Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Trinitatea - pro si contra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

10 hours ago, Avalon73 said:

Citez din Biblia lui Cornilescu si din New International Bible (engleza),

biblia ortodoxa e modificata de preafericitul Daniel care o vindea prin mall-uri cu 70 lei bucata acum 5 ani. Am mai repetat pe acest forum ca eu, UN NIMENI, nu dau doi bani pe ortodoxie si in general pe orice secte de orice fel. Sunt un adept al lui Martin Luther.

In rest, te contrazici singur...păcat, păreai promițător dar acum îmi dau seama că nu pot avea pretenții cu cineva care "dialoghează" cu schizofreni ca Zod, Rayn si Unknown.

 

Mda, am văzut de unde citezi. Am și eu o Biblie care redă întocmai citatele expuse de tine, despre care se spune: „Printed în Great Britain by Richard Clay Ltd, Bungay, Suffolk”. Că, nah, încerc pe cât posibil să cercetez din cât mai multe surse. 

Biblia ortodoxa pe care o am eu, nu e modificată de patriarhul Daniel. Ci este editată în 1968, pe vremea când patriarh era Justinian. Treaba ta că nu dai doi bani pe ortodoxie și că ai fi un adept al lui Luther. Nu mă deranjează convingerile tale religioase, câtă vreme reușim să avem un dialog decent și constructiv. 

Însă în momentul în care începi să jignești, se schimbă foaia. Ia zi-le, te-am jignit eu până acum? Ți-am acceptat părerile și doar te-am contrazis atunci când am avut o altă părere. Asta fără a face referiri asupra persoanei preopinentului , implicit asupra moralei acestuia sau a capacității sale intelectuale Nu așa este dialogul? Și chiar nu mă contrazic, atunci când îți spun, reiterez: „ Indiferent de variantele  Bibliei pe care le avem noi, ehe, acestea sunt târzii și supuse nenumăratelor compilații și adăugiri. Încearcă să-ți închipui că teologia creștină s-a fundamentat nu în doi-trei ani, ci în sute de ani!”. Discut cu zod, cu Rayn, cu Unknown, așa cum discut și cu tine și cu alții. Schimb de idei, dar pe baza argumentelor. În momentul în care intervin jigniri, ne regrupăm și schimbăm foaia.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iata cum iese adevarul la iveala

un user care m-a catalogat pe mine ca fiind anti - multe d-astea pamantesti....se trezeste face to face cu un alt user care-i da pesate cap teoria

Martin Luther o fi fost el pe post oficial de reformator, dar mah ...voi nu reusiti sa observati manipularea?

lasati mai omul in pace!

sa creada ce vrea, sa faca ce vrea, sa voteze ce vrea ca tot vorbim despre anomalia numita democratie

liber arbitru!

cine nu se impaca cu ideea ca omul este liber sa aleaga....atunci va avea o mare problema!

aceasta a fost esenta creatiei!

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Rayn said:

iata cum iese adevarul la iveala

un user care m-a catalogat pe mine ca fiind anti - multe d-astea pamantesti.... 

 

 

Poate doar adevărul din dosul minții tale.

Indiferent cine te-a catalogat pe tine într-un anumit moment, inclusiv garg, a avut mare dreptate. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ortodoxia românească, mă piș pe ea și mă piș și pe catolicism sau neoprotestantism. Doctrina lui Luther tocmai asta a urmărit, să degreveze preoții de puterea mistico-pecuniară pe care o aveau asupra maselor. A reusit in tarile germanice. 

asta e ortodoxia românească , mârlănie și îndobitocire https://marlani-de-romania.blogspot.com/2021/03/blog-post.html

în rest, nu doresc să fiu confirmat de nici un nebun de pe forum, îmi ajung demonii mei..

Editat de Avalon73
  • Downvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
36 minutes ago, Avalon73 said:

Ortodoxia românească, mă piș pe ea și mă piș și pe catolicism sau neoprotestantism. Doctrina lui Luther tocmai asta a urmărit, să degreveze preoții de puterea mistico-pecuniară pe care o aveau asupra maselor. A reusit in tarile germanice. 

asta e ortodoxia românească , mârlănie și îndobitocire https://marlani-de-romania.blogspot.com/2021/03/blog-post.html

în rest, nu doresc să fiu confirmat de nici un nebun de pe forum, îmi ajung demonii mei..

