Sari la conținut
Forum Roportal
crs_tzep

refresh frequvency

Postări Recomandate

CE refres frequvency trebuie sa aiba un monitor, pentru a fi optima pentru ochiul uman..

Eu stiam de 76Hz!

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

75Hz e mai mult decat suficient daca monitorul e bun, si aici amintesc 2 aspecte importante, primul ar fi ca monitorul sa aiba imaginea stabila pe orizontala, sa nu joace nici la refres mic, ca atunci si la 85Hz ai senzatia de palpaiala daca esti atent si moira, iar al doilea lucru sa aiba un tub bun cu oarece reminiscenta decenta si compenseaza pentru refres. 
Multe monitoare ieftine la peste 85Hz se vad neclar, deoarece banda spectrala video se apropie de limita electronicii.

 

:sifty:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
75Hz e mai mult decat suficient daca monitorul e bun, si aici amintesc 2 aspecte importante, primul ar fi ca monitorul sa aiba imaginea stabila pe orizontala, sa nu joace nici la refres mic, ca atunci si la 85Hz ai senzatia de palpaiala daca esti atent si moira, iar al doilea lucru sa aiba un tub bun cu oarece reminiscenta decenta si compenseaza pentru refres.

Multe monitoare ieftine la peste 85Hz se vad neclar, deoarece banda spectrala video se apropie de limita electronicii.

da unde am mai auzit eu asta.??:?

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e "stas", dar la mine e setat mereu pe 85 Hz... pe o frecventa mai mica ma dor ochii de innebunesc. Cred asadar ca probabil asta o fi frecventa obisnuita pentru un monitor CRT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, 85 Hz e ideal pentru monitoarele din gama medie cu care suntem -binecuvantati' majoritatea. Asta deoarece sub 85 devine obositor pentru multa lume (e relativa sensibilitatea asta) iar peste 85 devine greu pentru monitor - ar putea afisa o imagine neclara daca e de calitate slaba/medie.

La monitoarele LCD/TFT nu mai exista problema asta, ele au remanenta din constructie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! De ceva vreme am probleme cu ochii si mi-am pus problema refreh-ului; am un monitor View Star de 15". Il tin de obicei pe 85HZ dar acum l-am dat pe 100HZ(de fapt imi indica 101). Atata suporta el daca micsorez rezolutia si calitatea culorii. Acum e mai bine putin pt. ochi. Imaginea a devenit umpic neclara cand l-am dat pe 100HZ(101HZ) dar cu o mica marire de contrast e ca pe 85 HZ. Intrebarea mea este daca nu cumva ihi "cauzeaza" sa il tin la maximum ca nu prea stau in drum acum de unul nou. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles intrebarea. Daca se defecteaza la 100Hz? Daca e nou nu ar trebui sa fie problema, dar la un monitor deja obosit nu recomand.

Intr-adevar odata cu marirea ratei de improspatare se pierde din claritate. Peste 85 Hz e chiar ineficient, pentru ca ce castigi in stabilitatea imaginii pierzi in claritate si mai degraba iti strici ochii incercand sa distingi detaliile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×