Sari la conținut
Forum Roportal
bibimiry

ziua de odihna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie imi este foarte simplu : Dumnezeu a spus sa serbam ziua a 7-a ca zi de odihna. Cum facem calculul ? La fel de simplu : Isus a inviat in ziua intai , adica duminica. In ce zi se serbeaza Pastele ? Duminica. Deci duminica ziua intai, sambata ziua a saptea.

Aceasta  este adevarata zi de odihna.

[snapbacca]51649[/snapbacca]

mie mi se pare ca luati prea ad literam ceea ce e scris in biblie(respectiv coran).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elia, Sabatul a fost facut cunoscut omului in Eden, dar povestirile de la inceputul Bibliei au fost puse in scris abia in timpul exilului Babilonian! (cam la o mie de ani dupa Moise). Sabatul este Ziua Sfanta a poporului lui Israel, ziua despre care Dumnezeu ii vorbeste lui Moise pe Sinai.

[snapbacca]51629[/snapbacca]

 

Ce vrei sa spui cu aceasta? Ca pana la Sinai oamenii nu au avut habar de Legea lui Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana pe Sinai, oamenii au avut Legea lui Dumnezeu intr-o alta forma, unii o inca!

[snapbacca]51967[/snapbacca]

 

In ce forma au avut oamenii Legea inainte de Sinai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o forma sau alta, religia face parte din viata omului din momentul in care omul devine constient de sine insusi.

Fiecare religie are o anumita forma de raportare la zeul propriu. Evreii, crestinii si musulmaniii se raporteaza la Dumnezeu. Si fiecare se mantuieste in credinta sa, pentru ca dupa ea va fi judecat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Textul in care Isus a spus "Eu sunt calea, adevarul si viata..." este din Evanghelia dupa Ioan, iar Ioan este evanghelistul care a prelucrat mult mesajul lui Isus, fara sa il denatureze, dar insistand asupra aspectelor care interesau comunitatea crestina de pe la anul 90 dC.

Pentru cei care cred in Isus, Isus este calea care duce la Tatal. Isus ne spune ca, din moment ce suntem crestini, nu mai avem alte drumuri catre Tatal.

Exista si credinte false, dar sunt si oameni care nu ajung la credinta in Isus si se pot mantui la fel ca si noi, in legea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu foloseste la judecata un etalon: LEGEA Sa. Daca cineva, independent de vointa sa nu a cunoscut cuvantul Legii, dar comportamentul sau natural nu a contrazis cu nimic cuvantul si spiritul Legii, poate fi salvat. In acest caz omul a actionat in acord cu Legea scrisa de Dumnezeu pe tablele inimii lui, prin Duhul Sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×