeti voi... mai e o chestie, am incercat pe cat pozibil sa o evit dar vad ca trebe sa-mi infrunt soarta... :jester: eram la inceputul clasei a 9-a si ne-a dat o tema la romana, sa prezentam un joc. Mie mi-a venit in minte matele incurcate (atunci nu stiam ca se mai numeste si scara pisicii), am inceput sa prezint acel joc la ora a doua zi, apoi in pauza, si tim de 2 luni un coleg cam prost da tare in gura a inceput sa faca misto de mine strigandu-ma matz peste tot, multi colegi nu radeau ce-i drept dar din moment ce suntem 4 baieti in clasa, m-a deranjat foarte mult ca ceilalti 3 se amuzau copios, aici nu avem ce sai zic deoarece pe el il sustineau 2 baieti pe mine no one :), pe langa asta i-a venit lui sa ma faca gay ( chiar dak NU SUNT ), si acum in faza ochilor lor asta mi-e imaginea, un fatalau de care sa faci misto cant te plictisesti ) cu alte cuvinte prin sociabilitate, si prin a face fata la jocul de jugniri incerc sa-mi recastig imaginea in clasa :doh:

 

Acum in ce clasa esti?

 

Hehe, copiii sunt "rai", inca de la gradinita: stii clasicii "bullies" care se iau de oricine, care baga frica, care batjocoresc. Fac asta pentru a atrage atentia, pentru ca se cred intr-o competitie (cine e mai tare in gura, cine e mai smecher), pentru a fi puternici (a se da puternici, de fapt), pentru ca au senzatia ca fiecare dintre ei isi poate castiga statutul de mascul alfa intr-un grup.

 

In scoala generala, de exemplu, eram cea mai inalta dintre fete si foarte buna la probele sportive ca saritura in lungime sau viteza. Evident, s-a trezit un destept din clasa (un bully) sa imi puna porecla "Iapa" si asa m-a tinut din clasa a IV-a pana intr-a VIII-a.

La liceu eram foarte buna la probele de gimastica, si aveam o mobilitate corporala de invidiat. Evident, si atunci s-a trezit unul tare in gura sa ma porecleasca "yoghina". :bye: La limba romana, ca mi-ai adus aminte, am prezentat o paralela intre mitul zburatorului (eram la poezie: Ion Heliade Radulescu- "Sburatorul") si mitul vampirului. Iti dai seama ca nu am scapat de porecla "Vampiroaica" si de glumele aferente.

 

Deci, iti dai seama ce fun a fost. ;) Ideea este ca NU e nimic in neregula cu tine, glume din astea au fost si vor mai fi mereu. E o modalitate primitiva de a-ti arata superioritatea, de a te fali in fata fetelor (sunteti doar 4 baieti in clasa!), de a te umfla in pene, de a castiga teren ca "mascul".

 

As avea o groaza de exemple sa iti mai dau, dar o sa-ti spun cum am trecut eu peste chestiile astea. In primul rand, oricum ma amuzam, dar asta dupa ce au incetat sa ma mai enerveze. Mult umor te scoate de multe ori din impasuri. Dupa care, eram foarte buna la anumite materii- un fel de experta- si nu aveau ce sa imi reproseze: romana, biologie, matematica (teritoriul lor :) ) si chiar daca ma ironizau cu poreclele alea, tineau distanta pentru ca stiau ca am ceva in cap, si daca voiam, ii puneam la colt oricand.

Pur si simplu trebuie sa le iei porcarioarele astea asa cum sunt: glume de copii, si atat. Glumeste si tu cu ei, daca devin agresivi, da-le peste nas. Pregateste-te bine la materii care iti plac, arata-le ca nu esti un "oricare". Ia-ti aliati pe langa tine, daca ai. Fetele in general la inceput rad si ele de astfel de porcarioare, insa apoi se satura. Cand vor vedea ca modul in care se comporta nu atrage fetele, ba mai mult, le scarbeste, or s-o lase mai moale. Asa s-a intamplat cu un coleg al meu, un baiat foarte talentat la desen- si normal ca din fatalau si poponar nu l-au scos tot liceul- dar au incetat sa il mai batjocoreasca atunci cand si-au dat seama ca tipul avea succes la fete (era sensibil si cu simt estetic), ba mai mult, incepusera sa ii ceara sfaturi. :P

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P

hei, hei The Tytan

(spun suedezi ca forma de salut) !

