Sari la conținut
Forum Roportal
juve17

Cum sa il/o cuceresc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de vorbit ai vorbit cu ea ? Incearca sa aflii ce are pe suflet ... poate o framanta pe ea ceva .. poate iti ascunde ceva si singura posibilitate ca sa nu te faca sa suferi este sa se separe de tine ... sunt N posibilitati ... Pana nu stii ce este cu ea nici nu ai cum sa o impresionezi dar insista si vei vedea cum reactioneaza mai departe.
Tocmai asta vreau sa fac acum. Prin mai nu stii exact ceea ce simte celalat. ea poate sa zica ca e ok, si sa nu fie...sau invers...oriceine poata sa minta.pb e ca nu a vrut sa ma vada, pentru ca ii e frica sa nu planga de emotie etc
Nu,nu isi bate joc,este doar indecisa. :phone: Sunt cateva lucruri pe care nu le inteleg dar nu insist pe tema asta.Nu incerca sa gasesti fel de fel de lucruri care crezi ca ar impresiona,important este sa fii tu,sa simta ea ca totul vine din suflet,sa simta ca fiecare gest e facut din iubire.Asta ar face`o sa se gandeasca mai mult si sa se intrebe daca procedeaza corect.Inca nu stie ce sa faca,te vrea pe tine,poate pentru ca te cunoaste cel mai bine si nu e de ici de colo o relatie de 5 ani dar totusi cred ca ii este rusine sa se desparta de celalalt tip tocmai pentru ca acesta nu a gresit fata de ea cu nimic.Acorda`i un timp,nu o bombarda cu rugaminti...discuta cu ea prieteneste,fa`o pe ea sa isi doreasca sa o luati de la capat... declaratiile si cuvintele frumoase pastreaza`le pentru mai tarziu.Eu iti urez succes!
Merci pentru sfat.Exact asa stau lucruriel. Si ea mi-a spus ca e indecisa, si nu mai poate sa-l raneaasca pe tipul ala pentru ca de un an si jumatate a facut totul ca sa o impresioneza, si ii este foarte greu. Spune ca ne iubeste pe amandoi, dar s-a saturat de situatia in care e, asa ca a luat o decizie ca sa scape de apasarea psihica.Acum sa fiu alaturi de ea ca siomplu amin, imi este destul de greu pentru ca dupa tot ce a fost intre noi, e cam aiurea, si nu stiu cat as reusi...sa-i fiu doar un simplu amic
Crezi ca mai ai cu ce impresiona dupa ce ai stat cu ea 5 ani, nu mai ai . Mai ales caci din descrierea ta se vede ca ea este si putin labil psihic ,asdar nu e indecizie ci probleme de sanatate,anxietate si depresii .Cred ca pentru a o cuceri inapoi nu de a o impresiona ai nevoie ,ci de a o asculta .Invita-o la o cafea ,intreaba-o ..ce probleme are ,cauta sa o intelegi si vei vedea ca vei avea mai mult succes . :cry:
Mda, cred ca ai dreptate in ceea ce zici.Merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce te cramponezi de ea? Sant atitea fete....mai ales ca din cate spui nu ati avut un motiv serios cand va-ti despartit....ea nici nu stie ce vrea...ba e alba ,ba e neagra..... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 5 ani in relatia cu fata asta voi nu v-ati dat seama ce vreti?Daca o iubesti, cum ati ajuns sa va despartiti dupa 5 ani fara sa stii de ce?Ar fi trebuit sa va cunoasteti destul de bine pana acum.Sunt curios ce varsta aveti.Fata pare labila psihic,iti spune ca te iubeste si vrea sa fie cu altul,plange impresionant dupa tine,ia calmante,totusi nu ia o hotarare clara.O relatie de concubinaj de 5 ani e f mult,daca in perioada asta nu v-ati hotarat ce faceti e clar ca aveati amandoi indoieli legate de o viata impreuna.O iubesti, ok, dar esti atat de hotarat sa tii langa tine o viata o astfel de femeie?Cred ca singurul lucru care ar impresiona o femeie dupa 5 ani ar fi sa o iei de nevasta.S-ar putea sa simti mai mult gelozie acum ca stii ca ea e cu altcineva si tu nu ai pe nimeni si sa nu fie vorba tocmai de dragoste.Ai si posibilitatea sa incerci cu altcineva, sa te implici si tu in alta relatie si sa descoperi ca e mult mai bine cand ai langa tine o femeie care sa nu aiba depesii,nevroze si alte probleme psihice care te-ar putea afecta si pe tine la un moment dat....Tu in perioada asta ai incercat si cu altcineva?Nu de alta dar unii oameni sunt mereu nehotarati de parca viata ar fi vesnica si eu unul nu as rezista langa o astfel de persoana.Parerea mea sincera e sa iti vezi de viata ta si sa nu mai tot incerci sa o impresionezi.Daca ea e "indecisa" fi tu barbat si decide, ca ai o viata in fata....si are balta peste

Editat de deadangel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si gindeste-te bine : poate confunzi acum iubirea pentru ea cu obisnuinta....eu zic sa mai reflectezi.....cam ce virsta aveti,daca nu te superi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum sa fiu alaturi de ea ca siomplu amin, imi este destul de greu pentru ca dupa tot ce a fost intre noi, e cam aiurea, si nu stiu cat as reusi...sa-i fiu doar un simplu amic
Daca ea simte ca esti alaturi de ea,fara sa incerci sa o constrangi sa ia o decizie rapida,probabil va vedea in tine ceea ce a vazut si in cei 5 ani cat ati fost impreuna,adica un iubit.

