Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Trinitatea - pro si contra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

15 hours ago, Avalon73 said:

Mai citeste Evanghelia dupa Ioan, "Căci nimic din tot ce s-a facut (material) nu s-a făcut fără El "(Hristos)  - cam asa ceva.

 

 

 

Am citit-o, da. Însă ammai citit și Bhagavad Gita, Cartea tibetană a morților - Bardo Thodol, Tao Te King (sau Dao De Jing) și altele. Am încercat și io să extrag esențialul, după puterile mele mici, dar sincere. 

15 hours ago, Avalon73 said:

 

In fine, revin la intrebarea retorica pe care sunt convins ca inca nu ti-ai pus-o:

Isaia 10:3 Ce veţi face în ziua pedepsei,
    în mijlocul nenorocirii care va veni din depărtări?
La cine veţi fugi după ajutor?
    Unde vă veţi lăsa bogăţiile?

 

Nu mi-am pus această întrebare pentru că, recunosc, nu cred ca și tine că va fi o zi a „pedepsei” din partea divinității. Bogății prea multe n-am. Decât, nah, ce-am agonisit și eu într-o viață de om cinstit, dacă pot spune așa. Iar ce am, o să-i las lu' fi-mea, că așa e obiceiul local. :laugh:

15 hours ago, Avalon73 said:

 

Nu mai desconsidera pe altii de pe forum care intr-adevar sunt complet rupti de realitate (zod/zodiak, Rayn, Unknown), gandeste-te la tine insuti ce vei face cand labirintul cu sobolani va fi inundat.  Sau esti si tu scientolog si crezi ca Elon Musk e al doilea Hristos?

 

Nu-i desconsider, bre! Unde văzuși chestia asta? Doar îi contrazic, uneori chiar vehement, uneori ironic, atunci când din punctul meu de vedere constat că preopinentul n-are dreptate.

N-am treabă cu Elon Musk, stai liniștit. 

15 hours ago, Avalon73 said:

 

 

Vriies, spre deosebire de nebunii de pe forum, tu esti ancorat mult mai bine in realitatea de aici si acum, ca un psiholog autentic. As putea sa-ti dau un citat care arata ca vremea celor ca tine se va sfarsi.

 

 

Mersi pentru flori! 

Am făcut psihologia, am diploma undeva pe aici, prin bibliotecă, însă am ajuns la concluzia că nu-s prea bun în domeniu și nu mă pot juca cu mintea omului. Așa că am ținut psihologia doar pentru mine și am rămas tot inginer.

De va fi să se sfârșească, se va sfârși vremea pentru toți. D'aia consider că ar fi de dorit să ne trăim viața cât mai bine. 

15 hours ago, Avalon73 said:

 

 

p.s. asadar păstorule al turmei de nebuni Roportal, ce ai de zis?

 

Poi, tocmai ce-ți zisei mai sus. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/5/2023 at 3:34 PM, Vriies said:

Am citit-o, da. Însă ammai citit și Bhagavad Gita, Cartea tibetană a morților - Bardo Thodol, Tao Te King (sau Dao De Jing) și altele. Am încercat și io să extrag esențialul, după puterile mele mici, dar sincere. 

 

A deci citesti erezii, esti un mic Mircea Aliade. Ti-am astras atentia să nu dai cu capu de pragu de sus ca să-l vezi pe ăl de jos. Sincer, ma tem ca iti vei sparge capul si-ți vei rupe și picioarele:lol2:

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
45 minutes ago, Avalon73 said:

A deci citesti erezii, esti un mic Mircea Aliade. Ti-am astras atentia să nu dai cu capu de pragu de sus ca să-l vezi pe ăl de jos. Sincer, ma tem ca iti vei sparge capul si-ți vei rupe și picioarele:lol2:

Dacă pentru unii îndoctrinați cărțile respective sunt erezii, pentru alții ele constituie acte de cultură. Chiar îți recomand cărțile respective întru lărgirea orizontului, vorba lui Noica. 

Apreciez grija ta, însă te asigur că nu e cazul să te temi pentru mine. Mai degrabă ai grijă de propriul cap și de propriile-ți picioare. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/4/2023 at 11:44 PM, Avalon73 said:

.... esti ancorat mult mai bine in realitatea de aici si acum, ...