Eh, știi cum e? Nu-i frumos să ne pișem pe o doctrină sau alta. Pentru că, dacă o luăm așa, și alții se vor pișa pe doctrina noastră. Așa că hai să o luăm mai domol, că poate ne vom înțelege.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 hours ago, Vriies said:

Eh, știi cum e? Nu-i frumos să ne pișem pe o doctrină sau alta. Pentru că, dacă o luăm așa, și alții se vor pișa pe doctrina noastră. Așa că hai să o luăm mai domol, că poate ne vom înțelege.

Pe o doctrina oricand e recomandat sa te piși cu un jet de la stanga pana la dreapta (de la bolsevism la nazism). Cat despre doctrinele religioase nu fac doi bani. Sunt facute de oameni, nu de Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
53 minutes ago, Avalon73 said:

Pe o doctrina oricand e recomandat sa te piși cu un jet de la stanga pana la dreapta (de la bolsevism la nazism). Cat despre doctrinele religioase nu fac doi bani. Sunt facute de oameni, nu de Dumnezeu.

Probabil nu ți-e clar ce înseamnă doctrină. Termenul „doctrină” se referă la totalitatea principiilor unui sistem politic, științific, religios etc. Deci indiferent ce ai susține, implicit și tu susții o doctrină sau alta, că nimic nu-i nou sub soare. Problema e că, mai degrabă, trebuie să discerni între multiplele doctrine existente din varii domenii. Și nu să te piși pe ele în totalitate, pentru că astfel ar însemna că te piși pe tine însuți. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/10/2023 at 7:56 PM, Vriies said:

Probabil nu ți-e clar ce înseamnă doctrină. Termenul „doctrină” se referă la totalitatea principiilor unui sistem politic, științific, religios etc. Deci indiferent ce ai susține, implicit și tu susții o doctrină sau alta, că nimic nu-i nou sub soare. Problema e că, mai degrabă, trebuie să discerni între multiplele doctrine existente din varii domenii. Și nu să te piși pe ele în totalitate, pentru că astfel ar însemna că te piși pe tine însuți. 

OFF TOPIC

"bărbate", ai zis cumva și tu cumva "DA" în față la popa și nu mai poți retracta? mă piș pe orice ideologie (poate e mai potrivit termenul) inclusiv cea liberal capitalistă, deși a adus bunăstare celor mai mulți și i-a îmbogățit pe împărații lumii, în final, a distrus pământul accelerat, insa stii ce, eu nu am familie si copii ca sa-mi pese, tie ar trebui sa-ti pese cum s-ar putea iesi din dilema bunastare liberalo-capitalista versus catastrofism ecologic (eu zic ca nu se poate iesi)

ON TOPIC

Încă o analogie bazata pe trinitate: hardware (materia) + software (informația) + curentul electric (energia) = un sistem organizat, funcțional, dar...CREAT! (de om)

Deja am dat 2 analogii si un simbol explicat pe baza trinitatii.

Te-as intreba, cum dovedesti ca exista Dumnezeu in afara de existenta unor chestii evidente, decojitul bananei sau explozia pop cornului? Crezi ca banana s-ar decoji asa frumos ca sa fie servita fara sa fi fost proiectata de un "Inginer"?

Si te-as mai intreba daca te crezi ca inginer uman, mai presus de Creator? Am vazut destui ingineri idioti in plan uman, emotional sau spiritual. Faptul ca intelegi o formula complexa nu te scuteste de nebunie. Uita-te la inginerul CTP, ateu, face analize mai nou pe texte biblice, de ce? pentru ca-i pute moartea in nas. 

A treia intrebare, cunoști Biblia sau bibliile (colectia de carti care o formeaza)? Ca daca nu o cunosti, nu te poti considera nici macar cult, daramite aspirant la Vesnicie.

De meditat:

dtluq8-a723c807-328b-48a6-8518-b97f792bfbc9.jpg

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, Avalon73 said:

cum dovedesti ca exista Dumnezeu in afara de existenta unor chestii evidente, decojitul bananei sau explozia pop cornului?

ce mai analogie!

ia colea un exemplu - plante, animale, om - oops iar 3

apar, traiesc si mor - oops iar 3

3D - cica asta ar fi lumea destinata noua

ia fa un salt in constiinta!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×