Pe de alta parte gandeste-te ca e posibil ca de acum in colo tot tu sa ai de suferit,chiar daca va impacati.Daca un altul incearca sa o cucereasca iar ea cedeaza,unde crezi ca o sa ajungeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si gindeste-te bine : poate confunzi acum iubirea pentru ea cu obisnuinta....eu zic sa mai reflectezi.....cam ce virsta aveti,daca nu te superi?
nu ma supar23
Daca ea simte ca esti alaturi de ea,fara sa incerci sa o constrangi sa ia o decizie rapida,probabil va vedea in tine ceea ce a vazut si in cei 5 ani cat ati fost impreuna,adica un iubit.Pe de alta parte gandeste-te ca e posibil ca de acum in colo tot tu sa ai de suferit,chiar daca va impacati.Daca un altul incearca sa o cucereasca iar ea cedeaza,unde crezi ca o sa ajungeti?
mda...ai dreptate, dar sper sa fi invatat ddin toata povestea asta...pentru ca lucrurile au capatat o amploare pe care niumeni nu credea ca se va intampla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma supar23mda...ai dreptate, dar sper sa fi invatat ddin toata povestea asta...pentru ca lucrurile au capatat o amploare pe care niumeni nu credea ca se va intampla

 

 

Fii tu insuti, complet sincer cu tine si cu ea, din toate punctele de vedere si s-ar putea sa ai o sansa. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles asa: ea s-a despartit de tine printr-un sms in care te anunta ca nu te mai iubeste si si-a gasit pe altul, da? Tu ai acceptat si dupa ceva timp ea s-a intors la tine, in cateva saptamani iar s-a despartit de tine motivand acelasi lucru ca prima oara. Tu atunci ai realizat ca o iubesti si vrei sa o recuceresti. Nu ti se pare nimic ciudat aici?

1.Trebuie sa lasi ceva timp sa treaca fara sa mai comunicati a.i. sa reusiti amandoi sa va dati seama ce vreti. Detasare. 2. Daca e persoana potrivita nu trebuie sa o recuceresti la modul aproape disperat in care incerci tu, o recuceresti zilnic cu gesturile tale cele mai simple ce nu necesita atat efort (e parerea mea, sunt casatorit de un an si zilnic imi recuceresc nevasta fara sa ma chinui in sensul asta) E o chestie de reciprocitate, de chimie a cuplului, cand e persoana potrivita parca se potrivesc pana si certurile si defectele celuilalt. 3. E greu sa iti dai seama cand trebuie sa renunti si asta iti recomand sa analizezi bine daca nu s-a trecut deja linia respectiva. Trebuie sa iei aminte de punctul 1. sa iti dai tu seama daca e obisnuinta, dependenta, gelozie sau dragoste. Ar fi ciudat sa o recuceresti si apoi sa iti dai seama ca nu e ok relatia. 4. Sunteti "juniori" implicati intr-o relatie lunga si va dati seama amandoi ca este cazul sa va maturizati sentimental, chiar daca e greu de acceptat, veti face asta cel mai probabil pe drumuri separate.5. Incearca si o alta relatie, sunteti tineri si nu aveti experienta. Nu stii daca o alta fata te poate face sa te simti mai implinit pana nu incerci.

Cu "the one" nu prea treci prin astfel de momente, sunt rare cazurile in care rezista astfel de relatii (been there, done that...didn't work), am crescut si am aflat o data cu varsta si ce vreau de la partenera si ce am de facut sa nu mai ajung in astfel de situatii.

Mi se pare de bun simt ca iti spune adevarul ca iese cu alt tip si poate ca iti spune ca te mai iubeste sa nu te raneasca si spera sa o intelegi si sa o lasi sa isi vada de treaba ei, poate ca asa intelege ea ca face sa iti fie mai usor.ma gandesc si la varianta ca plange isteric ca vede ca nu o lasi in pace si nu stie cum sa iti mai spuna sa scape...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DE ce nu incerci o alta relatie? Viata merge mai departe ,iar cu ea nu vei face mare brinza....parerea mea Daca te-a lasat o data ,te va lasa si a doua oara pentru altul. Vrei sa traiesti asa>?

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa! Juniorul nu intreba cum sa isi rezolve problemele in relatie. Pe el il intereseaza meode noi despre cum sa o impresioneze. Pai dupa 5 ani tu stii ce merge la ea sau nu, la ce reactioneaza cel mai bine. Daca nici una din metodele incercate de tine pana acum nu a dat roade mai incearca sa-i trimiti poze comune de la evenimente placute (petreceri, concedii), trimite-i flori des cu dedicatii, daruieste-i un inel intr-un mod special, gateste-i ceva ce-i place si invit-o la tine...Ai imaginatie? Daca da, foloseste-o intelept spre binele tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×