Sari la conținut
Forum Roportal
denysa

Va rugam, ajutati niste caini sa traiasca!

Postări Recomandate

Am deschis un nou topic ca sa il vada toata lumea.Va rog, lasati-la deschis pentru cateva zile.

 

La Facultatea de Medicina Veterinara din Cluj,sunt niste caini care ar vrea si ei o familie care sa ii iubeasca si sa nu mai traiasca inchisi intr-un centru unde sunt facute tot felul de experimente pe ele.Majoriatea au niste probleme si de aceea oamenii nu ii vor :- :unul schiopateaza pentru ca la-a calcat o masina,altul are labe de gasca(labele din fata),unul este extrordinar de slab ...

 

VA ROG DACA VA PLAC CAINII SI AVETI UNDE SA II TINETI<NU EZITATI SA II LUATI.DACA PANA PE DATA DE 4 IUNIE(PARCA) NU SUNT LUATI VOR FI EUTANASIATI SI EI CHIAR NU MERITA PENTRU CA SUNT FOARTE DRAGUTI.

Nu sunt de rasa,dar chiar merita luati.Va rog,ajutati-i sa traiasca :cry: :o: :roll: :roll: Cine mai intra pe alte forumuri,va rog sa lasati mesajul asta ca poate se vor gasi oameni care vor sa ii ajute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu nu snut din Cluj si oricum nu aveam unde sa ii tin pentru mai am 2 pisici dar voi pune acest mesaj pe toate forum-urile pe care sunt inscrisa si ii voi ajuta cum pot!!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca as face orice sa ii ajut pe sarmanii catei de la facultatea ta....dar imi este ff greu pentru ca sunt din Bucuresti....In fine...as putea sa fac ceva anume dar cu ajutorul tau, si ma refer la o Organizatie care se ocupa cu protectia animalelor(care nu este din Romania , ci din Germania , dar care mai nou au proiecte in tara noastra). Trebuie sa stiu de ce anume facultatea ta nu se ocupa sa ii vindece? sau tu ai zis ceva de genul cum ca se fac experimente pe ei.cum adica?Au voie?Si cum adica o sa ii omoare pana pe 4 iumie?te rog sa imi raspunzi, poate o sa pot sa ajut cumva

Este atat de trist ce se intampla.....!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie asa mi-a spus femeia care se ocupa de ei,ca cei de la facultate fac tot felul de experimente pe ei :huggles:

 

Trebuie sa stiu de ce anume facultatea ta nu se ocupa sa ii vindece?

 

Pai daca facultatea nici macar nu le da de mancare...Cei care avem grija de ei le mai aducem de mancare si ii ingrijim :huggles: Facultatea nu a dat nici un ban pentru un caine care avea grave probleme cu stomacul,am strans noi in toata scoala bani cum a putut :cheers: Ma mai informez ce fac acolo cu acei caini si iti zic.Mersi ca vrei sa ne ajuti :cheer: :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc tare ca respectivi catei VOR o familie care sa-i iubeasca !

La fel nu prea cred ca se fac experimente pe ei (pe vremea mea nu se faceau pe ciini )

Dar chiar daca este asa pe ceva trebuie si studentii sa invete ca sa poata salva viata unor ciini mai valorosi vreodata. Mai valoros inseamna un animal care dupa o interventie mai poata sa-si duca menirea la capat.....aceea de a servii omului ! La fel ca vaca, oaia,capra sau bibilica care nu sint mai prejos decit un ciine !

Exitusul pentru ei este cel mai bun lucru !

Sint sigur ca o sa-mi atrag o multime de revoltati pe cap dar eu in "iubirea" de animale inteleg altceva decit a dorii sa devin "zeul" unui animal, sau mai rau sa-mi fac un zeu dintr-un animal !

Inteleg sentimentul de mila, dar cred ca in Romania ar fi mai bine folosit pentru oameni ......ca nu avem atita de mult ca sa-la risipim pe ciini !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma indoiesc tare ca respectivi catei VOR o familie care sa-i iubeasca !
Ba eu cred ca vor :huggles: Oricine vrea o familie si si cainii au sentimente :oca:

 

Mai valoros inseamna un animal care dupa o interventie mai poata sa-si duca menirea la capat.....aceea de a servii omului ! La fel ca vaca, oaia,capra sau bibilica care nu sint mai prejos decit un ciine !

 

Pai si cainii nu apara omul?Nu ii tine de companie?Nu ii poarta de grija?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si porcul vrea o familie care sa-la iubeasca. Chiar o gaseste si daca ramine sanatos tot anul este iubit pina la Craciun !

Cateii de care vorbim, se chinuie bolnavi prin viata !

O viata de ciine inseamna multa miscare (10 cam / zi macar) natura, vinatoare.

Un cine schiop intr-un apartament scos de 2x pe zi afara cite 10 minute, cu nasul in parfumuri,farduri,tigari chiar daca primeste Chapi toata ziua e un cine chinuit.

Iar daca-la tinem doar pe post de alarma sintem noi iubitori de animale ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine,dar mai bine sa ti un caine schiop intr-un Centru de caini,unde sta tot timpul singur,inchis intr-o cusca?Plus ca mai e chinuit de alti oameni...tu ce ai prefera?

 

Iar daca-la tinem doar pe post de alarma sintem noi iubitori de animale ?

