Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Trebuie sa faci parte dintr-o biserica locala sau din Biserica Universala! De ce? Fiindca Biserica reprezinta "Mireasa" lui Cristos. In Biserica primesti hrana de care ai nevoie sa traiesti, acolo esti in unitate cu madularele din Trup (Biserica lui Isus este asemanata cu un Trup, Trupul Domnului), acolo te maturizezi spiritual si esti capabili sa-i ajuti si tu pe altii sa vina la Mantuire!

Gandestete la un deget taiat dintr-un trup, el moare, nu are viata! Asa este cu un om care nu vrea sa faca parte din Biserica!

Biserica nu inseamna o religie, Biserica este un organism Viu, care traieste si se dezvolta!

Intelege draga Vali, dumneata ai nevoie de Biserica deoarece fara Biserica nu poti trai spiritual,te stingi, mori, ca si un lemn care ramane singur, se stinge!

 

 

degetul taiat tinut in geata se poate pune la loc. avraam nu se ducea la nici o biserica si nici iisis nu sa dus. si totusi dumnezeu a avut grija sa ajunga la el. in ziua de azi nu tre sa mai mergi la biserica dumnezeu e pretutindeni . crestinii la inceput se intalneau in anumite case ca sa se ascunda de romani. dupa care constantin lea dat o casa si lea zis ca numai acolo se mantuiesc. persoanele care nu corespundeau intereselor lor erau excomunicati. crezi ca daca traiau intru dumnezeu el nu ii mai proteja? dumnezeu e pretutindeni in tot si in toate. oriunde il cauti este . ca te rogi ca musulman sau ca crestin sau ca evreu nu te rogi lui dumnezeu? ce importanta are e ca si cum ai spune toti cei care ii cheama ahmad nu sint credinciosi. atatia timp ct te rogi lui dumnezeu nu conteaza apartenenta ta . crezi ca daca esti crestin esti mai bun decat unul de alta religie care face mai mult bine. nu in ochii lui dumnezeu nu conteaza apartenenta el vede in suflet. da e rau ca celelalte religii nu il recunosc pe iisus dar si el spune ca cine nu il marturiseste pe fiu nu e mare problema dar cine nu il marturiseste pe tatal ala e necredincios. si atunci de ce sa facem noi oamenii deosebiri? lasatil pe dumnezeu ca el stie mai bine cine e bun si cine nu. nu judeca ca sa nu fii judecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
degetul taiat tinut in geata se poate pune la loc. avraam nu se ducea la nici o biserica si nici iisis nu sa dus. si totusi dumnezeu a avut grija sa ajunga la el. in ziua de azi nu tre sa mai mergi la biserica dumnezeu e pretutindeni . crestinii la inceput se intalneau in anumite case ca sa se ascunda de romani. dupa care constantin lea dat o casa si lea zis ca numai acolo se mantuiesc. persoanele care nu corespundeau intereselor lor erau excomunicati. crezi ca daca traiau intru dumnezeu el nu ii mai proteja? dumnezeu e pretutindeni in tot si in toate. oriunde il cauti este . ca te rogi ca musulman sau ca crestin sau ca evreu nu te rogi lui dumnezeu? ce importanta are e ca si cum ai spune toti cei care ii cheama ahmad nu sint credinciosi. atatia timp ct te rogi lui dumnezeu nu conteaza apartenenta ta . crezi ca daca esti crestin esti mai bun decat unul de alta religie care face mai mult bine. nu in ochii lui dumnezeu nu conteaza apartenenta el vede in suflet. da e rau ca celelalte religii nu il recunosc pe iisus dar si el spune ca cine nu il marturiseste pe fiu nu e mare problema dar cine nu il marturiseste pe tatal ala e necredincios. si atunci de ce sa facem noi oamenii deosebiri? lasatil pe dumnezeu ca el stie mai bine cine e bun si cine nu. nu judeca ca sa nu fii judecat.

Tu ne propui o viziune personala a "bisericii"!

Eu prefer viziunea Bibliei!:

FAPTE 1: 13 Cind au ajuns acasa, s'au suit in odaia de sus, unde stateau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zilotul, si Iuda, fiul lui Iacov.

FAPTE 1: 14 Toti acestia staruiau cu un cuget in rugaciune si in cereri, impreuna cu femeile, si cu Maria, mama lui Isus, si cu fratii Lui.

