Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Dresorii de minti umane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pana cand procesul va fi totalmente ireversibil... atunci nu se vor mai ferii de noi, adica vor taia de pe tot globul libertatile individului pe fata...acum aceste libertati iti sunt taiate prin bani si timp... ei dupa 2012 va incepe evul mediu high-tech cu legi care vor diferentia clar elita de plebe.

S

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

9lives1left ...ce nik interesant...esti pisica.. :stars: ???

De ce nu luminezi tu masele ??

I-ti dau un pas al manipularii:

'A sugera inseamna a crea (iluzii,ganduri etc., lasi subconstientul individului sa lucreze ),a explica inseamna a distruge.

Vezi e simplu...fara atata vrajeala...

Saman

 

Ps scuze ,creea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
frate, eu te intreb care e problema ta... un echer, un compas acolo ? poate un G ?

nu aduci nici un argument solid, decat o diaree verbala...

poate un ochi?sau o piramida?si chiar daca ar fi sau nu problemele mele...ce are a face? vorbesti din nou despre aspecte si simboluri despre care este clar ca nu ai habar...argumente nu aduc pentru ca nu are nici un sens sa iti sustin mica teorie a conspiratiei intr-un borcan cu limonada...cu toate ca repet, pana la un punct incipient ai dreptate, te pierzi...nu am de ce intra in controversa cu tine... eu stiu...tu banui...presupui...bajbai in intuneric...nici nu am vrut vreodata sa argumentez, doar sa iti ofer posibilitatea de a iti arata cum stau lucrurile din punctul meu de vedere-si nu numai-. mi-a placut modul tau deschis de a rationa, si am crezut - m-am inselat - de fapt ca te pot ajuta in o mai buna intelegere a unor planuri care este clar ca iti sunt complet ascunse.

din pacate esti dominat de autoindoctrinare si obtuzime in ceea ce priveste puncte de vedere diferite de al tau.cat despre diaree verbala... :P

si spun astea fara cea mai mica intentie de a te jigni.

 

De ce nu luminezi tu masele ??

de ce le-as ilumina? merita deranjul? nu doresc sa iluminez, doar sa ajut anumite persoane interesate de anumite fenomene...restul maselor....

 

Mai sunt doar 5 ani. "

Schimbare 2012 - mai sunt doar 5 ani pana ce?

teoria schimbarii cuprinde urmatoarele idei:timpul va ajunge la zero-timpul a intrat intr-un proces de degadare, 24 de ore acum 500 de ani reprezentau mai mult "timp" decat acum, clima se va schimba dramatic, ADN-ul uman suferi modificari,schimbari la nivelul planetei, care vor provoca modificari radicale si bruste de clima, anarhie, inversiunea polilor magnetici, pe scurt modificari masive. nu un sfarsit, doar o schimbare. de fapt se va intampla exact ce s-a intamplat in anul 2000...a fost campionat de fotbal, etc...teoria se bazeaza pe aspecte abracadabristice, fenomene fizice banuite, dar nicidecum demonstrate-rezonanta schumann-, si faptul uimitor in conceptia unora ca amplul calendar mayas se opreste brusc la anul 2012-am mai intrebat in alt post...nu trebuia si ala saracu sa se termine odata????-... un alt aspect al teroiei legate de anul 2012 , anume cel ezoteric este puternic infirmat chiar de catre persoane initiate in acest domeniu, nefiind nici macar o voce care sa se ridice in sprijinul ei.

sfarsitul lumii nu mai este la moda...sa brevetam scenariul schimbarii toatale...si pe bau-bau , eventual daca se poate...

spun aceste lucruri pe baza cunostintelor proprii...daca este insa cineva care imi poate demonstra contrariu celor afirmate as fi interesat la modul cel mai serios sa ii ascult argumentele.

Editat de 9lives1left

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha... ! Lasa goimii sa moara cum sau nascut ...adica ''neluminati''... :P :lol:

Pai asa spune omule ,sa stim si noi cu cine stam de vorba...

Saman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

9lives1left nu am spus si mentinonat nimic din teoria New Age... asa ca nu stiu unde bati tu... eu ma refer stric economic si politic... anul 2012 va fi un an decisiv in procesul de globalizare si in cel de pierdere al drepturilor si libertatilor cetateanului... :P asa mirosim noi, avem sursele noastre

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu fac decat sa le argumentez logic temerile cu privire la societate si conducatori spre binele lor.

Eu arunc cu vopsea pe inamicii invizibili.

Eu spre deosebire de tine nu le cant cantecele de leagan... adica nu le spun exact ce-ar vrea un ignorant sa auda.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha... ! Lasa goimii sa moara cum sau nascut ...adica ''neluminati''... :lol: :D

Pai asa spune omule ,sa stim si noi cu cine stam de vorba...

Saman

nu stiu ce vrei sa spui cu asta. ma includ fericit in randul goimilor, si sunt fericit ca pe mama nu o cheama rashelam iar pe tata strul. in ce priveste iluminarea...cei care o merita o obtin singuri...cei care nu, poate le este mai bine sa moara asa cum s-au nascut.

ps: te informez ca sunt profund antisionist...asa ca daca nu te incluzi in goime si tu, s-ar putea sa nu ne prea intelegem :P

 

9lives1left nu am spus si mentinonat nimic din teoria New Age... asa ca nu stiu unde bati tu... eu ma refer stric economic si politic... anul 2012 va fi un an decisiv in procesul de globalizare si in cel de pierdere al drepturilor si libertatilor cetateanului... :D asa mirosim noi, avem sursele noastre

de unde stiti "voi" ce urmareste globalizarea sau novus ordum seclorum? stiti la ce se refera? ce urmaresc? o puneti voi la cale? o pregatiti...de ce globalizarea va aduce pierderea drepturilor? teoria schimbarii nu este exclusiv new age. are profunde ramificatii econimice-am omis eu...anarhi.

