Sari la conținut
Forum Roportal
crs_tzep

refresh frequvency

Postări Recomandate

Ce stiu si eu din experienta:

... Sa luam o rezolutie de 1024x768 : La frecventa de 60Hz (setata, de regula, by default de Windows, minimum fiind de 56Hz) imaginea palpaie si in scurt timp, devine stresanta pentru ochi. La o frecventa de 85Hz (maximul recomandat de catre cei de la Microsoft si acela cu multa precautie!) se intampla in multe cazuri ca imaginea sa se desincronizeze pe verticala din cand in cand. Si asta nu doar la monitoarele de conceptie mai veche sau iesite din garantzie! De aceea, la clasica rezolutie 1024x768 cea mai sanatoasa rata de refresh este de ~72Hz. In orice caz, undeva intre 70 si 75Hz. Un echilibru (aproape) perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! De ceva vreme am probleme cu ochii si mi-am pus problema refreh-ului; am un monitor View Star de 15". Il tin de obicei pe 85HZ dar acum l-am dat pe 100HZ(de fapt imi indica 101). Atata suporta el daca micsorez rezolutia si calitatea culorii. Acum e mai bine putin pt. ochi. Imaginea a devenit umpic neclara cand l-am dat pe 100HZ(101HZ) dar cu o mica marire de contrast e ca pe 85 HZ. Intrebarea mea este daca nu cumva ihi "cauzeaza" sa il tin la maximum ca nu prea stau in drum acum de unul nou. Multumesc.

Poti să-l treci si pe 120 Hz, nu are nici o problemă. Mai util ar fi să treci culoarea pe 16 biti, ceea ce de-obicei e suficient. Majoritatea utilizatorilor folosesc culori pe 32 de biti, desi nu există un plus vizibil de calitate, ci doar un plus vizibil de consum de resurse :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merge mai incet pentru desktop sa pui pe 16 biti pentru ca trebuie sa faca downsampling, in timp ce cu 24 de biti sau cu 32 lucreaza cu reprezentarea normala a culorii.

In jocuri e o alta situatie, se pot face calculele texturilor pe 16 sau pe 32 de biti si de cele mai multe ori pe 16 e mai rapid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×