 

Nu e nici o problema grava ce se intampla cu tine... don't worry!

Cum spunea cineva mai devreme, vinovat este sistemul neurovegetativ...

dar nu e grav si, cel mai important, totul depinde de TINE.

... cred ca este vorba si de un pic mai multa timiditate si de faptul ca nu prea ai incredere in tine

(ceea ce nu este bine ... tot pentru tine)!

 

Incearca sa gandesti ca, indiferent de ceea ce spui, nu te va ucide nimeni.

Incearca sa gandesti ca nu vei avea absolut nimic de pierdut daca faci o gafa (bine, sa nu fie monumentala!)

 

NU AI NIMIC DE PIERDUT!

... restul se va vindeca de la sine, odata cu maturizarea!Odata cu increderea in sine si cu stapanirea de sine!

 

Te pupic si sper sa-ti fie bine cat mai curand.

:bye: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

well... Ametis... ce ai spus tu eu am interpretata asa: sa rad de mine insumi... ce-i drept teoria e buna si in practica... am incercat-o in ultima sapamana de vacanta da nu cu acel coleg :( cu fetele, dar in conflictul cu el, daca rad de mine insumi inseamna un dilog de genu: el: Ba da tu esti gay ? eu: "da" :) altceva nu stiu ce sai zik ? cat despre faza cu aliati... prietenul bun la nevoie se cunoaste, pentru mine n-o sa se bage nimeni cat despre el, deja si-a gasit jumatatea in porcariile astea :lol: ( e tot un baiat :lol: apropo: poti sa spui mai multe despre colegul acela al tau despre care ai mentionat in ultima parte :rot: intamplator povestea mea e identica :cheer: si acum raspuns pt Delia: vezi tu... cretura aia "colegu" face niste glume atat de porcoase :) incat mi-e greatza mie ca baiat cand le aud :|, am stat un pic si m-am gadit... daca vreu sa-l fac de maro in fata clasei trebuie sa-mi edun foarte multi aliati de partea mea, cum m-am mutat cu 2 banci mai in fatza e clar ca la al treilea baiat din clasa nu pot sa apelez :| trebe sa ma bazez pe fete :) dar how ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
( e tot un baiat :lol: apropo: poti sa spui mai multe despre colegul acela al tau despre care ai mentionat in ultima parte :) intamplator povestea mea e identica :)

 

Sa-ti spun despre colegul asta al meu: in clasa a 9-a, nu vorbea cu nimeni. Facea niste comentarii extraordinare la limba romana, avea talent la desen, dupa cum ti-am zis, si a pictat cateva afise frumoase pentru liceu, nu era bun la sport, statea in prima banca=> de aici, multe porecle si mistouri. Prin clasa a 10-a am participat toti la niste cursuri interactive, unde a putut sa demonstreze ca stie sa faca fata unei dezbateri in contradictoriu, sa argumenteze pe anumite teme- tipul era foarte inteligent. In acelasi an si-a facut prietena, pe o frumoasa de fata, desteapta si ea, care era pasionata de teatru si facea parte din trupa de teatru si dans a liceului. De atunci, deja baietii din clasa l-au privit mai altfel. Marea transformare a fost in clasa a XI-a, cand si-a dat drumul la gura ca lumea: era taios cand il ataca cineva, dar niciodata excesiv de vulgar, era ironic atunci cand avea cineva ceva de comentat, dar acest succes l-a obtinut si pe seama unei colege din clasa... tocilara, impotriva careia era mai mult de jumatatea dintre colegi.

Deci, la el a fost o combinatie intre inteligenta, umor, circumstante favorabile si parsivenie (in sensul ca s-a aliat pana la urma impotriva unei persoane urata de multa lume).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm... nu mi-am facut un test de inteligenta :) , la partea cu umorul mai trebe sa lucrez adica: vorbeam aseara cu varul meu despre un scenariu pe care l-a inceput si vrem sa-l continuam aman doi, in timp ce vorbeam l-am facut sa rada de cateva ori, asta sa fie umorul meu ? si... n-am inteles ce ai vrut sa zici prin "circumstante favorabile si parsivenie". Apropo de tema am vorbit cu 2 colege despre sociabilitatea mea si aman doua mi-au zis acelasi lucru... sa ma bag in seama cu cineva cand stau singur, si sa nu-mi pese de ceea ce zic altii, chestie pe care eu nu pot s-o trec cu vederea pur si simplu :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de facut test de inteligenta, ci de faptul ca, de exemplu, el era foarte bine pregatit la scoala, la cateva materii, si ii zbarnaia mintea.