 

Eu nu fac decat sa le argumentez logic temerile cu privire la societate si conducatori spre binele lor.

Eu arunc cu vopsea pe inamicii invizibili.

Eu spre deosebire de tine nu le cant cantecele de leagan... adica nu le spun exact ce-ar vrea un ignorant sa auda.

dusmanii sunt invizibili doar pentru ca tu iti doresti sa justifici cantitatea de vopsea irosita in zadar...de ce refuzi cu incapatanare o aprofundare mai temeinica a problemei...nici nu iti cer sa ma asculti...doar informeaza-te mai bine. nu stiu daca ai reusit sa prinzi postul meu de dincolo-cineva l-a ras, funny, nu? - cauta yan van halsing-cine conduce lumea- si olimpian ungherea-clubul cocosatilor, misterele ......... daca ai sa cauti ai sa afli ale cui mistere - . sunt doua conceptii diferite si total opuse asupra problemei care te preocupa.citeste-le daca ai chef, cu mintea cat mai deschisa posibil, si poate inveti ceva de acolo.

Editat de 9lives1left

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti antisionist ??Si ce intelegi tu prin antisionist ??Nu vezi ca prin aceasta afirmatie aderi la teoria conspiratiei sau a constipatiei cu iti place tie sa zeflemesti ?

A ?Faci cuvinte incrucisate cu mine?

Atitudinea ta se aseamana mult cu cea a lui 'Schimbarea' ,si tu detii adevarul mai adevarat decat al lui... :P

Fi cu ''bile" si decarteaza ce stii...altfel ramai un demagog.

Eu am postat niste ''chestii" ,dar 'masa de manevra 'face migrena daca citeste ceva tehnic... :lol:

Saman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la postul lui Saman :P

si sa mai pun un pic de combustibil la topic :

 

Sunt 2 sisteme abstracte de organizare a informatiei si a materiei - piramida si sfera.

Noi oamenii "am ales" piramida. Pun ghilimele pe "am ales" in sensul ca asta ni s-a impus.

De catre cine ?

Pai cine erau papii, faraonii, imparatii si regii - alesi ai zeilor, intermediarii dintre noi oameni si Dumnezei. Cele mai vechi religii, legendele si miturile spun ca la-nceput oamenii au fost condusi de catre zei, apoi acestia au plecat si au lasat niste alesi sa guverneze in locul lor. Si daca a fost asa si daca nu, e clar ca o "elita" a avut misiunea de a ne guverna.

 

government - gubernare (latina, a conduce), Kubernar (greaca veche, a da directia) + mente (latina minte).

government = controlul mintii

 

Aceasta piramida sociala despotica a functionat transparent pana la finele Evului Mediu cand oamenii au realizat ca imparatii si papii sunt doar oameni, nici macar niste "unsi" ai domnului, doar o elita decazuta.

 

1. Am fost conditionati de catre zei si mai apoi de catre alesii lor - elita sa gandim si sa ne organizam

piramidal, ierarhic, sa fim ignoranti si iresponsabili pentru a fi nevoiti sa fim platiti, creditati, guvernati, controlati.

Societatea te vrea obedient nu responsabil. Oamenii responsabili de actiunile lor nu au nevoie sa fie guvernati.

 

2. In acest sistem pentru a supravietui ne-am format un mecanism/algoritm de gandire si interactiune

extrem de limitat numit ego. Ego-ul subjuga mintea, subconstientul si spiritul.

EGO-ul nu este ratiune, este ratiune limitata, perspectiva limitata. Ego < Minte

Intre indivizi ego-ul este cel mai comun element - mintea este diferita, amintirile diferite, spritele

sunt diferite. Ego-ul, respectiv regurile dupa care gandim si interactionam sunt aproape identice la toti.

 

Atata vreme cat vom avea o societate piramidala in care o mana de indivizi iau deciziile si au puterea indiferent de forma de manifestare comunism, capitalism, fascism, stat religios, monarhie toate duc in aceeasi directie - cumularea de resurse, putere si autoritate de catre o elita - putere pe care o vor folosi in scopuri proprii. Spunem ca istoria se repeta - normal

in esenta pastram acelasi timp de organizare.

 

Sistemul de organizare piramidal politic si economic nu face decat sa minimizeze individul, il adoarme in ignorantza -

intr-un sistem piramidal altii iau deciziile pentru tine, iar tu iei decizii pentru altii. Nimeni nu ia decizii pentru el.

Toata lumea are nevoie de superiori si de subalterni.

Este un sistem opresiv bazat pe putere si control.

 

:P :lol: :D IMPORTANT :D :P 8)

Banii ar trebui sa fie doar un mijloc de schimb al timpului prestat in producerea unor bunuri sau a unor servicii pentru a se evita trocul. Pretul unui produs sau obiect in societatea noastra este dat exclusiv de cerere vs oferta si nicidecum de timpul investit in realizarea lui, materii prime, etc. Asta ca mecansim pe termen lung da nastere unei legi de atractie a bunurilor

concentrarea banilor in mana unei elite (ban la ban trage). Se zice ca 3~6 % din populatia globului detine 90% din resursele/bunurile de pe pamant.

Acest model unidimensional nu ii este ergonomic omului, ci corporatiei in sine ca si principiu abstract, nici macar angajatilor care lucreaza pentru corporatii intrucat ei sunt oameni obisnuitzi

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×