Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, am si fost in Germania, ca student, 6 luni, in Bielefeld. Tot ce am observat, am observat din perspectiva de student. Individualismul e, fara indoiala, o caracteristica, in sensul ca fiecare e cu ale lui, la ore nu se vorbeste. Nu se aude musca. Fii sigur ca exista gasti de occidentali si, de multe ori, orientalii bagati in seama sunt cei cu cetatenie. Dar, tot de multe ori, vei fi bagat in seama de mult mai multi nemti decat romani... si cum ma aveam si cu romanii...

Crede-ma, mai mult am comunicat cu 4-5 nemti colegi de camin si cu 2 polonezi decat cu toti romanii la un loc intr-un an. Mi-am facut singur prieteni la un club de jaz, oameni de 40-50 de ani si... pe la romani treceam doar cand nu aveam cu cine bea o bere. Romanii erau cei care ma intrebau (si nu doar pe mine): Hm, da tu cat castigi? Da ai vostri cat castiga prin Romania - nu nemtii, nu italienii, nu francezii. Nu englezii. Spaniolii, baieti de treaba, saracii, da cam fumati... Romanii credeau ca totul se reduce la bani si la pula/pizda/muie - ATA E DIASPORA :hi: Nemtii cel mult se bucurau ca sunt roman sau afisau pasiv dezinteresul pt eastern Auslander.

Si am fost in atatea excursii organizate in care m-am bucurat ca sunt singurul roman - am cunoscut si greci si negri etc. Am fost la disco de freo 6 ori cu un INDIAN, bre. Coleg de camin. Si, desi nu am dansat decat cu o fata, chiar si la disco nu ai probleme cu ABSOLUT nimeni.

Stiu, cel putin ca student, cum e in vest. Nu esti mai sexi in vest, nu se inghesuie cine stie cati pe tine sa te intrebe, cine vb de petreceri fastuoase si femei mananca turcesc. Nu - dar am vazut si eu un sistem organizat, am vazut unde duce o economie organzata, am lucrat si 5 luni la sticle la univ. si am scos si ceva bani (in Romania unde lucram ca neabsolvent?).

Ma rog, am vazut si multi tigani turci, iar turcul occidentalixzat e intr-adevar, in 50% din cazuri, un animal foarte prost...

 

E? Si ar fi fain sa spui ca peste tot e la fel. Nu cred ca e la fel peste tot. In cel mai bun cay, nu suntem cu nik superiori altora. Cu chiar nimic.

 

Eu o sa imi vad mereu de treaba. Daca voi putea sa plec in occident, foarte bine, daca nu, la fel, dar ce fac in Romania sau oriunde nu voi face pe jumatate. O sa pun si pe credit, o sa ma si insor, mai tarziu (pt asta trebuie sa imi mai sporesc nitel venitul, e vb de cheltuieli). Nu pot ajuta societatea - eu imi vad de treaba in contextul meu si voi face tot ce pot sa ma bucur de placerile sa zic inevitabile ale vietii. In rest - daca cineva va schimba ceva, ori va fi un personaj colectiv, ori fiecare pa bucata lui. Period :hi:

Te salut!

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E, cam asa stau lucrurile, domnu Che. Cel putin in ceea ce ma priveste.

Eu argumente am destule, si personale si din ce vad in jur. Va astept pe dvs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Nu, am si fost in Germania, ca student, 6 luni, in Bielefeld. Tot ce am observat, am observat din perspectiva de student.

Eu o sa imi vad mereu de treaba. Daca voi putea sa plec in occident, foarte bine, daca nu, la fel, dar ce fac in Romania sau oriunde nu voi face pe jumatate. O sa pun si pe credit, o sa ma si insor, mai tarziu (pt asta trebuie sa imi mai sporesc nitel venitul, e vb de cheltuieli). Nu pot ajuta societatea - eu imi vad de treaba in contextul meu si voi face tot ce pot sa ma bucur de placerile sa zic inevitabile ale vietii. " - Andrii-Popa.

 

Nu esti decat un alt fraier clocit care-alearga dupa profit... :lol:

 

 

" In rest - daca cineva va schimba ceva, ori va fi un personaj colectiv, ori fiecare pa bucata lui. Period

Te salut! "

 

Sa te fereasca Sfantul !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×