circumstante favorabile si parsivenie (in sensul ca s-a aliat pana la urma impotriva unei persoane care era urata de multa lume).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei, Tytan,

 

Si eu am trecut prin batjocuri in generala, si chiar urat de tot. Pe scurt, ce a functionat in cazul meu a fost atitudinea vadit indiferenta fata de ce spuneau si faceau respectivii. Privit in ochi, cu un suras ironic vag citibil pe fata, cand spuneau ceva. Nonreactie la orice faceau. Ignorare totala - masca de persoana neafectata. Da, baieti, ce vreti sa spuneti? I don't give a shit! Credeti ca am vreo problema? Ha-ha! You're such fools to think that. Asta e un mecanism prin care ii rusinezi de incapacitatea lor de a face glume viabile. Nu ca s-ar simti rusinati, dar pur si simplu inceteaza cand constata lipsa oricarui efect.

La mine a functionat in circa 2-3 luni (daca-mi aduc bine aminte).

Deci, indiferent ce simti (cat de tare te rusineaza), abordeaza masca de persoana superioara, careia nu-i pasa si - 1. vor inceta; 2. vei parea mai putin "penibil" in ochii celorlalti

Referitor la aliati - sfatul lui Ametist (si de altfel tot ce ti-a spus ea) e foarte valabil - aliaza-te cu fetele. Cum? Quite simple: vorbeste cu cateva fete pentru care ai cat de cat o afinitate - leaga amicitii. Intereseaza-te de bunastarea lor, priveste putin lumea prin ochii lor si spune-le asta. Adopta o atitudine de interes si acceptare fata de ele. Nu stiu cum sa iti explic mai clar. Fii in tabara lor - poarta-te ca si cum ai fi un tip care le intelege si le impartaseste (intr-o oarecare masura) interesele, opiniile, etc. Nu trebuie sa exagerezi - doar deschide portile si fetele se vor alia cu tine si iarasi vei castiga 2 lucruri: 1 - te vor apara (indirect, dar o vor face, fiind de partea ta); 2 - te vei simti mai putin singur si mai increzator in tine. Stii, fetele oricand apreciaza un tip care le intelege si e sensibil - bineinteles, fetele care au o doza de sensibilitate ele insele. Marea majoritate a fetelor primesc cu bratele deschise un tip sensibil, care le vorbeste pe limba lor - succes garantat. Avand in vedere ca interesul tau este in primul rand sa legi amicitii, nu sa cuceresti vreo tipa, nu trebuie sa bagi in joc imaginea de "macho". Iar tipii nu se vor prinde asa usor ce faci (nu trebuie sa te arati sensibil in vazul lumii, ci doar in discutii relativ private).

Multa bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am destule resurse cat sa trec peste asta :gum: dar mai e o problema... am legat deja amicitii cu cateva fete dar nu destul cat sa se bage pt mine, si oricum incep sa ma obisnuiesc cu ideea si cu caracterul meu :doh: NESOCIABIL :P chiar imi pare rau ca o sa se inchida tema asta :blink: :D :) multumesc pt tot :D

Editat de TheTytan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna tuturor :lol:, am si eu urmatoarea problema... pt inceput stiu ca am un caracter flegmatic... ce stiu despre acesti indivizi: viseaza mult, sunt inchisi, mai presus de orice, si ceea ce ma dernjeaza pe mine in mod special, si asa ajungem la problema mea; nu sunt sociabili. si aici prin sociabil inteleg 2 lucruri: daca esti provocat de cineva la un "joc de jigniri" sa sti sa ii faci fata, si sa sti sa porti o conversatie normala fara sa te faci rosu ca racu la fatza daca ai gresit o data. credeti ca e curabila "boala" mea ?

 

Expresia 'a sti' nu isi are locul in contextul de fata pentru ca lipsa de sociabilitate nu se leaga neaparat de cunoastere, nici de vointa ci mai degraba de inabilitate. Sigur, depinde de caz, dar din moment ce vorbim de interiorizare, nu poate sa fie ceva generat de vointa ci mai mult de factori pe care posibil ca nici 'victima' nu ii poate controla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×