Sari la conținut
Forum Roportal
bibimiry

ziua de odihna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cunosc acest sistem de stabilire a zilei de Paste, dar vroiam sa zic de data diferita in care se serbeaza de religiile surori. Cred ca ar fi corect sa se convina pentru. o zi anume. Si multe alte obiceiuri mai marunte, care ar fi bine de unificat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ziua de odihna nu am hotartat-o noi, ci Dumnezeu si a stabilit-o sambata, fie ca ne place, fie ca nu ne place. eu va spun un lucru: cine nu are parte de Odihna de sambata, nu stie ce e Odihna cu adevarat. putem face pe smecherii cu texte de genul "ziua de odihna e ziua in care vor muschii mei sa se odihneasca", dar prin asta nu aratam decat ignoranta si stupiditate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ziua de odihna nu am hotartat-o noi, ci Dumnezeu si a stabilit-o sambata, fie ca ne place, fie ca nu ne place. eu va spun un lucru: cine nu are parte de Odihna de sambata, nu stie ce e Odihna cu adevarat. putem face pe smecherii cu texte de genul "ziua de odihna e ziua in care vor muschii mei sa se odihneasca", dar prin asta nu aratam decat ignoranta si stupiditate.

[snapbacca]42787[/snapbacca]

Daca imi amintesc bine, in biblie nu se spune ca facerea lumii a inceput luni, sau marti, sau asa ceva. Ci doar ca ziua a saptea este de odihna. Din pacate ne lovim de aceeasi problema: nu avem cum sa verificam informatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca imi amintesc bine, in biblie nu se spune ca facerea lumii a inceput luni, sau marti, sau asa ceva. Ci doar ca ziua a saptea este de odihna. Din pacate ne lovim de aceeasi problema: nu avem cum sa verificam informatia.

[snapbacca]42996[/snapbacca]

tot in biblie se mai spune sa nu lucrezi in "ziua de sabat".(nu stiu daca am scris corect :"> )

 

Poate cineva sa explice etimologia acestui cuvant? Probabil ca atunci ne vom lamuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sabat vine de la evreiescul sabbath, care inseamna odihna. apare pentru prima oara in Biblie, in VT cartea Genezei, cu referire la ziua a saptea a Creatiunii. Biblia spune despre ea "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain da tot nu m-am lamurit pe deplin. :">

 

Deci sabatul este ziua a saptea. Este aceasta aceeasi cu ziua de Duminica sau cea de Sambata? Cred ca aici a parut si confuzia cu numaratul zilelor. De la care din cele sapte zile ale saptamanii cunoscute de noi astazi incepe numaratoarea?

Scuzati-mi ignoranta. :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intreaga crestinatate, si numai, recunosc si considera ca ziua invierii este ziua intai a saptamanii, adica duminica.numara si vei vedea care este ziua a saptea.

cu ce zi incepe calendarul in statele din occident?

de ce la ortodocsi calendarul incepe cu ziua de luni si nu cu cea de duminica, desi orice preot recunoaste ca duminica e ziua intai a saptamanii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intreaga crestinatate, si numai, recunosc si considera ca ziua invierii este ziua intai a saptamanii, adica duminica.numara si vei vedea care este ziua a saptea.

cu ce zi incepe calendarul in statele din occident?

de ce la ortodocsi calendarul incepe cu ziua de luni si nu cu cea de duminica, desi orice preot recunoaste ca duminica e ziua intai a saptamanii?

[snapbacca]43227[/snapbacca]

Cum poti sa spui ca ziua intai a saptamanii este ziua invierii, cand Dumnezeu a stabilit ziua de oduhna cu mult inainte de acest eveniment? Sau ne intoarcem la sinodul de la Niceea, unde sa-a decis acest lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calendarul celor din occident asa cum spui tu, si dupa cum multa lume stie, incepe cu "Sunday".

 

Da' tot nu m-am lamurit pentru ca daca tu spui ca ziua intai a fost Duminica si Dumnezeu sa-a odihnit in ziua a saptea care dupa socoteala ar si Sambata, atunci noi de ce tinem ca zi de odihna Duminica? Chiar si occidentalii fac la fel tot duminica se odihnesc. Sau, ma rog, dupa cum e moda, sambata si duminica asa ca sa fie tot weecaendul.

 

Daca Dumnezeu a lucrat in ziua intai noi de ce ne odihnim?

 

:blinca: chiar ca nu mai inteleg nimic. Sa ma lumineze cineva. va rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Calendarul celor din occident asa cum spui tu, si dupa cum multa lume stie, incepe cu "Sunday".

 

Da' tot nu m-am lamurit pentru ca daca tu spui ca ziua intai a fost Duminica si Dumnezeu sa-a odihnit in ziua a saptea care dupa socoteala ar si Sambata, atunci noi de ce tinem ca zi de odihna Duminica? Chiar si occidentalii fac la fel tot duminica se odihnesc. Sau, ma rog, dupa cum e moda, sambata si duminica asa ca sa fie tot weecaendul.

 

Daca Dumnezeu a lucrat in ziua intai noi de ce ne odihnim?

 

:blinca: chiar ca nu mai inteleg nimic. Sa ma lumineze cineva. va rog.

[snapbacca]43233[/snapbacca]

Noi tinem duminica ca zi de odihna deoarece asa sa-a hotarat la sinodul de la Niceea, convocatd e Constantin cel Mare, cand sa-a hotarat ca sa fie crestinismul religia oficiala. Si cum pana atunci in imperiul roman era religia Sol Invictis, Tov Constantin a zis ca sa fie duminica ziua de odihna,ca la ei era ziua soarelui. Si atunci sarbatoreau ei odihna si pe soare. Si asa a intrat in religia noastra un element strain complet, pentru a face trecerea si aceptarea mai lejera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×