FAPTE 1: 15 In zilele acelea, Petru s'a sculat in mijlocul fratilor, -numarul celor adunati laolalta era de aproape o suta douazeci, -si a zis:

FAPTE 2: 1 In ziua Cincizecimii, erau toti impreuna in acelas loc.

FAPTE 2: 2 Deodata a venit din cer un sunet ca vijiitul unui vint puternic, si a umplut toata casa unde sedeau ei.

FAPTE 2: 44 Toti cei ce credeau, erau impreuna la un loc, si aveau toate de obste.

FAPTE 2: 46 Toti impreuna erau nelipsiti dela Templu in fiecare zi, fringeau pinea acasa, si luau hrana, cu bucurie si curatie de inima.

FAPTE 4: 31 Dupa ce s'au rugat ei, s'a cutremurat locul unde erau adunati; toti s'au umplut de Duhul Sfint, si vesteau Cuvintul lui Dumnezeu cu indrazneala.

 

Biserica lui Isus Cristos predica Evanghelia, pe Isus Cristos, mantuirewa prin Jertfa de la Golgota.

Biserica lui Isus nu-l predica pe Mahomed,trebuie sa alegi intre Mahomed si Cristos, intre Allah si Yahve! Nu poti fi cu amandoi!

 

 

EDIT - NU-MI MAI FACE CURCUBEE PRIN MESAJE CA SE CITESC GREU.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt bucuros sa ma incred in promisiunile lui Dumnezeu pentru viitor! Pentru mine personal sunt o certitudine, prin credinta.Daca sute de profetii sau implinit cu exactitate,sunt sigur ca Dumnezeu nu minte si va implini si promisiunile care nu s-au implinit inca!

sute de profetii normal ca s-au implinit, daca au fost facute dupa ce s-a petrecut evenimentul... :D

azi profetiile alea se mai numesc laic si carti de istorie.

 

Dumnezeu i-a pus inainte lui Israel binele si raul,viata si moartea, doar ei sa aleaga!

YHWH ii spune lui Moise de Satana ? da sau nu ? :pardon: de ce nu ?

 

Acusi o iei pe urmele lui Soimos! Dumneata crezi ca Dumnezeu exista?

lasa predica pentru cine o inghite. spune Isus in NT ca e Fiul lui Dumnezeu? pai cum vii tu sa spui "Isus e Dumnezeu" ?

 

Poate dumneata esti sfanta Diana si noi nu stim?

sincer, in comparatie cu sfintii biblici, jumatate din populatia globului ar trebui sa fie semi-zei ! n-am vazut mai multa coruptie si mizerie decat la "alesii" lui YHWH, dar asta-i alta poveste.

 

Fiecare om este in mocirla pacatului! Cristos este cel care ne scoate deacolo. Imi pare rau insa de unii, care se cred animale si le place mocirla pacatului. Daca incerci sa-l scoti deacolo guita si te musca!

ei, uite ca eu nu pot concepe ca Dumnezeu m-a facut ca sa ma balaceasca bine prin pacat, sa-mi arate cat sunt de murdara, ca apoi sa ma ierte "binevoitor" si eu sa-i multumesc de-a pururi pentru "mila" aratata. e absurd. asta-i lupta de gherila la nivelul respectului de sine. e ca si cum ai face un bine cuiva numai ca sa-l indatorezi.

 

Sa inteleg ca tu esti bula, in contextul discutat?

ai inteles tu ce trebuie, nu mai face pe nelamuritul ca nu te prinde. :doh:

 

Un doctor care nu spune omului ca este bolnav si nu-i da remediul potrivit la boala lui, nu este doctor!

dar doctor nu e nici ala care prescrie remedii unui om sanatos ! sau unul care crede ca daca el a fost sau este bolnav, toata lumea e la fel !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sute de profetii normal ca s-au implinit, daca au fost facute dupa ce s-a petrecut evenimentul... :giggle:

azi profetiile alea se mai numesc laic si carti de istorie.

Crae profetii s-au facut dupa ce s-a petrecut evenimentul? Da-mi un exemplu?!

YHWH ii spune lui Moise de Satana ? da sau nu ? :- de ce nu ?

