Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Uite-asa o ia cate unu' pe "ulei"...

Postări Recomandate

cazul e asemanator cu o cunostiinta de-a familiei sotului meu... ei erau mormoni, exact acelasi "scenariu" nefericit doar ca aveau doua fete total debusolate. dupa multe "batalii", tatal a reusit sa iasa din secta, insa familia nu o mai poate "salva"... trist.. si nimeni nu are ce face..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cazul e asemanator cu o cunostiinta de-a familiei sotului meu... ei erau mormoni, exact acelasi "scenariu" nefericit doar ca aveau doua fete total debusolate. dupa multe "batalii", tatal a reusit sa iasa din secta, insa familia nu o mai poate "salva"... trist.. si nimeni nu are ce face..

OFF:sa inteleg ca parerea ta in aceasta problema pe care o expui inseamna ca a crede intr-o religie "neortodoxa" inseamna debusolat?

 

On : baiatul are nevoie de o dispciplina , de care nu a avut parte ; trebuie "socat oarecum cu realitatea crunta , sa invete ca in viata nimic nu are sa pice din cer , si nu are sa ploua cu "pile"; adica trebe sa revina cu picioarele pa pamant

parerea mea este ca el nu are habar ce inseamna suferinta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

JO' : departe de mine gandul ca religia in sine "dauneaza" - eu sunt doar botezata ortodoxa insa nu am in acest sens contact cu biserica. cred in felul meu dar asta e deja off topic :)

ce mi se pare mie problematic este ca scopul acelei secte era: cotizatia mare la biserica (altfel nu erau acceptati), munca "voluntara" in diverse domenii (fie sa aduca noi membrii, fie sa organizeze minuni, absolut orice posibil) era de fapt "obligatorie", iar ceilalti muritori de rand, care nu au gasit "adevarata cale" in viziunea lor, nu aveau valoare, erau "pierduti". iar tot programul lor de viata era facut de aceasta secta, in asa fel incat nu prea mai aveau contacte cu restul lumii, iar cand aveau erau scurte si ciudate.. si asta n-o mai numesc religie, ci brain wash. si la asta ma refeream cand am spus a "salva" familia, nu la credinta in sine..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cica medical s-ar fi facut un studiu si daca treci intreg la minte de 25~26 de ani sansele de a da in schizo si alte boli dupa sunt mult reduse

 

oricum sectele astea sunt organizate piramidal fix ca MLM-urile, au nevoie de adepti ca de aer, cu cat mai "virale" cu atat mai bine pentru liderii spirituali...

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Victor am avut si eu un prieten foarte bun care avea tulburari de personalitate le-as numi eu. Cativa ani la rand a fost satanist intelegi? Inrait chiar, omora pisici, injura, scria cu sange tot felul de porcarii la usile oamenilor, iar intr-un an dintr-o data am auzit ca a plecat de acasa la manastire, iar dupa ani cand m-am intalnit cu el surpriza el devenise preot, un foarte bun preot chiar. Deci oamenii in viata lor mai au si rataciri sau cel putin tulburari de personalitate cand depresia lucreaza mana in mana cu personalitatea si de fapt te trezesti ca nu sti ce draci vrei de la viata asta, si oamenii de la tine si nici macar tu de la tine insati nu sti ce sa mai vrei. Eu as incerca sa-l ajut sau cel putin sa ma dau deoparte sa nu fiu din cercul oamenilor care catalogheaza oamenii depresivi ca fiind oameni nebuni sau schizofrenici (cazul lui Mihai). Dupa parerea mea are o perioada de ratacire.

mda...fix... ca sa fii preot trebuie sa faci facultatea de teologie .... a facut-o la manastire? :)

satanist,satanism ...peste tot... mai gasiti si voi alte argumente ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
JO' : departe de mine gandul ca religia in sine "dauneaza" - eu sunt doar botezata ortodoxa insa nu am in acest sens contact cu biserica. cred in felul meu dar asta e deja off topic :tease:

ce mi se pare mie problematic este ca scopul acelei secte era: cotizatia mare la biserica (altfel nu erau acceptati), munca "voluntara" in diverse domenii (fie sa aduca noi membrii, fie sa organizeze minuni, absolut orice posibil) era de fapt "obligatorie", iar ceilalti muritori de rand, care nu au gasit "adevarata cale" in viziunea lor, nu aveau valoare, erau "pierduti". iar tot programul lor de viata era facut de aceasta secta, in asa fel incat nu prea mai aveau contacte cu restul lumii, iar cand aveau erau scurte si ciudate.. si asta n-o mai numesc religie, ci brain wash. si la asta ma refeream cand am spus a "salva" familia, nu la credinta in sine..