 

Eu nu am zis ca tinem cainii doar pe post de alarma.Am vrut sa iti arat ca si cainii sunt folositori.Si in acelasi timp dornici sa ne bucure viata.De aceea sa-au inventat cainii,sa ne apere si sa ne tina de companie,sa ne iubeasca si la randu lor sa fie iubiti.Nu maltaratati,omorati sau chinuiti.Sunt de acord ca in situatii cu totul groaznice,in care cainii oricum o sa moara chinuindu-se,sa fie eutanasiati.Dar in cazul de fata nu este cazul.Si cainele schiop fuge ca si toti ceilalti cand il scoatem afara,se jaoaca si sare.Ceilalti caini nu sunt constienti de problemele lor si isi duc viata mai departe. De ce sa nu fie luati de acolo,tinuti intr-un loc cald si curat,hraniti corespunzatori?De ce sa nu fie si ei iubiti,mangaiati?De ce sa nu aiba si ei un loc a lor,unde sa se simta ca acasa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa te mai informezi daca poti asupra acestui subiect...adica ce fac cu animalele, de ce le chinuie?pentru ca exista o comisie (nu stiu exact cum se numeste dar o sa aflu..) care intervine in astfel de cazuri si asa cum ti-am mai zis chiar vreau sa te ajut. Un astfel de caz este si in Bucuresti dar sunt multe la mijloc si oamenii nu vor sa colaboreze deci nu prea pot sa strang informatii ca sa apelez la un organism autorizat.Poate la tine in oras sta altfel treaba si ma refer la faptul ca lucrurile sunt mai transparente...Daca imi aduci mai multe dovezi sa-ar putea ca organizatia din Germania sa se implice...eu cunosc pe cineva care lucreaza acolo, deci...poate o sa reusesc sa ii determin sa vina in Romania. Imi pare atat de rau ca se intample chestiile astea in Romania...iubesc enorm animale, am 3 caini si un porcusor de Guineea(din pacate stiu ca sunt folositi in tot felul de experimente in Facultatile de Veterinara din Romania) si sper sa pot face ceva sa opresc lucrurile astea...visez, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu se fac "experiente " pe animale, se foloseste alt termen: "se invata", insa un suflet fara nici o vina sufera oricum indiferent de termenul folosit.

DMb , imi pare rau, dar cu tratament potrivit la momentul necesar, chiar si schiop un catel poate avea parte de o viata destul de fericita.Iti dau exemplu lui Athos (un teccaer sarmos) care a fost atacat de un pitbull ce i-a fracturat si luxat un picior, pana la urma piciorul respectiv a ajuns mai scurt decat celalat cu cativa cm.Stapana lui il iubeste si nu la-a abandonat nici o clipa si il vad pe Athos in parc alergand fericit dupa minge sau cu alti catei,chiar si asa cu un picior mai scurt decat celalalt. LA oameni se accepta o scurtare de pana in 2 cm a membrului superior (in cazul unei fracturi de diafiza humerala)si o scurtare la nivelul femurului de pana la maxim 2,5 cm pentru membrul inferior.Sincer eu inca nu am vazut la ortopedie oameni eutanasiati din cauza unor fracturi ce au dus la scurtarea vreunui mebru (chiar daca a fost necesar chiar amputarea membrului... individul n a fost eutanasiat) si crede-ma sunt multi dintre ei erau niste rebuturi umane, au fost tratati si trimisi acasa, asa incat nu cred ca un biet animal merita eutanasiat pentru ca a dat peste niste oameni ce i-au pricinuit suferinta si tare fizice.

Cred ca merita totusi o casa si cineva care sa aiba grija de acesti catei si sa le ofere,chiar daca putin, ceva din suflet , o viata linistita plina de dragoste astefel incat cate zile mai le mai este dat de trait, sa fie lipsite de alte suferinte.

 

Azi am aflat chiar ca de la primaria cluj sa-a primit verde pentru eutanasierea oricarui caine prins la ecarisaj, nu stiu amanunte (daca exista un timp sau e imediata masura) dar m-a ingrozit idee. Cunoscand "zelosii" nostri romani, "rromi" (ca mai mult ca sigur ca sunt rromi), de la ecarisaj, o masura cu aplicabilitate imediata nu ar avea ca efect decat o sumedenie de catei (maidanezi sau pierduti) sa fie macelariti pe te miri unde in chinuri groaznice pentru a se demonstra tot felul de teribilisme si glume sadice :huggles: .Medalionul de la gatul unui catel (care sa fie si un catel foarte prietenos ca si puiutul meu) nu ar fi un obstacol asa mare, ba chiar sa-ar distra ce "la-au varzit",in timp ce saracul catel ar suferi.

Eu am un catel si il iubesc , e sufletul meu.M-a ingrozit ideea ca puiul meu sa-ar putea oricand pierde si sa pice in asemenea situatie :huggles:

 

Ce se poate face?

NIMIC..!

SUntem in ROmania!

Aici nu se face nimic nici macar pentru oameni.. pentru caini sau alte animalute cu atat mai putin!

E frustrant, dar acesta e adevarul !

Fiind studenta (iar la cursuri cu prezenta minim 70% obligatorie si stagii obligatorii -asta e situatia!chiar daca cursurile sunt facultative, la noi nu sunt!-- nu te angajeaza nici dracu la asa program..! deci sunt parazit pe seama parintilor), locuind la bloc, parintii mei fiind oameni simpli, nu imi pot permite inca unul sau mai multi caini (nu e nici spatiu, nu sunt nici bani pentru eventuale tratamente , hrana si tot ce implica un al doilea, al treilea catel).Am dus un puiut maidanez bunicilor mei la tara, dar sunt si ei batrani si le e greu cu gospodaria, asa incat nu pot duce mai multi, iar vecinii lor toti au caini ciobanesti (fiind zona de munte).

La capatul liniei 3 (in spate la cartodrom) o femela are puiuti mici de 2 saptamani si acum incercam sa le gasim si lor stapan (daca intr-adevar asa sta treaba cu ecarisajul, sper sa reusim inainte sa ajunga ei la puiuti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×