 

mai domnu""....

realitatea de aici si acum nu prea se pupa cu cea quantica

acuma...ca fiecare user observa ""realitatea"" lui, pai asta spun de aprox 3 ani incoace

io nu va condamn, ci incerc sa expun realitatea asa cum o percep eu

voi de ce ma condamnati? pentru ca nu seamana cu ceea ce percepeti voi?

sa fiti sanatosi!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, TRINITATEA ESTE CEA MAI PROFITABILĂ AFACE POPEASCĂ!

Păzea, vine popa cu crucea, să strălucească de curățenie în fiecare odăiță și suta de lei să fie prezentă pe colțul mesei din hol. Da-ți dovadă de oameni cu scaun la cap căci acușica vă face Iisus scăunel picioarelor  Sale!

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În concluzie, am putea spune că Trinitatea este un termen care apare ulterior evangheliilor. El nu apare nici în NT, cu atât mai puțin în VT. Cum a apărut, nu se știe exact, însă se presupune că a apărut undeva prin secolul al doilea e.n. Însă se spune că împăratul Teodosiu, undeva pe la sfârșitul secolului al patrulea, a decretat „credința trinitară” drept religie de stat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 minutes ago, Vriies said:

În concluzie, am putea spune că Trinitatea este un termen care apare ulterior evangheliilor. drept religie de stat.

Matei Vamesul, martor ocular al crucificarii Lui Isus ne-a lasat scris asa

Matei 28:19-20  Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. 20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.”

Pavel ne-a lasat altceva cu privire la botez (scăldătoare - care ar fi nimic altceva decat PIPI DE PI$$$ICĂ)

6.jpg

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Avalon73 said:

Matei Vamesul, martor ocular al crucificarii Lui Isus ne-a lasat scris asa

Matei 28:19-20  Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. 20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.”

Hopa, tu din ce Biblie citezi? Nu din aia ortodoxă, e clar. Uite, chiar m-ai făcut curios și în cea ortodoxă se spune așa:

19. Drept acces, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le  în numele Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh,

Mă rog, mici diferențe, însă e clar că tu nu citezi după Biblia ortodoxă. 

Pe de altă parte, asta nu schimbă cu nimic datele problemei. Indiferent de variantele  Bibliei pe care le avem noi, ehe, acestea sunt târzii și supuse nenumăratelor compilații și adăugiri. Încearcă să-ți închipui că teologia creștină s-a fundamentat nu în doi-trei ani, ci în sute de ani!

Oricum, un lucru e cert. Anume că  împăratul Teodosiu, abia undeva pe la sfârșitul secolului al patrulea, a decretat „credința trinitară” drept religie de stat.

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Vriies said:

Hopa, tu din ce Biblie citezi? Nu din aia ortodoxă, e clar. Uite, chiar m-ai făcut curios și în cea ortodoxă se spune așa:

19. Drept acces, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le  în numele Tatălui și al Fiului și al Sfîntului Duh,

Mă rog, mici diferențe, însă e clar că tu nu citezi după Biblia ortodoxă. 

Pe de altă parte, asta nu schimbă cu nimic datele problemei. Indiferent de variantele  Bibliei pe care le avem noi, ehe, acestea sunt târzii și supuse nenumăratelor compilații și adăugiri. Încearcă să-ți închipui că teologia creștină s-a fundamentat nu în doi-trei ani, ci în sute de ani!

Oricum, un lucru e cert. Anume că  împăratul Teodosiu, abia undeva pe la sfârșitul secolului al patrulea, a decretat „credința trinitară” drept religie de stat.

Citez din Biblia lui Cornilescu si din New International Bible (engleza), biblia ortodoxa e modificata de preafericitul Daniel care o vindea prin mall-uri cu 70 lei bucata acum 5 ani. Am mai repetat pe acest forum ca eu, UN NIMENI, nu dau doi bani pe ortodoxie si in general pe orice secte de orice fel. Sunt un adept al lui Martin Luther.

In rest, te contrazici singur...păcat, păreai promițător dar acum îmi dau seama că nu pot avea pretenții cu cineva care "dialoghează" cu schizofreni ca Zod, Rayn si Unknown.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×