Din moment ce Geneza ne vorbeste despre Satana, sigur ca Moise stia!

lasa predica pentru cine o inghite. spune Isus in NT ca e Fiul lui Dumnezeu? pai cum vii tu sa spui "Isus e Dumnezeu" ?

sincer, in comparatie cu sfintii biblici, jumatate din populatia globului ar trebui sa fie semi-zei ! n-am vazut mai multa coruptie si mizerie decat la "alesii" lui YHWH, dar asta-i alta poveste.

Toma spune ca Isus este Dumnezeu si acel episod este in Noul Testament. Si nu este singurul exemplu, mai sunt si altele!

ei, uite ca eu nu pot concepe ca Dumnezeu m-a facut ca sa ma balaceasca bine prin pacat, sa-mi arate cat sunt de murdara, ca apoi sa ma ierte "binevoitor" si eu sa-i multumesc de-a pururi pentru "mila" aratata. e absurd. asta-i lupta de gherila la nivelul respectului de sine. e ca si cum ai face un bine cuiva numai ca sa-l indatorezi.

Tocmai ca Dumnezeu ne-a creat curati,alegerea balacirii in pacat ne apartine noua!

Daca nu doresti iertarea Lui esti libera sa-L respingi si nu-ti mai ramane decat sa astepti Judecata lui Dumnezeu!

 

ai inteles tu ce trebuie, nu mai face pe nelamuritul ca nu te prinde. :resent:

dar doctor nu e nici ala care prescrie remedii unui om sanatos ! sau unul care crede ca daca el a fost sau este bolnav, toata lumea e la fel !

In general bolnavii psihici nu recunosc ca sunt bolnavi! De fapt Biblia spune ca nebunii nu cred in El!Poate este un adevar in ceea ce ne spui!

 

aroganta nu are ce cauta in umanism.....

si de altfel,prin umanism omul poate ajunge singur la mantuire,fara ajutorul nimanui....

Tocmai in asta consta aroganta! Sa intinzi mana unuia cazut in prapastie si el sa te refuze spunand ca nu are nevoie de salvarea oferita de tine!

 

si ce ai fi preferat domnule cionas?

sa aduca copii pe care sa nu ii poata creste,pe care sa ii trimita la cersit,copii care sa astepte sa se coboare dumnezeu din ceruri cu o bucata de paine pt ei?

si ce legatura are sida cu umanismul?

dap...cam asa ceva...

adevarul nu vine doar intr-o forma anume,ci intr-o sumedenie de forme si dimensiuni...

si mai presus de orice si in profida ideiii pe care o au credinciosii,adevarul nu este ceva select si exclusivist la care numai alesii au acces,ba din contra....

dar trebuie sa gandesti un pic,inainte sa intelegi...

Preferinta nu este a mea in mod special, ci a lui Dumnezeu! Problema este ca intr-o lume guvernata de umanism se nasc copii din copii, asta datorita indepartarii oamenilor de Scriptura, de principiile lui Dumnezeu!

Nu cred ca adevaratii crestini nu au grija de copii care ii aduc pe lume!

Umanismul s-a indepartat de principiile crestine care contin o serie de norme de viata privind viata sexuala. Umanismul ignora aceste norme dand ghes relatiilor care favorizeaza SIDA. De aici legatura!

Da! Si Scriptura spune ca Adevarul nu exclude pe nimeni! El primeste cu bratele deschise pe cei care Il accepta si vin la El! Nu poti spune ca totul este Adevar si sa ignori ca pe pamant exista minciuna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ne propui o viziune personala a "bisericii"!

Eu prefer viziunea Bibliei!:

 

Biserica lui Isus Cristos predica Evanghelia, pe Isus Cristos, mantuirewa prin Jertfa de la Golgota.

Biserica lui Isus nu-l predica pe Mahomed,trebuie sa alegi intre Mahomed si Cristos, intre Allah si Yahve! Nu poti fi cu amandoi!

EDIT - NU-MI MAI FACE CURCUBEE PRIN MESAJE CA SE CITESC GREU.

