Sari la conținut
Forum Roportal
bibimiry

ziua de odihna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:( oca Moise dar adevarul totusi unde e? M-am priceput eu ca Sunday o fi ziua soarelui; e adevarat ca nu stiam cine a decretat-o :) insa care este de fapt adevarata zi de odihna? :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:( oca Moise dar adevarul totusi unde e? M-am priceput eu ca Sunday o fi ziua soarelui; e adevarat ca nu stiam cine a decretat-o  :) insa care este de fapt adevarata zi de odihna?  :soc:

[snapbacca]43237[/snapbacca]

Asta numai Dumnezeu stie. Dar vad ca fiecare are alta parere, in functie de confesiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cum poti sa spui ca ziua intai a saptamanii este ziua invierii, cand Dumnezeu a stabilit ziua de oduhna cu mult inainte de acest eveniment? " Isus Hristos a inviat in ziua intai a saptamanii. asta nu o spun eu ci o spune Biblia,Moise draga (porti un nume biblic, dar din cate se pare nu prea ai citit Biblia, cel putin in ultima vreme. nu e o mare problema ca ai timp de acum inainta. si crede-ma ca merita).

"Sau ne intoarcem la sinodul de la Niceea, unde sa-a decis acest lucru?" Nu stiu ce spui tu ca sa-a stabilit la Niceea, ca despre ziua de odihna sigur nu scrie nimic acolo. uite cum stau lucrurile. Constant a dat un edict prin care a numit ziua intai a saptamanii, fiind si ziua invierii, zi de odihna. asa ca Duminica (fiind ziua soarelui la necresti si neiudei) a devenit zi de odihna in amintirea invierii Domnului Isus.

intrebarea e cea pe care a scris-o Moise mai sus: daca Dumnezeu a stabilit ziua de odihna cu mult inainte de inviere, de ce Constantin, si apoi altii au numit ziua intai zi de odihna?

banuiesc cateva raspunsuri, cateva le stiu, dar e important sa ajungeti in mare parte singuri la ele, ca sa nu creada cineva ca umblu cu lamuritu.

uite cateva intrebari ajutatoare: daca Dumnezeu stabileste o zi de odihna, care aminteste de creatiune (de un gest unic in aceasta creatiune- ziua cand au fost incheiate toate lucrarile Sale si El a contemplat intreg acest univers, ziua careia i-a acordat o un anume continut pentru ca asta inseamna ca "a binecuvantat-o si a sfintit-o") cine are dreptul si putinta de a schimba aceasta zi cu o alta, care va aminti pentru totdeauna de fapt o lucrare pe care Dumnezeu a facut-o (de exemplu in ziua intai a fost facuta lumina, si oricum am privi noi lucrurile faptul asta nu se poate schimba).? deci cine are dreptul si putinta de a numi ziua intai ca zi de odihna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce tinem o alta zi? simplu: pentru ca asa am mostenit. dar asta e o mare eroare. insa noi suntem oameni de genul celor pentru care traditia e mai importanta decat adevarul si mai valoroasa decat propriul lor bine, asta fara sa mai pun la socoteala Cuvantul lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Cum poti sa spui ca ziua intai a saptamanii este ziua invierii, cand Dumnezeu a stabilit ziua de oduhna cu mult inainte de acest eveniment? " Isus Hristos a inviat in ziua intai a saptamanii. asta nu o spun eu ci o spune Biblia,Moise draga (porti un nume biblic, dar din cate se pare nu prea ai citit Biblia, cel putin in ultima vreme. nu e o mare problema ca ai timp de acum inainta. si crede-ma ca merita).