E o treaba foarte trista cu sectele astea...e trista pentru ca de fapt e o modalitate arhaica, de cind lumea de manipulare a constiintei. Foloseste fara rezerve si manipularea prin frica. Multi ar crede ca e o chestiune noua, de fapt pe sistemul asta s-au creeat imperii. In acele vremuri omul liber era foarte rar si cind era "gasit" era omorit ( vezi Giorgano Bruno de exemplu) fiind considerat periculos pentru sistem. Perioada renasterii pentru mine este un miracol. Cu atitea minti incuiate ma tot mir cum de a fost posibil sa se gaseasca oameni capabili sa demonstreze ca lumea arata de fapt altfel decit era aratata oamenilor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victor, normal ca nu e o chestiune noua. Trendul pe care l-am observat in ultima vreme e sa fie data vina pe ceva, ba pe NLP, ba pe alte tehnici de manipulare a multimilor... pe cand, vorba ta, povestea e veche. si culmea, inca mai tine!!

 

mai e problema ca multa lume cauta apartenenta, mai ales cand traiesc in prea multa anonimitate (in special orasele mari, capitalele etc).

 

mie mi-a spus un om care a iesit dintr-o asemenea secta: (il parafrazez) familia mea era deja in secta respectiva (prefer sa nu dau nume pe forum) inainte sa ma nasc. eu de copil incepusem sa ii detest dar trebuia sa ma conformez, doar prin adolescenta tarzie m-am prins. iar ei, ei sustin ca nu au nimic altceva inafara de biserica. si asa e, nu au NIMIC: nu au viata, hobby-uri, prieteni... iar el, prietenul meu, nu mai vorbeste cu familia pentru ca a parasit "calea adevarului" in viziunea lor si biserica le interzice asta.

 

ce a mai facut cunostiinta ta nu ai mai scris..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chestia este ca asa dintr-o data ( acum citeva zile) discuta numai despre IISUS si Diavoli, "sfirsitul lumii" pretinde ca simte energii, s-a izolat de toti prietenii, spunindu-le ca sint "trimisii lui Satan" ( mai ales cei care lucreaza cu calculatoare. Pe-al lui l-a vindut...) De remarcat ca vorbeste numai in termeni "bisericesti". De aceea am scris aici, la "coltul trist". Nu mi-a mai ramas decit sa-i urez " casa de piatra" cu ideile lui batute in cuie si sper sa-i treaca si sa revina cu picioarele pe Pamint. Daca se mai poate...

 

 

Imi e tare cunoscuta situatia asta. Un amic de-al meu a trecut tot printr-o perioada din asta critica. Dintr-o data incepuse sa vorbeasca numai despre D-zeu, daca cineva incepea o discutie,el se limita doar la pasaje din Biblie, nu o lasa pe maica-sa sa deschida televizorul duminica pentru ca spunea ca e zi de odihna si ca e pacat si tot felul de chestii de genul. Pana cand si-a facut o relatie si tipa cu care era si pe care o iubea ajunsese sa se plictiseasca de "habotnicia" lui. O inteleg.

A stat de vorba cu el si dupa muuuuulte sedinte de terapie verbala pe care ea le sustinea cu greu.... tipul si-a revenit si si-a dat seama ca exagereaza la partea cu religia. Si acum este credinicios dar in nici un caz nu mai este ca inainte.

Amicul asta al tau cred ca o sa isi revina in timp, cand o sa realizeze ca este exagerat sau cand cineva va reusi sa ii deschida ochii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce a mai facut cunostiinta ta nu ai mai scris..

Nu mai stiu mare lucru o data pentru ca sint groaznic de ocupat in aceasta perioada si in al doilea rind pentru ca mama amicului meu m-a rugat "sa-l las o vreme cu ale lui". Mentionez aici ca ea face parte din ceva "cale a adevarului" ca tot veneau niste femei si tot cintau pe-acolo cu niste biblii sub brat...sau pe masa...ma rog. Pina cind s-a intimplat sa intervina in viata acestei familii secta asta, ca eu o consider - simplu- o secta, eram la per tu cu tot familionul, ii ajutam de multe ori inclusiv cu drumuri sau cu bani imprumut, aduceam alti prieteni sa-i ajut la carat mobila ( de curind s-au mutat), cu baietii ieseam in putinul timp liber uneori la sala, la bazin sau chiar la pescuit. Apoi, parca s-au schimbat BRUSC toti. Si am senzatia ca in momentele acelea erau tensiuni serioase si in interiorul familiei. Dar de atunci parca mi-a fost ...sa zic jena sa mai dau macar un telefon. A, era sa uit: stiu ca este sub tratament psihiatric si sta doar in casa. Trist ...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

discutam cu un expert in comunicare si terapie ce inseamna de fapt o secta si ce impact are. raspunsul lui a fost foarte sec: secta actioneaza ca un drog. in momentul in care esti acolo este o alta atmosfera, "doar pentru ca tu sa te simti bine". el spunea, de asemenea, ca invataturile date chiar nu pot fi (uneori, evident) rau intentionate, insa felul de a le transmite dauneaza contactului cu "lumea exterioara".

si eu am mai invatat ceva, si anume ca nu pot ajuta un om decat daca el imi spune (sau transmite indirect mesajul) ca doreste sa fie ajutat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×