 

e dreptul tau sa preferi ce vrei. toate doctrinele crestine predica asta. si biserica lui iisus predica crestinismul care a fost inainte de islam . si allah si yahve in perceptia islamica sunt aceiasi persoana. coran sura baqara verset 136

 

"spuneti noi credem in allah si ceea ce ne-a fost trimis noua si ceea ce a fost trimis lui avraam ,lui ismail,lui isaac ,lui iacob si semintiilor , in ceea ce le-a fost dat lui moise si lui iisus si in ce le-a fost dat tuturor profetilor de catre domnul lor. noi nu facem deosebire intre ei . noi lui ii suntem supusi (musulmani)"

deci ei recunosc toti profetii ? cred ca e acelasi dumnezeu doar ca in araba se cheama allah si in ebraica yahve.

Editat de vali_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e dreptul tau sa preferi ce vrei. toate doctrinele crestine predica asta. si biserica lui iisus predica crestinismul care a fost inainte de islam . si allah si yahve in perceptia islamica sunt aceiasi persoana. coran sura baqara verset 136

 

"spuneti noi credem in allah si ceea ce ne-a fost trimis noua si ceea ce a fost trimis lui avraam ,lui ismail,lui isaac ,lui iacob si semintiilor , in ceea ce le-a fost dat lui moise si lui iisus si in ce le-a fost dat tuturor profetilor de catre domnul lor. noi nu facem deosebire intre ei . noi lui ii suntem supusi (musulmani)"

deci ei recunosc toti profetii ? cred ca e acelasi dumnezeu doar ca in araba se cheama allah si in ebraica yahve.

Si Petru credea ca spune voia lui Dumnezeu si totusi Isus ii spune: "Inapoia mea Satano"

Uite o diferenta clara intre islam si crestinism:

http://www.geocities.com/cioanas/diverse/islam.html

Islamul uraste pe crestini si pe evrei, oare de ce? Daca au acelasi Dumnezeu ar trebui sa se iubeasca! Singurul raspuns atunci cand vei studia aceste religii, va fi unul singur Allah nu este Yahve!

 

Aici se vorbea despre umanism si cred ca ar fi bine sa ne tinem de topic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
avraam nu se ducea la nici o biserica si nici iisis nu sa dus. si totusi dumnezeu a avut grija sa ajunga la el.

 

Isus nu a fost la nici o biserica, dar a fost la sinagoga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus nu a fost la nici o biserica, dar a fost la sinagoga.

Dar Abel? La ce biserica a fost? La "acceptat" el pe Hristos in inima lui ca salvator "personal"? Nu. Atunci, dupa voi, nu putea fi salvat si trebuie sa scoatem din Biblie pasajele unde se scrie de "dreptul" Abel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preferinta nu este a mea in mod special, ci a lui Dumnezeu! Problema este ca intr-o lume guvernata de umanism se nasc copii din copii, asta datorita indepartarii oamenilor de Scriptura, de principiile lui Dumnezeu!

Nu cred ca adevaratii crestini nu au grija de copii care ii aduc pe lume!

Umanismul s-a indepartat de principiile crestine care contin o serie de norme de viata privind viata sexuala. Umanismul ignora aceste norme dand ghes relatiilor care favorizeaza SIDA. De aici legatura!

Da! Si Scriptura spune ca Adevarul nu exclude pe nimeni! El primeste cu bratele deschise pe cei care Il accepta si vin la El! Nu poti spune ca totul este Adevar si sa ignori ca pe pamant exista minciuna!

dumnezeu nu are preferinte,pt ca daca ar avea(o sa incerc sa ignor VT-ul,ca sa nu schimb discutia),nu ar mai avea cum sa fie impartial...

si preferinta de care vorbesti suna mai degraba ca o alegere,iar alegerea trebuia sa fie a omului,nu a lui....

dumnezeu nu are ce sa aleaga conform ,propriei voastre invataturi,dumnezeu nu alege intre bine o actiune rea si una buna,el pur si simplu,este BUN....asa ca nu are nici o putere de alegere,cu atat mai putin preferinte...

defat daca doresti sa darami ideea de dragoste neconditionata,care iarasi nu are ce cauta in exemplul acela cu asemanarea bibliei cu un cod penal..

pt ca codul penal se foloseste de pedeapsa ca sa indrepte omul,iar dragostea de care vorbesti tu si cei ca tine,nu are cum sa se foloseasca de principiul pedepsei...daca iubesti vei folosi dragostea ca sa schimbi pe cineva...nu amenintarea iadului..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×