"Sau ne intoarcem la sinodul de la Niceea, unde sa-a decis acest lucru?" Nu stiu ce spui tu ca sa-a stabilit la Niceea, ca despre ziua de odihna sigur nu scrie nimic acolo. uite cum stau lucrurile. Constant a dat un edict prin care a numit ziua intai a saptamanii, fiind si ziua invierii, zi de odihna. asa ca Duminica (fiind ziua soarelui la necresti si neiudei) a devenit zi de odihna in amintirea invierii Domnului Isus.

intrebarea e cea pe care a scris-o Moise mai sus: daca Dumnezeu a stabilit ziua de odihna cu mult inainte de inviere, de ce Constantin, si apoi altii au numit ziua intai zi de odihna?

banuiesc cateva raspunsuri, cateva le stiu, dar e important sa ajungeti in mare parte singuri la ele, ca sa nu creada cineva ca umblu cu lamuritu.

uite cateva intrebari ajutatoare: daca Dumnezeu stabileste o zi de odihna, care aminteste de creatiune (de un gest unic in aceasta creatiune- ziua cand au fost incheiate toate lucrarile Sale si El a contemplat intreg acest univers, ziua careia i-a acordat o un anume continut pentru ca asta inseamna ca "a binecuvantat-o si a sfintit-o") cine are dreptul si putinta de a schimba aceasta zi cu o alta, care va aminti pentru totdeauna de fapt o lucrare pe care Dumnezeu a facut-o (de exemplu in ziua intai a fost facuta lumina, si oricum am privi noi lucrurile faptul asta nu se poate schimba).? deci cine are dreptul si putinta de a numi ziua intai ca zi de odihna?

[snapbacca]43241[/snapbacca]

Ca la Niceea sa-a stabilit ca ziua de odihna sa fie duminica este un fapt recunoscut de biserica, in mandria ei. Problema este ca pana atunci ei aveau ziua de odihna sambata, dupa biblie, si dupa cuvantul lui dumnezeu. Dar avand in vedere ca trebuie facuta o trecere a crestinismului cat mai lina, au decis ca cel mai bine imbina elemente din religia existenta cu cretsinismul. Pentru ca pe langa acest fapt Constantin a si obligat pe toata lumea sa vine la biserica duminica, si sa nu-ti inchipui ca au venit ca le placea noua religie. Lumea venea tot in spiritul fostei religii, deoarece daca azi se da un edict ca ziua de odihna este martea, gata, lumea o sa considere asa. Trebuie facut cumva sa-i obligi.

Si cum poti sa faci sinodul ala asa de mic, cand acolo sa-au stabilit directivele crestinismului? Acolo sa-a stabilit Crezul, acolo sa-a stabilit oficial ca Isus si Dumnezeu tatal sunt unul si anelasi, etc. Sinodul ala este punctul de cotitura al crestinismului.

Si ca sa stii, am citit biblia. Dar pe langa ea, am citit si alte carti, ca surse alternative.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai ma ddf ca nu suntem la teste de perspicacitate aici. Eu chiar vreau sa ma lamuresti. Si drept sa spun imi e lene sa gandesc la acest subiect. Am prea multe lacune.

 

Si daca tot sa-a spus ca in ziua intai sa-a facut lumina. Pai soarele nu tot lumina ne da? Si daca oamenii sarbatoreau ziua soarelui, a luminii, pai nu o sarbatoreau prin munca; doar nu erau comunisti pe atunci. Se odihneau, dantuiau, etc. Probabil de aia a declarat C-tin ziua soarelui zi de odihna. :uncanw:

 

Probabil ca au facut astia o confuzie cand au tradus numele zilelor din calendare. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ddf nu esti ortodox? Eu sunt ortodox.Stiu o biserica care serbeaza Sambata o fi una sau sunt mai multe biserici care serbeaza Sambata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bibimiry ne intreaba "de unde stim care este cu adevarat ziua de odihna?"

 

allydi a raspuns frumos: "nu este o zi anume ci o zi care o vrei tu sa fie de odihna si asta nu in sensul sa stai sa te uiti la TV sau sa joci un pocher cu amicii, ci este o zi dedicata revenirii in linistea interioara"

 

victort ne spune ca: "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multam frumos de explicatii Maria! :good: Acum m-am lamurit pe deplin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×